A Budai Önkéntes Ezred magyar katonái a mi valóságunkért, a mi jövőnkért harcoltak – hangsúlyozta Szekeres Imre az ezred bronzszobránál tartott megemlékezésen, kedden a budai Vár alatt, a Vérmezőn. A honvédelmi miniszter hangsúlyozta: „a fasizmust elődeink, a még élő, egykori ezredtagok ugyanúgy pusztították, mint bárki más, aki hajlandó és képes a fasizmus ellen jelenünkben felszólalni.”
Burány Sándor, az MSZP budapesti szervezetének elnöke úgy látja, hogy 1945. február 13-a százezreknek az életet, a túlélést jelentette. „Ezen a tényen semmi nem tud változtatni. Ezt a felszabadulást (...) a szövetséges erőkön belül a szovjet csapatok, a Vörös Hadsereg hozta Budapestre” – fogalmazott. Mint mondta, „mi, magyarok hajlamosak vagyunk nagy nemzeti ünnepeinken történelmi emlékeink árnyoldalaira is emlékezni. (...) Legyünk őszinték, február 13-a sem vita nélküli nap. Miközben mi a felszabadulást ünnepeljük, sokan arra gondolnak, hogy mi történt később, mi történt évek múlva”.
Burány hangsúlyozta: 1945. február 13-án Budapesten végre béke lett, a fasizmus minden értelmetlen vérontása, minden gonosz tette ezen a napon véget ért. Hozzátette: az antifasiszta hősökre, oroszokra, magyarokra emlékeznünk kell, mert sajnos ma is vannak hívei a nácizmusnak, az eszmék újraélednek. „Látjuk, hogy a kirekesztés hívei ma is időnként Budapest utcáin masíroznak”. Hozzátette: a háború után Budapestet helyreállító emberek hite ad erőt ahhoz, hogy emlékezzünk és „figyelmeztessünk minden neonácit, hogy ebben a városban nincsen helyük”.
Az ünnepi beszédeket követően koszorúzott az orosz nagykövet is. A Budai Önkéntes Ezred több százada a Vérmezőről indult rohamra a budai Vár ellen. A mintegy háromezer főből álló ezred bekapcsolódott a német hadsereg elleni fegyveres harcba is, mintegy hatszázan veszítették életüket.
Szigorúan védett koszorúzás
Budapest fasizmus alóli felszabadulásának 63. évfordulójára emlékezett a Magyar Ellenállók és Antifasiszták Szövetsége (MEASZ) szerdán a budapesti Szabadság téren lévő szovjet hősök emlékműve előtt.
A rendőrség a megemlékezés idejére lezárta a Szabadság teret. A Zoltán utcában és a Magyar Televízió épülete előtt rendőrautók várakoztak, míg a téren és az oda vezető utcákon egyenruhás rendőrök álltak, akik a rendezvény helyszínére nem engedték az arra sétálókat.
A rendőrség a már korábban fémkordonokkal körbevett szovjet emlékmű mellett újabb kordonnal zárta el az emlékmű és a park közötti részt a rendezvény idejére.
(Forrás: MTI)