A becsület napja: kétezren tüntettek a Hősök terén + Képriport

Mintegy kétezer, fekete ruhát viselő bőrfejű gyűlt össze szombaton délután a budapesti Hősök terén az úgynevezett becsületnapi megemlékezésre. Mintegy háromszáz fiatal pedig a magyar nyilasokra és II. világháborús német megszállókra emlékező szkinhedek ellen tüntetett tarkóra tett kézzel.

MNO
2008. 02. 09. 15:50
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A fekete bőrdzsekit, fehér fűzős fekete bakancsot viselő, kopaszra nyírt fiatalok a Hősök terén felállított fémkordonon belül sorakoztak fel katonai alakzatban. Az ismeretlen katona sírja előtt egy ideiglenes transzparenst, a tér közepén egy fából készült keresztet állítottak fel. A keresztre azt írták fel, hogy „vér és becsület”. A katonai rendbe sorakozott közel másfél ezer fiatal mellett több száz rendező, zászlóvivő, szimpatizáns volt látható. Közöttük volt több olyan személy, aki más esetekben a Magyar Gárda egyenruhájában vonult fel, illetve a Kossuth téren tüntetett Gyurcsány Ferenc miniszterelnök távozását követelve. Sokan azokban csuklyák fedésébe rejtették arcukat.

A spanyol, angol, német és magyar nyelven elhangzott szónoklatokban „szabadságharcosoknak”, „Európa hőseinek” nevezték a Waffen SS tagjait és az oldalukon harcoló magyar katonákat. A szónokok szerint ma azért kell az utcára vonulni, hogy átformálják az emberek gondolkodását, hogy olyan Európa jöjjön létre, amelyben minden nemzet önálló. A rendőrség a Hősök terét szalaggal zárta körül.

A Szépművészeti Múzeum előtt mintegy háromszáz ember, főként fiatal gyülekezett. Amikor a szkinhedek belekezdtek a magyar himnuszba, az ellentüntetők tarkóra tett kézzel, csendben, „néma áldozatként” tiltakoztak „a terrorimádók fekete egyenruhába bújt mai gyermekei” ellen. A rendezvény főszervezője erre úgy reagált: „Egy zajos kisebbség lázad a hősökre való emlékezésünk ellen, azok utasítására, akik a hatalmat bitorolják.” A rendezvény ideje alatt néhány, magát antifasisztának nevező fiatal próbálta megzavarni az emlékezőket, őket a rendőrök igazoltatás és motozás után kísérték el a térről.

Magyarországi és külföldi bőrfejűek szélsőségesen nacionalista szervezetek felhívására, esetenként magánszemélyek által bejelentett rendezvényen 1997 óta emlékeznek meg arról, hogy 1945. február 11-én több tízezernyi német és magyar katona tört ki a Vörös Hadsereg által bekerített budai Várból. Az emlékező akciókat a becsület napjaként emlegetik. Az idei rendezvényt az a Domokos Endre János jelentette be magánszemélyként, aki a Fővárosi Ítélőtábla által 2005-ben jogerősen betiltott Vér és Becsület kulturális egyesület egykori vezetője volt.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.