eluniversal.com – Venezuela
A jobbközép venezuelai lap értesülései szerint a világ nagy olajtermelő cégei biztosították az Egyesült Államokat, ha Chávez mégis úgy dönt, nem szállít több nyersolajat a szuperhatalomnak, akkor át tudják venni szerepét – nyilatkozta a Reuters hírügynökségnek az amerikai kormányzat egyik tagja. A nyilatkozat a venezuelai kormány és az észak-amerikai Exxon Mobile közötti feszült viszony keddi fejleménye. A venezuelai kormány tavaly kizárta az Exxont a legnagyobb venezuelai olajmezőről, ezért a kárvallott amerikai fél bírósághoz fordult, hogy kárpótlásul letiltsa a venezuelai óriáscég, a PDVSA külföldi bankokban elhelyezett vagyonát. A PDVSA eközben bejelentette, hogy megszakította kereskedelmi kapcsolatait az Exxonnal.
elmundo.es – Spanyolország
A spanyol jobboldali napilap idézte Rosa Díez, a balközép Egység, Haladás és Demokrácia (UPyD) nevű párt vezetőjének többek között a bankokhoz intézett újabb szemrehányásait. A volt euroszocialista képviselőnő madridi gyűlésén bejelentette nagyon szerény kampányát, amely csak az interneten és a megvásárolt 832 utcai reklámtáblán lesz olvasható/látható majd. „Ha a politika baja most a hétköznapi polgároktól való elszakadás, mi most ezt a közelséget képviseljük”, mondta Díez. A bankokat és a reklámcégeket azért kárhoztatta, mert a pénzt előre kérik, de a pártnak nem akarnak hitelt adni. Az új párt elnök asszonya kijelentette, minden választási körzetben tudtak jelöltet állítani, ezért egyelőre az a minimális cél, hogy a parlamentbe juttassák a frakcióalakításhoz szükséges legalább öt képviselőt. A lap másik írása a szocialista kormányelnök, José Luis Rodríguez Zapatero nagy feltűnést keltő rögtönzött utcai kampánygyűlésével foglalkozott, mivel több száz érdeklődő női szavazó nem jutott be a kijelölt helyszínre. Zapatero ezért nekik is elmondta, győzelme esetén arra fog törekedni, hogy senki se érezze kirekesztve magát, és valódi legyen az egyenlőség a családban, a munkahelyen, illetve a bérekben. Zapatero szerint „Spanyolország más korszakokban azért maradt le, mert nem vették emberszámba a nőket, de ennek most már vége”.
radiobras.gov.br – Brazília, elpais.es – Spanyolország
A brazil hírügynökség vezető híre, hogy a francia és a brazil államfő – Nicolas Sarkozy és Luiz Inácio Lula da Silva – miről állapodott meg egymással a brazil határhoz közeli francia-guyanai Oyapoguéban. A kolumbiai gerillák fogságában levő túszok kiszabadításán kívül tárgyaltak a legnagyobb dél-amerikai ország katonai hatalmának megerősítéséről. Sarkozy megígérte, lépéseket tesz Brazília felvétele érdekében, hogy bekerüljön a legfejlettebb országokat tömörítő csoportba, a G8-ba, akárcsak az átalakítandó ENSZ BT állandó tagjai közé. Mindkét országnak közösek az elképzeléseik a Nemzetközi Valutaalap demokratikusabb átszervezésére is (amelynek most november óta éppen a francia szocialista Dominique Strauss-Kahn az ügyvezetője – a szerk.). A spanyol napilap hozzátette, hogy Franciaország tulajdonképpen térségi katonai hatalommá teszi Brazíliát, hiszen megadja neki az atom-tengeralattjáró, vadászrepülőgépek és harci helikopterek gyártásához szükséges francia technológiát. Sarko az év végén soros EU-elnökként ellátogat Brazíliába, hogy a kétoldalú bizottság egyeztesse, még milyen téren működnek együtt szorosabban.
A magyar soros elnökség kiemelkedő eredményt ért el