Feláldozták a besúgót?

A Frankfurter Allgemeine Zeitung elmélkedik a legnagyobb német adócsalási botrány mögött álló titkosszolgálati játszmákról. A Focus beszámol arról, hogy egyes kincskeresők állítólag megtalálták a legendás borostyánszoba rejtekhelyét.

2008. 02. 27. 9:04
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Frankfurter Allgemeine Zeitung (faz.net)

A konzervatív német napilapban Peter Carstens Az informátor, aki vakítóan elég című cikkében az adócsalási botrányt kirobbantó személyt körülvevő köddel foglalkozik. „Henry” kiadós forrás: ő az a férfi, aki Liechtensteinből a Szövetségi Hírszerző Szolgálatnak (BND), a brit és amerikai adónyomozóknak és számos más bűnüldöző szervnek milliárdosok adatainak millióit adta el. Miután több hírmagazin hétvégi számában pontosan beazonosította Heinrich Kiebert, a BND célzásai szerint az informátor élete veszélyben van.

Az ilyen, nyilvánosság előtt lelepleződött informátort a szakmai zsargonban „elégettnek” nevezik. Könnyen lehet, hogy a vakítóan égő informátorral egyszerűen az ügy más, visszataszító részleteiről kívánja a cég elterelni a figyelmet. Például az egyik lap hírszerzési szakértője szerint könnyen lehet, hogy Kieber csak stróman, akivel a BND egyéb forrásait – például technikai hírszerzést vagy további személyeket – kívánta leplezni. Ezt a feltételezést alátámasztják, hogy Kieber adatai valójában csak 2003 elejéig nyúlhatnának, hiszen ekkor felmondtak neki a liechtensteini LGT Banknál. Kieber ott iratokat digitalizált, s százával lopta el „alapítványtevők” adatait.

Ugyanakkor a bochumi államügyészséghez eljuttatott adatok között olyanok is találhatók, melyek 2005 végéig nyúlnak. Honnan származhatnak ezek? Számos forrás szerint a BND és az adónyomozók más bankokból származó információkkal is rendelkeznek. Egy svájci bulvárlap más variációt ismertetett, eszerint a BND további liechtensteini bankok munkatársait biztatta az együttműködésre. Egyes esetekben ez azonban egyszerű zsarolásba torkollott. Ugyanis kihasználták az érintett személy pedofil hajlamait, s becsalták a BND kamerákkal és mikrofonokkal teletűzdelt csapdájába. Ezt követően a titkosszolgálat a felvételekkel zsarolta. A történet éppen úgy hamis, mint az a feltételezés, hogy a titkosszolgálat ilyen eszközöket használna – válaszolta a BND szóvivője. Az adatok egy „önkéntes felajánlkozótól”, Kiebertől származnak, minden más híresztelés „komplett őrültség”.

Focus (focus.de)

A müncheni hírmagazin Borostyánszoba: Deutschneudorf rajta marad az ügyön című cikkében ismerteti a német történelem egyik visszatérő legendáját. (A Nagy Frigyes által borostyánkőből készíttetett szobát a németek 1941-et követően Königsbergbe szállították, a város 1945-ös szovjet elfoglalása óta a felbecsülhetetlen értékű kincsnek nyoma veszett. – szerk.) Kedden a szükséges óvatossággal elkezdődtek az ásatások.

Heinz-Peter Haustein, Deutschneudorf polgármestere, FDP-s Bundestag-képviselő és borostyánszoba-vadász vezetésével megkezdődtek a fúrások. „Mi a barlangig kívánunk nyomulni, ahol a közel 1,9 tonnányi kincsnek rejtőznie kell” – nyilatkozta a polgármester, aki közel tíz éve kutatja a szászországi falu alatt elterülő világot. Tíz nappal ezelőtt a földradar négyzet alakú formákat mutatott, egy különleges detektor 1,9 tonna föld alatti aranyat és ezüstöt jelzett. Egyéb jeleket is figyelembe véve – amelyeket Haustein már tíz éve követ – biztossá teszi a kincskeresőket: valóban itt lehet elásva a legendás borostyánkőszoba.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.