elpais.es, deia.com, lavanguardia.es – Spanyolország
A legolvasottabb spanyol napilap címoldalán tudósít a vasárnap újraválasztott spanyol szocialista kormányfő hétfő délben tartott sajtótájékoztatójáról. José Luis Rodríguez Zapatero a kormányalakításról szólva kijelentette: mivel vasárnap pártja nem érte el az egyszerű többséget, nem kizárt, hogy esetleg koalícióra lépne a két legtöbb mandátumot szerző mérsékelt nacionalista párttal, a Katalán
Összetartás és Unióval (CiU) és a Baszk Nacionalista Párttal (PNV). A bilbaói nacionalista Deia címoldalán foglalkozott az esetleges madridi és az autonóm baszk kormány közötti tárgyalásokkal. Eszerint Zapatero hajlik a párbeszédre a PNV-vel a madridi alsóházban, de törvénytelennek tartja Juan José Ibarretxe tartományelnök júniusra tervezett (nem ügydöntő) népszavazását az önrendelkezésről. A spanyol nyelven megjelenő katalán La Vanguardia is kiemelt helyen elemzi az esetleges kereszténydemokrata-szocialista koalíciót. Josep Antoni Duran Lleida, a pártszövetség egyik vezetője elmondta, amíg a szocialisták nem keresik meg a pártot, semmi nem fog történni. Duran Lleida szerint az előző ciklusban adott esetben fennállt annak a veszélye, hogy a spanyol Néppárt és a spanyol szocialisták összefognak a függetlenségre vágyó katalán nacionalizmus ellen.
clarin.com.ar – Argentína
A független argentin napilap madridi tudósítója szerint a spanyol jobboldal azért veszített, mert a 13 évvel ezelőtt először alkalmazott, és akkor sikeres feszültséggel teli kampányt választotta fő stratégiának, ami megfelelt a szocialistáknak. A vereség ellenére ők beszéltek győzelemről és remek eredményekről, bár a pártelnök Mariano Rajoy bejelentette, változások következnek a pártban. A vereségben a spanyol egyház január végi nyilatkozata is szerepet játszott, amelyben burkoltan bár, de a néppártra kérték a spanyolok szavazatait.
folha.uol.com.br – Brazília
A legolvasottabb brazil napilapnak nyilatkozott egy argentin elemző a csütörtökön lezárult dél-amerikai válságról. A szociológus Juan Gabriel Tokatlian szerint a háború a terror ellen most már veszélyezteti a térség demokráciáit, és Latin-Amerikának el kell döntenie, hogy békés terület marad vagy az erő alkalmazása mindennel felér. A szociológus szerint Kolumbia ecuadori agressziója a FARC gerillái ellen súlyos későbbi következményekkel fog járni, mert megsértette a nemzetközi jog normáit. Úgy látja, hogy a térségben a konfliktussal hirtelen olyan helyzet alakult ki, amilyet eddig a Közép-Keleten vagy Közép-Ázsiában ismertünk idáig. A válságban Brazília az egyik vesztes, mert nem tud se megelőzni, sem konszolidálni bizonyos mechanizmusokat, amelyekre a dél-amerikai ország még nincs felkészülve. A térségnek új típusú vezetésre van szüksége, amelyre Brazília már méreténél és befolyásánál fogva is alkalmas lenne.