A Fehér Gárda: elfeledett hőseink a filmvásznon

Dokumentumfilm készült az 1949 nyarán kibontakozó kommunistadiktatúra-ellenes alföldi szervezkedésről, az úgynevezett Fehér Gárda működéséről. A Baté Szilveszter rendezte művet november 15-én, csütörtökön este hat órakor a hódmezővásárhelyi Emlékpont Múzeumban mutatják be először.

Urbán Péter
2007. 11. 13. 14:29
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A történetírás számára mindmáig „szűz terület” a magyarországi Fehér Gárda mozgalom története, amelyről dokumentumfilmet mutatnak be a napokban Hódmezővásárhelyen. Az Emlékpontban önálló kiállítóteremben is megemlékeznek a bátor ellenállókról, a szélesebb közvélemény mégis szinte alig tud arról, hogy az ötvenes évek elején számos parasztember vállalta a veszélyt, hogy tegyen valamit a kegyetlen vörös diktatúra ellen.

A Fehér Gárda titkos, antikommunista szervezkedés volt, az egész hálózatot csak a vezetők látták át, egy-egy összekötő négy emberért volt felelős, a többieket nem ismerte. Láncszerűen épült fel a mozgalom, a fehér gárdisták szűk körű gyűléseket tartottak, és készültek arra, hogy ha kitör a forradalom, élére állhassanak az eseménynek. Vannak olyan vélekedések is, hogy a szervezkedés korai előrejelzése volt a hat év múlva kitört népfelkelésnek.

A parasztság kifosztása, a beszolgáltatás és a padlássöprés, az erőszakos téeszesítés, a kulákság elleni hadjárat, a megfélemlítés és az ÁVH terrorja váltotta ki azt az elégedetlenséget, amely a Fehér Gárda ellenállási mozgalom elindításához vezetett. Az Orosháza-Hódmezővásárhely közötti pusztán jöttek létre az első szerveződő egységek 1949-ben. A mozgalom főként a tanya lakóit ölelte fel, de Orosházán, Békéscsabán, Makón, Maroslelén és különösen Hódmezővásárhelyen városi-falusi sejtjei is voltak.

Természetesen a kommunista állam nem tűrhette egy ilyen ellenállás kiteljesedését, az Államvédelmi Hatóság besúgóhálózata segítségével göngyölítette fel a mozgalmat. 1950 őszén sorban tartóztatták le a szervezkedés tagjait. A harminc vádlottból két vezetőt, Blahó Jánost és Kovács Istvánt halálra ítélték, 1951. március 30-án ki is végezték őket. Huszonkét embert Kistarcsára internáltak. A Fehét Gárda mozgalom dél-alföldi történetéről Baté Szilveszter készített dokumentumfilmet, amelyben megszólnak a még élő fehér gárdisták és Kovács István mennyasszonya, Ravasz Mária Ilona is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.