portugaldiario.iol.pt, expresso.clix.pt, dn.sapo.pt – Portugália
Minden mérvadó portugál lapban, köztük a Portugal Diário című honlapon is sokat foglalkoznak a pénteki hírrel: megkezdődött a közalkalmazottak általános sztrájkja. Ana Avoila, a Közalkalmazotti Szakszervezetek Országos Szövetségének koordinátora elmondta, hogy a felhívást az állami alkalmazottak mintegy 70 százaléka követi, élükön a tanárokkal és az egészségügyben dolgozókkal. A legfontosabb hat fővárosi kórház dolgozói csak minimális ellátást vállaltak. Ana Avoila bejelentette, hogy a pénteki megmozdulás lezárja a gyászhetet, és ezalatt becsléseik alapján 300 000 közalkalmazottat sikerült mozgósítaniuk. A számháború máris megkezdődött, mivel a pénzügyminisztérium képviselője sajtótájékoztatón egészen más számokat idézett, szerinte csak 5,3 százalékos a megmozdulás támogatottsága. A független Expresso című hetilap úgy tudja, a Közös Front nevű szervezet délután tüntetést tart a fővárosi polgármesteri hivatal dolgozóinak részvételével. Az állami tulajdonú Diário de Notícias hangsúlyozta, hogy ez a közalkalmazottak kilencedik általános sztrájkja a szocialista José Sócrates kormányfő ellen.
elpais.es, diariovasco.com – Spanyolország
A legolvasottabb napilap a vasárnapi spanyol általános választások egyik következményével foglalkozott, miszerint a függetlenséghez hasonló tervet kidolgozó baszk nacionalisták előtt megnyílt a lehetőség, hogy bekerüljenek a spanyol szocialisták koalíciós kormányába. A lap idézte a hivatalban levő szocialista kormány szóvivőnőjét: María Teresa Fernández de la Vega közölte, Baszkföld autonómiája bővíthető, amennyiben tiszteletben tartja a spanyol alkotmányt. Ebben továbbra is akadály a júniusra tervezett népszavazás a baszk önrendelkezési jogról. A baloldalhoz közeli spanyol lap úgy látja, hogy Ínigo Urkullu, az új mérsékelt baszk nacionalista pártelnök válaszút előtt áll.
A mérsékelt nacionalisták pártja az általános választásokon mindhárom baszk megyében vereséget szenvedett, és a szocialisták szereztek több új képviselőt, de Urkullu nem akar lemondani nyilvánosan a tervezett népszavazásról. A San Sebastián-i (donostiai) mérsékelt baszk nacionalista Diario Vasco a tartományelnök Juan José Ibarretxe szavaival érvelt: ha Madridban félrelökik a megegyezés jeléül kinyújtott kezüket, nem hátrálnak meg, és megtartják a népszavazást. Ha nemet mond a népszavazás megtartására a választások nyomán új összetételű baszk autonóm parlament – a hat új képviselővel már a baszk önrendelkezést elutasító szocialista-néppárti képviselők kerültek többségbe – , akkor előre hozott választásokat hirdetnek meg.
folha.uol.com.br – Brazília
Mivel Brazília az Egyesült Államok szemében stratégiai szövetségesnek számít, a legolvasottabb brazil napilap, a Folha de Sao Paulo egyik kiadványa ezért fontosnak tartotta a meglepő tényt: az Egyesült Államok külügyminiszter asszonya, Condoleezza Rice csütörtökön csaknem 15 percet várt, míg végre fogadta őt vendéglátója, Luiz Inácio Lula da Silva elnök. Rice azért jelent meg személyesen a dél-amerikai országban, mert az Egyesült Államokat aggasztja a térségben kialakult helyzet, a FARC miatt a Kolumbia, illetve Ecuador és Venezuela között kirobbant néhány napos konfliktus. Rice a találkozó után kijelentette újságíróknak, hogy a radikális marxista gerillaszervezet, a Kolumbiai Forradalmi Fegyveres Erők (FARC) terrorista, és a kolumbiai elnökre, Álvaro Uribére célozva kiemelte, hogy „a törvény és a rend a demokratikus elnöknek köszönhetően állt helyre Kolumbiában”.