elmundo.es – Spanyolország
A jobboldali napilap vasárnap hozta nyilvánosságra a spanyol király lemondását követelő egyik jobboldali újságíró ügyének eddig nem ismert fejleményeit. Az előzmény: Federico Jiménez Losantos, a Spanyol Püspöki Konferencia (CEE) irányítása alá tartozó Cadena Cope legnépszerűbb újságíró-műsorvezetője, illetve az El Mundo, az említett napilap munkatársa – a szeptember közepén kezdődő katalóniai királykép-égetések után – október 12-én, a Hispánság Napjának nemzeti ünnepén az egyik közszolgálati csatornában megismételte korábbi követelését, hogy mondjon le I. János Károly spanyol király. A nemzeti ünnep tiszteletére adott ebéden az uralkodó kérdőre vonta a madridi autonóm tartomány (CAM) néppárti vezetőjét, Esperanza Aguirrét, miért vette védelmébe az újságírót, miközben az asztaltársaság többi tagja, köztük a baloldali spanyol miniszterelnök és külügyminisztere nem nyilvánított véleményt. Az újságíró barátjának számító Esperanza Aguirre válaszában úgy érvelt: az a legnagyobb büntetés egy újságírónak, ha megvonják tőle a mikrofont, és a vélemény szabadságát.
A lap másik írásában közölte, hogy a spanyol külügyminisztérium gondozásában kiadtak egy könyvet Gibraltár történetéről. A Gibraltári kérdés című kiadvány spanyol szemszögből tekinti át a „Szikla” történetét a kezdetektől egészen a tavaly szeptemberi úgynevezett Háromoldalú Córdobai Megállapodásig, és hangsúlyozza, hogy a spanyol állam nem mond le a jelenleg brit koronagyarmat visszaszerzéséről.
clarin.com.ar – Argentína
A független argentin napilap közölte: Argentína és Brazília egyesítette álláspontját a Valutaalap éves közgyűlésén, hogy nagyobb szerepet harcoljanak ki a fejlődő országok képviselete érdekében a kettős – pénzügyi és erkölcsi – válságba került két szervezet megújítása során. A brazil fél képviseletében Guido Mantega gazdasági miniszter figyelmeztette a Valutaalapot: ha nem fogadják el javaslataikat, az Egyesült Államoktól teljesen független térségi hitelintézetet hoznak létre a G-24 csoporttal, amelynek tagjai ázsiai, latin-amerikai és afrikai országok is. Mantega hozzátette: amennyiben úgy látják, hogy az IMF-ben nem hajtják végre, csak színlelik a valódi reformot, a fejlődő országok a saját útjukat fogják járni. Mantega a november elején megalakuló dél-amerikai Banco del Surra utalt.
Csontsovány állatokat mentettek meg Bakonyalján