Egy állami hivatal évi 70 millió forint összeget fizetett azoknak az irodáknak a bérléséért, amelyekért ma az MSZP 46,5 milliót fizet. Megítélésünk szerint felmerül a burkolt pártfinanszírozás gyanúja – fogalmazott Répássy Róbert sajtótájékoztatón.
Az ellenzéki képviselő azt mondta, ha elfogadják irányadó árnak, amit az állami hivatal (a Magyar Turizmus Zrt.) fizetett, akkor joggal merül fel a kérdés, miért kaphatta meg ugyanazokat az irodákat harmadával olcsóbban a szocialista párt. A távirati iroda felvetésére, hogy kikérték-e ingatlanszakértő véleményét a tarifaeltérés indokoltságáról a jelenlegi ingatlanpiaci helyzetben, Répássy közölte: irányadónak az állami hivatal bérleti díját tekintették. Hozzátette: ismeretei szerint az ingatlanpiac árai stabilak, inkább az a jellemző, hogy felfelé mennek az árak.
A politikus úgy vélte, az ingatlanpiacon senki nem tapasztalja, hogy ilyen mértékben mennek lefelé az árak. A frakcióigazgató további kérdésre azt mondta, információik szerint az állami hivatal 2002-ben kötötte a bérleti szerződését, míg az MSZP szerződése idén született. Szerinte ahelyett, hogy a szocialista párt perrel fenyeget, inkább tisztáznia kellene, miért kapta olcsóbban az irodákat, mint az állami hivatal.
Az ellentmondások miatt a Fidesz felszólítja a szocialista pártot, tisztázza ezt a anomáliát – közölte a képviselő. Répássy leszögezte: amennyiben azt az MSZP nem teszi meg, marad a gyanú, és akkor az MSZP-nek a pártfinanszírozás tisztábbá tételére irányuló mindenféle politikai nyilatkozata teljesen hiteltelen a jövőben.
A Heti Válasz legfrissebb számában arról írt, hogy a Magyar Turizmus Zrt. jogcím nélkül utalt ki 200 millió forintot a Vérmező úti pártközpontnak helyet adó irodaház tulajdonosának.
Nyakó István, az MSZP szóvivője Répássy felvetésére elmondta: a szocialista párt havonta 10 euró/ négyzetméteres áron bérli a Vérmező úti irodákat. A Magyar Turizmus Zrt. által ugyanerre a területre fizetett bérleti díj a 2006. áprilisi szerződéshosszabbítás alapján havonta 9,80 euró/ négyzetméter volt, azaz a cég kevesebbet fizetett, mint az MSZP – fűzte hozzá. A szóvivő elmondása szerint a jelenlegi bérlők által fizetett bérleti díjak átlagosan 10-12 euró között mozognak. Megjegyezte: az ingatlanpiacon hasonló árak vannak az ilyen kategóriás irodákra.
Heti Válasz: olcsóbban bérel az MSZP
Bódis András, a Heti Válasz belpolitikai rovatvezetője pénteki közlése szerint a bérleti szerződés több módosítása után az irodákat bérlő Magyar Turisztikai Hivatal (MTH) a bérleti díjért és az üzemeltetésért négyzetméterenként 16 eurót fizetett havonta, ami 2,5 euróval több, mint amit az MSZP ma fizet az irodaház tulajdonosának. „A valóság: 2002-ben a Magyar Turisztikai Hivatal jogelődje 20 eurós négyzetméterenkénti összeg havi megfizetésében állapodott meg a Vérmező úti irodaház tulajdonosával (az összeg a bérleti díj és az üzemeltetés együttes költségét jelöli); 2003-ban a bérleti szerződést úgy módosították, hogy a 20 eurós ár 18 eurósra csökkent" – tartalmazza a Heti Válasz újságírójának közleménye.
Mint írta, egy újabb, 2004-es módosítás szerint a bérleti díj és az üzemeltetés együttes költsége 17 euróra módosult, majd 2006. április 18-án az MTH meghosszabbította az irodaház negyedik és ötödik emeletére szóló bérleti szerződést 2008. december 31-ig. További kétéves „hűségnyilatkozat” vállalása után az irodaház tulajdonosa újabb árkedvezményt adott az MTH-nak, így a bérleti díj és az üzemeltetés négyzetméterenkénti összege havonta 16 euróra módosult. Ez az összeg 2,5 euróval több, mint amit az MSZP ma fizet az irodaház tulajdonosának – írta Bódis András.
Közleményében a hetilap rovatvezetője arra is felhívta a figyelmet, hogy a szocialisták jelenlegi irodáinak nem a Magyar Turizmus Zrt., hanem az MTH, illetve az Önkormányzati és Területfejlesztési Minisztérium (ÖTM) szakállamtitkársága volt a bérlője. „Ráadásul az ÖTM csak úgy tudta felmondani a 2008-ig meghosszabbított bérleti szerződést, hogy 2007 februárjáig további 22 millió forintot fizetett ki az irodaház tulajdonosának – miközben egyébként már 2006 decemberében kiköltözött a házból” – olvasható a kommünikében.
Bódis András szerint az irodaház tulajdonosa akkor járt volna a legjobban – a 2006 áprilisában megkötött szerződéshosszabbítás szerint -, ha 2008-ig senki nem költözik be a negyedik-ötödik emeletre. Ekkor ugyanis az ÖTM-nek a szerződéses időszak végéig, azaz 2008. december 31-ig fizetnie kellett volna a 16 eurós négyzetméterárat – írta a rovatvezető, hangsúlyozva: az irodaház tulajdonosa 13,5 euróért „fogadta be” az MSZP-t.
(mti)