Bécs elítéli a Benes-dekrétumokat

A Der Standard beszámol az osztrák pártok Benes-dekrétumokat elítélő nyilatkozatáról. A Frankfurter Allgemeine Zeitung vezércikkben foglalkozik a csütörtökön kezdődő lisszaboni EU-csúccsal.

2007. 10. 17. 11:25
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Der Standard (derstandard.at)

Ausztriában is növekszik az ellenállás a Benes-dekrétumok és a hozzá való görcsös ragaszkodás miatt: kedden négy párt – SPÖ, ÖVP, FPÖ, BZÖ – parlamenti frakciójának elüldözött ügyekben illetékes szakértői sajtótájékoztatót tartottak – számolt be a Der Standard. Katharina Pfeffer, Norbert Kapeller, Manfred Haimbuchner és Gernot Darmann bejelentették egy, a Népi Németek Szövetségével közösen kidolgozott nyilatkozat aláírását. Ebben megállapítják, hogy a Benes-dekrétumok és az 1946. május 8-i törvény „az EU erkölcsi és jogi normáit durván megsérti”. A szudétanémetek elüldözése és vagyonuktól történő megfosztása, „mely egy általánosító és etnikai alapú ítéletre épült és ezért jogtalanságnak számít.” A szudétanémetek kirekesztése a cseh kárpótlási törvényből „embergyűlölő jogszabályként elítélendő és ennek következtében megvalósítja az uniós polgárok diszkriminációját.” A négy párt sem egységes minden kérdésben. Miközben Katharina Pfeffer (SPÖ) hangsúlyozta, függetlenül attól, hogyan értékelik a Benes-dekrétumokat, azok felszámolását „irreálisnak” tartja. Ezzel szemben az FPÖ és a BZÖ, Manfred Haimbuchner és Gernot Darmann úgy vélte, a dekrétumokat az osztrák parlamentnek is kell ítélnie. Mint fogalmaztak, az uniós támogatásokat élvező állam figyelmét fel kell hívni az „embertelen törvényekre.”

Frankfurter Allgemeine Zeitung (faz.net)

A konzervatív német napilapban Nikolas Busse Intézményi ráncfelvarrás című vezércikkében elemzi a lisszaboni csúcsra készülő EU állapotát. E hét csütörtökén Lisszabonban találkoznak az EU állam- és kormányfői, ahol a kudarcot vallott uniós alkotmány felváltására kidolgozott szerződést kívánják elfogadni. Mint azt az elmúlt hónapok megmutatták, nem könnyű vállalkozás. A módosítási javaslatok többsége a nemzeti jogokat kívánta erősíteni a közösségi intézmények kárára. A legnagyobb akadály, amit az EU-nak sikeresen vennie kell, az a reformszerződés ratifikációja. Európában jelenleg nincs konszenzus az uniós integráció jövőjéről. Számos régi uniós tagállamban a közvélemény negatív EU-véleménye miatt úgy kezeli a szerződést, mint egy ketyegő időzített bombát. Sajnálatos lenne, ha az EU néhány óvatos intézményi ráncfelvarrása ismét mély válságba döntené az uniót. Hiszen az állítólagos problémamegoldások egyikét sem gondolták végig. Valójában az elmúlt két év megmutatta, hogy az EU a sokat szidott nizzai szerződéssel is működik. Európa túl sok időt veszített azzal, hogy újabb és újabb szerződésekre várt. Ideje lenne komolyan politizálni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.