A portugál szocialista kormányfő, José Socrates újabb kínos ügy miatt kénytelen magyarázkodni. A Público oknyomozó riportere a két nappal ezelőtt közölt írás szerint kiderítette, hogy a baloldali kormányfő a 80-as években nagyon sok olyan tervet írt alá, amit mások készítettek. Több tervet volt évfolyamtársa, Fernando Caldeira készített, de ő írt alá, mert barátja mint a hivatal alkalmazottja nem lehetett azok készítője. A portugál miniszterelnök épülettervezői magántevékenységére tavaly júniusban derült fény, amikor a szintén szocialista Abílio Curto Guarda volt önkormányzati testületvezetője utalt rá a vele készített interjúban.
A volt polgármester nem sokkal korábban szabadult börtönbüntetéséből, amit passzív korrupció miatt róttak ki rá. Socrates önéletrajzából hiányzik a tervezői tevékenység, és csak akkor ismerte el, amikor a lap rákérdezett. A Correio da Manhá, a legolvasottabb portugál napilapnak úgy nyilatkozott a miniszterelnök, hogy az általa aláírt terveket ő készítette, és a Público cikkét személyes és politikai támadásnak tekinti.
elperiodico.com – Spanyolország
A spanyol szocialisták paradox módon a gazdasági helyzet miatt fogják elveszíteni a választásokat pedig szerinte nem teljesítettek rosszul ezen a téren – a terrorizmus és az állammodell kérdésével ellentétben – idézte Rosa Díezt, a márciusi általános választásokon induló balközép párt, az Egység, Haladás és Demokrácia (UPyD) vezetőjét a katalán szocialisták lapja. Díez határozottan kiállt az alkotmány megváltoztatása mellett, mert úgy látja, az oktatásnak központi kézben kellene maradnia. Az új párt vezetője vagy március 9-én, vagy négy éven belülre jósolt nagy politikai változásokat.
la-razon.com – Bolívia
A fővárosi lap is közölte a legnagyobb ellenzéki tartomány vezetőjének bejelentését, hogy ha megkapja az engedélyt a tartományi tanácstól, május 4-re írja ki az egyoldalú népszavazást a jómódú és liberális országrész autonómiájáról. Az indián elnök, Evo Morales baloldali kormánya azonnal közölte, hogy törvénytelennek tekinti a népszavazást. A népszavazás az egyik miniszterhelyettes szerint azért nem lehet érvényes, mert az ország biztonságáról és adóiról is szól, amit tilt a nemrég elfogadott új alkotmány. (Amit éppen a liberális tartományok nem fogadnak el egyoldalú megszavazása miatt – a szerk.)