diariodigital.pt – Portugália
A portugál honlap egyik vezető híre, hogy a parlament csütörtökön napirendre tűzte az új európai szerződésről tartandó vitát. Csaknem egy hónappal ezelőtt a portugál szocialista kormányfő, José Sócrates már bejelentette, hogy nem népszavazás, hanem a parlament dönt az elfogadásáról. Csütörtökön több párt – a kommunisták, a környezetvédők, a kereszténydemokraták, a baloldali tömb – javaslatait vitatják meg. A kommunista képviselő, Agostinho Lopes szerint pártja (PCP) a szerződés törvénybe iktatásáig folytatja a népszavazás követelését, mert szerinte a portugál lakosságnak tudnia kell, mi is az a dokumentum, amely alapvetően megváltoztathatja életüket. A kereszténydemokraták (CDS–PP) úgyszintén támogatják a PCP kezdeményezését, bár a második legnagyobb parlamenti párt, a jobbközép szociáldemokraták (PSD) tisztújító kongresszusuk óta már nem a népszavazást, hanem a parlamenti elfogadást pártolják.
elpais.es – Spanyolország
A baloldali kormányhoz közeli spanyol napilap híre, hogy Egyiptom felajánlotta Spanyolországnak, vegyen részt nukleáris programjában. A spanyol uralkodó, I. János Károly király jelenleg is zajló egyiptomi látogatása során ezt az ajánlatot tették az arab ország hatóságai spanyol cégeknek. Az egyiptomi elnök, Hoszni Mubarak kormányprogramjának egyik legfontosabb része négy atomerőmű építése, amellyel ez az ország is csatlakozni akar az arab és muzulmán államokkal a békés célú nukleáris technológia elsajátításához. Eddig Franciaország és Oroszország érdeklődött leginkább az egyiptomi programban való részvétel iránt, de így most már spanyol cégek is hozzájuthatnak néhány fontos megrendeléshez.
deia.com – Spanyolország
A mérsékelt baszk nacionalista bilbaói lapnak nyilatkozott az egyik egészségügyi szervezet, az ELA–STV egyik képviselője, Nere Urrestarazu. Urrestarazu a baszk egészségügy (Osakidetza) munkavállalóit képviseli, és szervezetét valósággal pánikba ejtette az autonóm baszk kormánynak az az egyre nyíltabban vállalt szemlélete, hogy üzletet lát az egészségügyben. A szakszervezeti vezető elmondta, hogy a kormány szándékosan szembe akarja állítani a betegeket az egészségügyben dolgozókkal, az Osakidetza pedig a módszeres szerkezeti forráskivonás folyamatát éli, és úgy vélik, ez nem véletlen, hanem tudatos politika. Következtetésük szerint kormányuk szövetséget kötött a privát szférával az állami ágazat leépítésére. A kormány tevékenysége azonban egységbe forrasztotta az összes baszkföldi szakszervezetet, és az általános választások előtt több sztrájkot fognak szervezni, ha az Osakidetza nem teljesíti egyetlen követelésüket sem.
lavanguardia.es – Spanyolország
A katalán kereszténydemokrata lap híre, hogy a barcelonai metrósok mindössze 70 fős műszaki személyzete bejelentette, két alkalommal tart sztrájkot: február 18-22., illetve 25-29. között, kétszer kétórás turnusokban. Szakszervezet nem áll mögöttük, és már évek óta követelik szakmai átminősítésüket, egyelőre eredménytelenül. Munkabeszüntetésük nagy valószínűséggel egybe fog esni a barcelonai buszvezetők előre beharangozott és szintén februári sztrájkjával.
Vogel Evelin elismerte, ő készítette a hangfelvételeket