Vizi E. Szilveszter az MTI-nek azt hangsúlyozta, hogy Kosáry Domokossal a magyar tudományosság elvesztette nagy-nagy öregjét, az egyik nemzetközileg legismertebb magyar történészt.
Kosáry Domokos 1990 és 1996 között volt az MTA elnöke. A tudós munkásságát számos kitüntetéssel, egyebek mellett Állami Díjjal (1988), Széchenyi-nagydíjjal (1995), Akadémiai Aranyéremmel (1997), Nagy Imre-érdemrenddel (2003), Prima Primissima-díjjal (2004), Széchenyi-aranyéremmel (2006), Radnóti Miklós-díjjal (2007) ismerték el.
Temetéséről Vizi E. Szilveszter, az MTA elnöke vezetésével megalakult bizottság intézkedik.
Kosáry Domokos életműve örökre a magyar tudomány vitán felül álló, meghatározó értéke marad – emelte ki az Oktatási és Kulturális Minisztérium (OKM) a csütörtökön elhunyt Széchenyi-nagydíjas történészre emlékezve.
A távirati irodához eljuttatott közlemény szerint az életének 95. évében elhunyt tudóst az Oktatási és Kulturális Minisztérium saját halottjának tekinti. „Kosáry Domokos, a magyar tudományos élet meghatározó alakja mindig hű maradt választott tudományágához, a történelemhez. A múlt századot átívelő élete során sosem befolyásolták az aktuálpolitika áramlatai, született optimizmusával, ép lélekkel és alkotóerejét megőrizve vészelte át mind a börtönt, mind a hosszú éveken át tartó mellőzést” – olvasható az OKM méltatásában.
A tárca közleményében kiemeli: a tudós életműve a megtörhetetlen bizalomról árulkodik. Bízott a nemzet és vele együtt az európai kultúra erejében. „Nincs olyan rossz helyzet, amelyből ne lehetne tisztességesen kijutni” – idézi az OKM Kosáry Domokos egyik nyilatkozatát, hozzátéve: a tudós úgy gondolta, hogy nemcsak az egyén, hanem egy nagyobb közösség is képes túljutni a legnehezebb korszakokon, sőt még okulhat is belőlük. A tárca felidézi, hogy Kosáry Domokos alig néhány évet töltött egyetemi katedrán, és mint maga mondta, nem hozott létre „iskolát”.
(MTI, OS)
Szíriai tankok ellen indított támadást Izrael
