dn.sapo.pt – Portugália
Luís Filipe Menezes, az ellenzéki portugál szociáldemokrata párt (PSD) vezetője személyesen látogatott el Anadiába, ahol a kormány utasítására bezárták a sürgősségi kórházat a lakosság tiltakozása ellenére. A nevével ellentétben jobbközép beállítottságú párt új elnöke felszólította a szocialista kormányt, hogy hagyjon fel a kórházak bezárásával. A Portótól délre fekvő Anadia kisváros kórháza évente 40 ezer beteget látott el egészen január másodikáig, amikor végül bezárták. Menezes szerint azonban az egészségügyi miniszternek fel kell függesztenie a bezárásokat, a bezárások előtt pedig tanácskoznia kellene az önkormányzatokkal, illetve a lakossággal, és csak ezután szabad meghoznia a nehézségeket megoldó döntéseket.
gara.net, deia.com, elpais.es, elmundo.es – Spanyolország
Minden mérvadó spanyolországi lap idézte az ETA közleményeit, interjúit közlő Garát (Vagyunk), az egyik baloldali radikális – spanyol és baszk nyelvű – napilapot, amely ma jelentette meg a baszk szakadár szervezet szóvivőivel készített újabb beszélgetést. Az ETA két hónappal a spanyol általános választások előtt megüzente a spanyolországi politikusoknak, hogy ők hosszú évekig tartó konfliktusra rendezkedtek be. Az 1959-es megalakulása óta a Francia- és Spanyolországban elterülő Baszkföld függetlenségéért küzdő fegyveres szervezet jelenleg Skócia és Koszovó példáját tekinti követendőnek – és nem utópiának –, hogy fokozatosan elérje a teljes önállóságot a francia és a spanyol államtól.
A spanyol kormányhoz közeli El País szerint a nyilatkozók azzal vádolták a jelenlegi kormányfőt, José Luis Rodríguez Zapaterót, hogy elődei, a szocialista Felipe González, illetve a néppárti José María Aznar nyomdokaiba lépett, ezért „elszalasztotta az alkalmat, hogy megreformálja a kormányzó fasiszta államot, és hagyja Euskal Herriát (Baszk Haza – szerk.) a maga útját járni”.
Új csalásnak nevezik a mérsékelt baszk nacionalista Juan José Ibarretxe tartományelnök idei népszavazását, akárcsak az idei általános választásokat, mert szerintük nem az a fontos, hogy néppárti, avagy szocialista kormány van, hanem az, hogy elismerje Euskal Herria jogait.
A lap idézte a spanyol néppárt képviselőjét (PP), aki bírálta a baloldali kormányt: a párt igazságügyi szakértője sajnálta, hogy a kormány eljutott a már vereséget szenvedett ETA-tól a vele való tárgyalásig, és követelte Zapaterótól, minél előbb tiltsa be a szerinte az ETA-hoz közel álló két pártot, az ANV-t és a baszkföldi kommunistákat (EHAK). A katalán köztársasági baloldal (ERC) úgy vélte, hogy „a megoldás a tárgyalások újrakezdése, amint az ETA felhagy a gyilkolással”.
A Bilbaóban megjelenő mérsékelt baszk nacionalista Deia (Felhívás) válaszul közölte az autonóm kormány álláspontját, miszerint a társadalom már elmondta az ETA-nak, amit el kellett mondania, és nem kívánja kommentálni az interjút. A spanyol jobboldali El Mundo pedig még kiemelte, hogy a szóvivők a francia és spanyol elnyomás elleni lázadásra szólították fel a baszk lakosságot, külön hangsúlyozva, hogy a „munkaadók terrorizmusa miatt” évente százan vesztik életüket munkahelyi balesetekben.
Az Építési és Közlekedési Minisztérium feljelentést tett a Partizán videója miatt