A politikusok ne jöjjenek be! – e szavakkal fogadta szerdán a kispesti városházán Gajda Péter, Kispest szocialista polgármestere azt a két képviselőt és a civil szervezet vezetőjét, akik a tegnapi, Kőbánya-Kispest metróvégállomás átjárójának területén található üzlethelyiségek bérlőivel folytatott megbeszélésre érkeztek. A megbeszélésre érkező politikusok egyike, Tarnai Richárd – az MNO-nak adott nyilatkozatából az derül ki, ő kezdeményezte a megbeszélést – azután kívánt konzultálni a polgármesterrel és az üzlethelyiséget bérlőkkel, hogy a kispesti Polgármesteri Hivatal jegyzője ez év október 31-én kelt levelében felszólította a Kőbánya-Kispest metróvégállomás átjárójának területén található üzlethelyiségek bérlőit: ez év november 8-ig hagyják el üzleteiket, és onnan vigyék el teljes árukészletüket. Tarnai az MNO-nak elmondta: az egész kaotikus helyzet azért alakult ki, mert a közelben épülő 20 ezer négyzetméteres üzletközpontba költözni óhajtó multi céget zavarják a kiskereskedők.
Életveszélyes az átkelő?
A polgármester szakmai szakvéleményre – miszerint a kispesti átjáró veszélyes – hivatkozva záratná be az üzleteket. A hét elején a kereskedők a kispesti városháza előtt tüntettek boltjaik bezárása ellen, itt Tarnai is megjelent, ám nem szólalt fel. Miután olyan információk érkeztek a fideszes politikushoz, hogy csütörtök reggel a Kossuth téri tüntetők készülnek blokád alá vonni az érintett részt, levelet írt a szocialista polgármesternek. Ekkor kezdeményezte azt a szakmai megbeszélést, melyre szerda délutánra hívta az üzlethelyiségek bérlőit és a polgármestert.
A polgármester erre a levélre nem jelzett vissza – jelentette ki Tarnai, aki az MNO-nak elmondta, a megbeszélt időpont előtt a polgármester telefonon mintegy megfenyegette, hogy „ne menjen oda, mert erőszakkal vezetteti ki”. Tarnai azonban képviselőtársával, Tóthné Szabó Évával és Bakos Tiborral, a Civilek Érdekvédelmi Fórumának alelnökével mégis megjelent a megbeszélésen. Mikor megérkeztek, Gajda „rájuk nyomta az ajtót” és kijelentette, hogy „politikusok nem vehetnek részt a megbeszélésen”. Bakosnak, aki civil érdekképviselőként érkezett, s hangsúlyozta is e mivoltát, azt mondta: „te is párttag vagy” (Bakos a Fidesz-KDNP tagja).
Rendőrök a Városháza előtt
A fideszes politikus arról is beszámolt, hogy az eset után a városháza előtt két rendőr jelent meg, akik azt mondták, a polgármester értesítette őket, és a„rend fenntartására érkeztek. Tarnai azt mondta, hogy a rendőrök csak azután távoztak, miután a polgármester is elhagyta a helyszínt. Kiderült, a fideszes politikus távollétében a szakmai tanácskozáson azt a döntést hozták, hogy bizonytalan időre felfüggeszti az önkormányzat a határozatot, a kereskedőknek bizonytalan ideig még nem kell elhagyniuk a helyszínt. Tarnai nem érti, hogy az eddig veszélyes területet egyszeriben már nem gondolja életveszélyesnek a szocialista polgármester. Tóthné és Bakos is megerősítette, hogy a rendőrautó közvetlen az épület előtt állt meg, a rendőrök egy ideig az épületben tartózkodtak.
Sem rendőröket, sem Tarnaiékat nem hívtam meg a tanácskozásra – jelentette ki kérédésünkre Gajda, aki elismerte: valóban Tarnai kezdeményezte a tanácskozást. A polgármester szerint zárt tanácskozás folyt szerda este. Tarnai egyébként határozottan tagadja, hogy a tanácskozás zárt ajtós esemény lett volna.
Mégsem olyan életveszélyes
Gajda a szerdai megbeszélésen megállapodásra jutott a kereskedőkkel, eszerint az önkormányzat naptári dátumhoz nem kötött időpontig, „lélegzetvételnyi ideig” felfüggeszti határozatát, mely szerint az átkelő élet-és balesetveszélyes. A képviselők információi szerint Gajda megkérte a kereskedőket: ha az ügyről nyilatkoznak, ne említsék meg, hogy a megbeszélést a Fidesz-KDNP kezdeményezte.
A történelem legsötétebb időszaka sejlik fel Magyar Péter újabb botránya kapcsán