jornada.unam.mx Mexikó
A baloldali mexikói napilap idézte Joseph Stiglitzet, a 2001-es esztendő gazdasági Nobel-díjasát. A Világbank volt alelnöke szerint most már határozottan kijelenthetik, hogy megbukott Latin-Amerikában az úgynevezett washingtoni konszenzus, vagyis a gazdaság egyfajta neoliberális gyakorlata. Stiglitz Quitóban, az ecuadori fővárosban beszélt egy gazdasági konferencián a dél-amerikai országnak a világgazdaságban betöltendő új szerepéről.
Stiglitz leszögezte: a neoliberális gazdasági modell bukása különösen Latin-Amerikában egyértelmű, amely a legtovább ment ennek a gazdasági modellnek a bevezetésében. Az Egyesült Államok eközben kerülte alkalmazását saját területén, hiszen néhány éve megtagadta Dubainak, hogy bérbe vegye az amerikai kikötőket. Ezért Stiglitz azt javasolta, minden állam keresse meg a neki megfelelő harmadik utat, hiszen nagyon sokféle létezik belőle.
A másik írás a Nemzetközi Valutaalap Mexikónak címzett ismételt figyelmeztetését taglalta: eszerint Mexikónak nagy haszna lesz az állami olajágazat privatizálásából. Az IMF csütörtöki közleménye azt hangsúlyozta, hogy az ország nyersolajtermelése jelenleg napi 3,1 millió hordó, ám középtávon ennek a szintnek a fenntartása nagyon bizonytalan, és nagymértékben az új befektetéseken fog múlni. Az állami bevételek egyharmada jelenleg az olajeladásból származik. (1938 óta tiltja az alkotmány a mexikói természeti kincsek magánkézbe adását, ezért Alan Greenspan, az Egyesült Államok jegybankjának volt elnöke néhány hónapja már sürgette Felipe Calderón elnököt, hogy módosítsa. – szerk.)
elpais.es – Spanyolország
A legnagyobb példányszámú spanyol napilap kiemelt híre, hogy Marokkóban pénteken két szervezet megalakította Ceuta és Melilla Felszabadítási Frontját. A két autonóm spanyol város az afrikai földrészen, Marokkó közvetlen szomszédságában fekszik, és az alapítók közölték, hogy megismertetik a nemzetközi közvéleménnyel a „gyarmatosításnak” nevezett spanyol fennhatóságot.
Egy másik cikk ismerteti az egyiptomi Ayman al-Zawahiri, az al-Kaida második emberének figyelmeztetését a világnak az annapolisi konferencia hiábavalóságáról. Az írás végén idézik a Spanyolországnak szóló üzenetet is: a marokkói szervezethez hasonlóan ugyancsak emlékeztet, hogy az al-Kaida nem mond le se az előbbi két enklávéról, se – az arab, majd mór kalifátusok egykori tartományáról – a dél-spanyolországi Andalúziáról.