Fejezzék be a kórházak bezárását!

A portugál Diário de Notícias idézte a legnagyobb ellenzéki párt vezetőjének nyilatkozatát az egészségügy neoliberális átalakítása ellen. A baszk Gara és Deia, valamint a spanyol El País az ETA szóvivőinek szombaton megjelent nyilatkozatával és fontosabb kijelentéseivel foglalkozott.  

2008. 01. 05. 15:48
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

dn.sapo.pt – Portugália

Luís Filipe Menezes, az ellenzéki portugál szociáldemokrata párt (PSD) vezetője személyesen látogatott el Anadiába, ahol a kormány utasítására bezárták a sürgősségi kórházat a lakosság tiltakozása ellenére. A nevével ellentétben jobbközép beállítottságú párt új elnöke felszólította a szocialista kormányt, hogy hagyjon fel a kórházak bezárásával. A Portótól délre fekvő Anadia kisváros kórháza évente 40 ezer beteget látott el egészen január másodikáig, amikor végül bezárták. Menezes szerint azonban az egészségügyi miniszternek fel kell függesztenie a bezárásokat, a bezárások előtt pedig tanácskoznia kellene az önkormányzatokkal, illetve a lakossággal, és csak ezután szabad meghoznia a nehézségeket megoldó döntéseket.

gara.net, deia.com, elpais.es, elmundo.es – Spanyolország

Minden mérvadó spanyolországi lap idézte az ETA közleményeit, interjúit közlő Garát (Vagyunk), az egyik baloldali radikális – spanyol és baszk nyelvű – napilapot, amely ma jelentette meg a baszk szakadár szervezet szóvivőivel készített újabb beszélgetést. Az ETA két hónappal a spanyol általános választások előtt megüzente a spanyolországi politikusoknak, hogy ők hosszú évekig tartó konfliktusra rendezkedtek be. Az 1959-es megalakulása óta a Francia- és Spanyolországban elterülő Baszkföld függetlenségéért küzdő fegyveres szervezet jelenleg Skócia és Koszovó példáját tekinti követendőnek – és nem utópiának –, hogy fokozatosan elérje a teljes önállóságot a francia és a spanyol államtól.

A spanyol kormányhoz közeli El País szerint a nyilatkozók azzal vádolták a jelenlegi kormányfőt, José Luis Rodríguez Zapaterót, hogy elődei, a szocialista Felipe González, illetve a néppárti José María Aznar nyomdokaiba lépett, ezért „elszalasztotta az alkalmat, hogy megreformálja a kormányzó fasiszta államot, és hagyja Euskal Herriát (Baszk Haza – szerk.) a maga útját járni”.

Új csalásnak nevezik a mérsékelt baszk nacionalista Juan José Ibarretxe tartományelnök idei népszavazását, akárcsak az idei általános választásokat, mert szerintük nem az a fontos, hogy néppárti, avagy szocialista kormány van, hanem az, hogy elismerje Euskal Herria jogait.

A lap idézte a spanyol néppárt képviselőjét (PP), aki bírálta a baloldali kormányt: a párt igazságügyi szakértője sajnálta, hogy a kormány eljutott a már vereséget szenvedett ETA-tól a vele való tárgyalásig, és követelte Zapaterótól, minél előbb tiltsa be a szerinte az ETA-hoz közel álló két pártot, az ANV-t és a baszkföldi kommunistákat (EHAK). A katalán köztársasági baloldal (ERC) úgy vélte, hogy „a megoldás a tárgyalások újrakezdése, amint az ETA felhagy a gyilkolással”.

A Bilbaóban megjelenő mérsékelt baszk nacionalista Deia (Felhívás) válaszul közölte az autonóm kormány álláspontját, miszerint a társadalom már elmondta az ETA-nak, amit el kellett mondania, és nem kívánja kommentálni az interjút. A spanyol jobboldali El Mundo pedig még kiemelte, hogy a szóvivők a francia és spanyol elnyomás elleni lázadásra szólították fel a baszk lakosságot, külön hangsúlyozva, hogy a „munkaadók terrorizmusa miatt” évente százan vesztik életüket munkahelyi balesetekben.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.