Junge Welt (jungewelt.de)
A radikális német napilapban Tomasz Konicz Eljátszotta a hitelét című cikkében az egészségügy privatizációjáról tartott szavazás apropóján ismerteti a Gyurcsány-kormány hitelvesztését. Időközben a politikai rutin részévé vált Magyarországon, hogy fontos parlamenti döntés előtt kordonnal veszik körül a Parlamentet, így történt akkor is, amikor a képviselők a hevesen vitatott egészségügyi reformtörvényről szavaztak. A „hazugság miniszterelnökeként” ismertté vált Gyurcsány Ferenc szocialista kormánya a törvényt ismét át tudta erőltetni az Országgyűlésen, pedig nemcsak a magyarok és az orvosok túlnyomó többsége utasítja el az egészségügy „reformcsomagon” keresztüli privatizációját, hanem Sólyom László elnök is első körben visszautalta a törvényt a parlament elé újragondolásra – számol be a Junge Welt. Miután csak apróbb módosítások történtek, Sólyomnak most szignálnia kell a törvényt. A magyar orvosok a jogszabály alapján az egészségügyi ellátás jelentős romlásával számolnak.
A hétfői szavazás közepette a Parlament előtt immár szokásosnak mondható fizikai összeütközésre is sor került: a tüntetőket a rendőrség könnygázzal verte vissza. Amióta napvilágra került Gyurcsány Ferenc titkos beszéde, melyben elismerte: a kampányban „elejétől végéig” becsapta a választókat, a kormány a lakosság körében minden hitelét elveszítette – írja a német napilap. Szélsőjobboldali csoportok kísérlete, hogy eszközként használják a baloldali kormány emberellenes politikája elleni tiltakozást, az egészségügy privatizációja elleni tiltakozás ellanyhulásához vezetett. Ráadásul röviddel a parlamenti voksolás előtt a szocialista képviselők a fasiszta terror „áldozataiként” tudták magukat eladni, s a privatizációs törvény támogatását antifasiszta ellenállásként átértelmezni. Még ha nem is olyan sokan mennek ma az egészségügyi reform ellen tiltakozni, a jogszabály társadalmi elutasítása hatalmas – írja a Junge Welt. Miután százezrek vettek részt az aláírásgyűjtő akciókban, márciusban a lakosság szavazhat a kórházi napidíjról és a vizitdíjról. A közvélemény-kutatások szerint a megkérdezettek kétharmada elutasítja ezeket a kiadásokat. Ezenkívül egy magánkezdeményezés újra aláírásokat gyűjt, hogy egy újabb referendummal az egész „reformcsomagot” elutasíthassák. A magyar betegek még reménykedhetnek.
Die Presse (diepresse.com)
A konzervatív osztrák napilapban Bognár Péter Költségvetés: Az EU aggódik Magyarország miatt című cikkében ismerteti a budapesti büdzsé ismételt elúszásával kapcsolatos uniós félelmeket. Gyurcsány Ferenc és Veres János az elmúlt hetekben többször is hangsúlyozta, hogy a fogyókúrának vége és már nincs szükség további megszorításokra, az EU azonban ezt másként látja – írja a Die Presse. Brüsszel továbbra is fenntartásokkal kezeli, hogy vajon Budapest képes lesz-e a 2009-es deficitcélokat fenntartani. Két évvel ezelőtt kötelezettséget vállalt a szociálliberális kormány, hogy a GDP-arányos költségvetési hiányt a 2006-os 9,2 százalékról 2009-re 3,2 percentre csökkentse. A 2007-es hiány 5,7 százalék volt, az idei cél négy percent körül van. Legkésőbb 2010-ben szeretné Budapest teljesíteni az euróbevezetési célokat. Az idei költségvetéssel kapcsolatos uniós kétségek egyrészt arra alapozódnak, hogy a gazdasági növekedés – mely tavaly 1,7 százalék volt – Magyarországon tovább lassulhat, másrészt jövőre lanyhulhat a költségvetési fegyelem.
Tekintettel a magyar deficitcélokra, az EU úgy látja, Budapestnek nincsenek költségvetési tartalékai, hogy egy világméretű konjunktúralassulásra válaszoljon – számol be az osztrák napilap. Az unió számára fejfájást okoz az ország növekvő államadóssága. Hogy az eurót bevezethessék, az államadósság nem léphetné át a GDP 60 százalékát, jelenleg ez már meghaladta a 65 percentet. S a tendencia növekedést mutat, szakértők szerint meghaladhatja a 70 percentet is. Gyurcsány Ferencnél süket fülekre talált Joaquín Almunia ama követelése is, hogy Budapest minden többletbevételét az államadósság csökkentésére fordítsa – írja a lap. Budapest tavaly is túllépte a konvergenciaprogramban meghatározott kiadási mennyiséget. A társadalom gyorsuló elöregedése miatt szédítő sebességgel növekszik a nyugdíjrendszer költsége, ami még nagyobb állami eladósodáshoz vezethet. Az EU ezért azt tanácsolja, hogy 2013-tól adóztassák meg a nyugdíjakat.
Die Welt (welt.de)
A konzervatív német napilap A választók 39 százaléka fekete-zöld koalíciót szeretne című cikkében ismerteti a hesseni választási patthelyzet feloldásáról folyó viták állását. A hesseni tartományi választások óta spekulálnak a választók és a politikusok a lehetséges koalíciókról. Az SPD-közeliként számon tartott Forsa közvélemény-kutató intézet adatai szerint a választók 39 százaléka támogatna egy CDU-zöld koalíciót. Ez a kombináció a kereszténydemokrata választóknál eléri a 45 percentet, a zöldek körében az 59 százalékot. A nagy néppártok hónapok óta tartó támogatottságcsökkenése megállt, a CDU 36 százalékon, míg az SPD 27 percenten áll. A kisebb pártok egy-egy százalékot veszítettek: így az FDP 10, a Baloldali Párt 13, míg a zöldek 9 percentet kapnának egy vasárnap tartandó választásokon.
Őket alázta meg Magyar Péter az eddig kiszivárgott hangfelvételekben