Fitch Ratings: Bulgária is megelőzheti hazánkat az eurócsatlakozásban

Folyamatosan csúsznak a kelet-európai EU-tagállamok lehetséges euróövezeti csatlakozási időpontjai, főleg az infláció miatt, bár Magyarország legvalószínűbb belépési dátuma változatlanul 2014 – áll a Fitch Ratings pénteken Londonban közzétett éves konvergencia-jelentésében, amely szerint a térségből csak Szlovákiának van valós esélye a valutauniós tagságra ebben az évtizedben, és Magyarországot elvileg Bulgária is megelőzheti.

MNO
2007. 09. 28. 13:41
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A legnagyobb európai hitelminősítő összefoglalója szerint a balti térségben a gyorsuló infláció, Csehországban és Lengyelországban az „eurószkepticizmus", Bulgáriában és Romániában a konvergencia-folyamat irányításának nehézségei miatt késik az euróövezeti csatlakozás.

A Fitch szerint továbbra is jó esély van arra, hogy Szlovákia 2009 januárjában belép az euróövezetbe; ezt tükrözi, hogy a hitelminősítő júliusban felminősítést valószínűsítő pozitívra javította az addigi stabilról a magasan elsőrendű, "A" szintű szlovák szuverén adóskockázati besorolás kilátását.

Kockázatok terhelik azonban az inflációs kritérium szlovákiai teljesíthetőségét, különösen akkor, ha az uniós hatóságok „keményen" értelmezik a dezinflációs teljesítmény fenntarthatóságát – áll a Fitch pénteki jelentésében.

A Fitch Ratings pénteki londoni jelentése szerint a térség egészének csatlakozási kilátása szempontjából meghatározó teszt lesz, hogy az EU-hatóságok miképp bánnak Szlovákiával. A hitelminősítő úgy tartja azonban, hogy Szlovákia felvétele után mindenképpen lesz egy hároméves szünet a következő csatlakozásokig.

A ház megjegyzi, hogy a többi hat kelet-európai várományos egyikének sincs hivatalos csatlakozási céldátuma, és a valutauniós tagság előtt két évig kötelező ERM-II. átváltási mechanizmus csaknem két éve nem bővült új országokkal.

A Fitch szerint a baltiak közül Észtország euróövezeti csatlakozását 2012-ig, Lettországét és Litvániáét 2013-ig késleltetheti az infláció és a makro-egyensúlytalanságok. A három köztársaság számára sok tényező nehezíti az inflációs kritérium teljesítését, így még további csúszás is elképzelhető esetükben, áll az elemzésben.

A jelentés szerint a Fitch Ratings nem várja Lengyelország 2012, illetve Csehország 2013 előtti csatlakozását sem, főleg a politikai akarat hiánya miatt.

Bulgária és Románia euróövezeti csatlakozását a hitelminősítő 2013-ra, illetve 2015-re jósolja, megjegyezve ugyanakkor, hogy ez bizonytalan előrejelzés, mivel mindkét ország előtt hosszú konvergencia-folyamat áll, gazdaságaik a túlfűtöttség jeleit mutatják, és még hosszú évekbe telik, mire az inflációs előírást teljesítik.

A hitelminősítő továbbra is 2014-et tartja Magyarország legvalószínűbb csatlakozási időpontjának. A jelentés szerint a magyar kormány eddig jó haladást ért el a költségvetési konszolidációban, "kihívást jelent azonban" ennek fenntartása, különösen a 2010-es választások közeledtével.

A Fitch Ratings európai szuverén besorolásokért felelős igazgatója, Ed Parker már a cég nyár eleji londoni feltörekvő piaci szemináriumán is azt mondta az MTI-nek: a Fitch "jó haladást" érzékel, a magyar kormány "erős startot vett", és a hitelminősítő arra is lát esélyt, hogy az idei magyar államháztartási hiány elmarad a hivatalos céltól. A kihívást azonban a parlamenti időszak második fele jelenti, amikor már közelednek a választások, és "mint tudjuk, Magyarországon igen erősen érvényesülnek a politikai ciklusok (a gazdasági folyamatokban)", tette hozzá.

MTI

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.