la-razon.com – Bolívia
A spanyol tulajdonú fővárosi napilap vezető híre, hogy a bolíviai külügyminiszter hétfői ebédre hívta a dél-amerikai országban akkreditált diplomáciai testületek tagjait, hogy ellensúlyozza a legnagyobb ellenzéki párt, a Podemos által indított kampányt. David Choquehuanca szombaton sajtótájékoztatót tartott az ügyről – ám nem volt hajlandó válaszolni a kérdésekre. Choquehuanca elmondta, a külügy tudomására jutott, hogy az ellenzéki párt képviselői nagykövetekkel találkoztak. A két találkozón arra akarták rávenni a diplomatákat, hogy országuk változtassa meg bolíviai politikáját, vagyis szakítsa meg a diplomáciai kapcsolatokat Bolíviával. A párt három képviselője azután találkozott a nagykövetekkel, hogy a parlamentben többséggel rendelkező baloldali kormánypárt, a Mozgalom a Szocializmusért csütörtökön az ellenzék nélkül elfogadtatta két népszavazási javaslatát (az új alkotmányról és a bolíviai birtokok méretéről, miközben a jómódú tartományok ugyanezen a napon tartanák a sajátjukat az autonómia egyoldalú kikiáltásáráról – a szerk.).
expansion.com, elpais.es – Spanyolország
A spanyol gazdasági napilap érdekes írása összefoglalta, mekkora gazdasági erőt képviselnek az úgynevezett adóparadicsomok a világban. A Liechtensteinből kiinduló német és a brit adóbotrányok óta kiderült, hogy az itt felhalmozott 5–7 billió dollár magánvagyon – ötször akkora összeg, mint húsz évvel ezelőtt – eléri a világ GDP-jének 13 százalékát, piaci áron 53,3 billió dollárt, legalábbis az IMF 2007. végi kimutatásai szerint. 2000-ben, még a Clinton kormányzat – az Európai Unió lelkes támogatásával – bízta meg a Gazdasági Fejlesztési és Együttműködési Szervezetet (OECD), hogy azonosítsák be, helyezzék vád alá és büntessék meg ezeket a kárt okozó területeket. Az első listán 35 adóparadicsom szerepelt 47 kedvező adózású területtel – eleinte még két spanyol országrész, Navarra és Baszkföld is szerepelt rajta –, 15 olyan állammal együtt, amely megkönnyítette a pénzmosást. De a Bush-kormányzat leállíttatta a tervezett intézkedéseket, és ma már csak három adóparadicsom szerepel az OECD listáján. Most azért kerültek újra előtérbe, mert az adóparadicsomok léte és szaporodó száma nemcsak a gazdasági stabilitást veszélyezteti, hanem már geostratégiai kockázatot is jelent a pénzügyi válságok előidézésében. Sőt elősegíti a szervezett bűnözést, a kábítószer-kereskedelmet, és bizonyos esetekben támogatja a terrorizmust, és az átláthatóság, illetve a tőkeáramlás ellenőrzése hiányában működésképtelen államok lehetnek belőlük. A spanyol El País meg is írta, hogy az adócsalási botrányban egyelőre 15 ország érintett, köztük Spanyolország is, ezért a spanyol pénzügyminisztérium adóügynöksége egy hete megállapította 100 olyan spanyol állampolgár kilétét, aki titkos liechtensteini számlákat vezetett.
diariodigital.pt – Portugália
A portugál honlap érdekes híre: a brazil szövetségi rendőrség pénteki bejelentése alapján lefoglaltak 600 kiló toritot – tóriumtartalmú radioaktív ásványt –, amit fel lehet használni az atomenergia-iparban is. Az ásványt a Francia Guayanával szomszédos Amapá államban fejtették ki illegálisan. Az egyik letartóztatott személy elmondta, hogy el akarta adni a 20 zsák tartalmát, kilóját 2-300 dollárért. 2004-ben és 2006-ban is elfogtak már toritot szállító személyeket. A torit 75 százalékban tartalmaz tóriumot, 7,5 százalékban urániumot, 10 százalékban pedig ólom-oxidot. A toritot a kerámiaiparban, illetve bizonyos fémötvözetekhez használják az úrhajóépítésekhez, de nukleáris fűtőanyagot is előállítanak belőle.
Drámai részletek: sokkal alattomosabban támad az infarktus, mint gondolnánk