Burány: A felszabadulást a Vörös Hadsereg hozta Budapestre + Képriport

Miközben mi a felszabadulást ünnepeljük, sokan arra gondolnak, hogy mi történt később, mi történt évek múlva – közölte Burány Sándor, az MSZP budapesti szervezetének elnöke a Budai Önkéntes Ezred február 13-i bevetésének 63. évfordulója alkalmából tartott megemlékezésen. Az ellenállók és antifasiszták zárt körben a Szabadság téren koszorúztak.

MNO
2008. 02. 13. 11:29
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Budai Önkéntes Ezred magyar katonái a mi valóságunkért, a mi jövőnkért harcoltak – hangsúlyozta Szekeres Imre az ezred bronzszobránál tartott megemlékezésen, kedden a budai Vár alatt, a Vérmezőn. A honvédelmi miniszter hangsúlyozta: „a fasizmust elődeink, a még élő, egykori ezredtagok ugyanúgy pusztították, mint bárki más, aki hajlandó és képes a fasizmus ellen jelenünkben felszólalni.”

Burány Sándor, az MSZP budapesti szervezetének elnöke úgy látja, hogy 1945. február 13-a százezreknek az életet, a túlélést jelentette. „Ezen a tényen semmi nem tud változtatni. Ezt a felszabadulást (...) a szövetséges erőkön belül a szovjet csapatok, a Vörös Hadsereg hozta Budapestre” – fogalmazott. Mint mondta, „mi, magyarok hajlamosak vagyunk nagy nemzeti ünnepeinken történelmi emlékeink árnyoldalaira is emlékezni. (...) Legyünk őszinték, február 13-a sem vita nélküli nap. Miközben mi a felszabadulást ünnepeljük, sokan arra gondolnak, hogy mi történt később, mi történt évek múlva”.

Burány hangsúlyozta: 1945. február 13-án Budapesten végre béke lett, a fasizmus minden értelmetlen vérontása, minden gonosz tette ezen a napon véget ért. Hozzátette: az antifasiszta hősökre, oroszokra, magyarokra emlékeznünk kell, mert sajnos ma is vannak hívei a nácizmusnak, az eszmék újraélednek. „Látjuk, hogy a kirekesztés hívei ma is időnként Budapest utcáin masíroznak”. Hozzátette: a háború után Budapestet helyreállító emberek hite ad erőt ahhoz, hogy emlékezzünk és „figyelmeztessünk minden neonácit, hogy ebben a városban nincsen helyük”.

Az ünnepi beszédeket követően koszorúzott az orosz nagykövet is. A Budai Önkéntes Ezred több százada a Vérmezőről indult rohamra a budai Vár ellen. A mintegy háromezer főből álló ezred bekapcsolódott a német hadsereg elleni fegyveres harcba is, mintegy hatszázan veszítették életüket.

Szigorúan védett koszorúzás

Budapest fasizmus alóli felszabadulásának 63. évfordulójára emlékezett a Magyar Ellenállók és Antifasiszták Szövetsége (MEASZ) szerdán a budapesti Szabadság téren lévő szovjet hősök emlékműve előtt.

A rendőrség a megemlékezés idejére lezárta a Szabadság teret. A Zoltán utcában és a Magyar Televízió épülete előtt rendőrautók várakoztak, míg a téren és az oda vezető utcákon egyenruhás rendőrök álltak, akik a rendezvény helyszínére nem engedték az arra sétálókat.

A rendőrség a már korábban fémkordonokkal körbevett szovjet emlékmű mellett újabb kordonnal zárta el az emlékmű és a park közötti részt a rendezvény idejére.


(Forrás: MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.