Váratlan fejlemény volt az SZDSZ koalícióból való kilépése – ismerte el Gyurcsány Ferenc a köztelevízió reggeli műsorában, de azt is hozzátette: időközben kiderült, hogy az SZDSZ mindenképpen kilépett volna a pénztártörvény tárgyalása miatt, tehát nem Horváth Ágnes volt az igazi ok. AZ SZDSZ elégedetlen volt az MSZP egész politikájával, például azzal, hogy nem vezették be az ingatlanadót, nem vonták össze a kisadókat, vagy hogy a szárnyvonalak bezárása kérdésében megengedőbb volt a kormány – sorolta. Az egészségügyi miniszter menesztése az utolsó csepp volt csak a pohárban.
Arra a kérdésre: ha igaz, hogy új politikához új ember kell, akkor nem kellene-e neki is távozni, azt válaszolta, hogy természetesen ilyenkor felmerül a miniszterelnök távozása, de az MSZP – e pártnak kötelessége és joga erről dönteni – úgy gondolja, ezzel a „csapatkapitánnyal” képzeli el a jövőt. Gyurcsány cáfolta, hogy felajánlotta volna a keddi koalíciós tárgyalásokon a lemondását is a koalíció egyben tartása érdekében, valamint az sem igaz szerinte, hogy Kóka János arra kérte Lendvai Ildikót: tárgyaljanak az új miniszterelnök személyéről.
A közgazdászok – például Simor András jegybankelnök – által szükségesnek ítélt 2000-2500 milliárdos kiadáscsökkentésről azt mondta, hogy ezt nem viselné el a magyar társadalom, mert az emberek így is türelmük végső határáig jutottak, s a közgazdászoknak könnyű, de a politikusoknak az is felelőssége, hogy megőrizzék a társadalmi békét. Ugyanakkor kijelentette: a szigorú, egyensúly felé haladó költségvetési politikából „egy tapodtat” sem fog engedni, s a 2009-re kitűzött hiánycélt mindenképpen tartani akarják, hacsak nem omlik össze a világgazdaság. Gyurcsány tagadta, hogy további megszorítások várhatók.
Arra a riporteri felvetésre, hogy ugyanezeket ígérte 2006-ban is, lényegében nem válaszolt, viszont kifejtette, hogy ő és az MSZP nem olyanok, akik bármire képesek a választási sikerért, s egyébként pedig ciklus közepén nem érdemes a közvélemény-kutatási adatokat nézegetni kormányzás helyett. Gyurcsány megismételte a szombati pártértekezleten elmondottakat: az MSZP a nemzeti progresszió pártja, a jobboldal nagyobbik része pedig a történelmi zsákutcába jutott radikális és populista eszmék képviselője. A politikus úgy látja, a jobboldal és „sajtója” sokszor megengedhetetlen hangnemet használ vele szemben, míg a baloldalhoz közelebb álló médiumok ezt soha nem tették a jobboldal vezetőjével. Szerinte egyébként az „belefér”, ha a baloldal antidemokratikusnak, radikálisnak és populistának tartja a jobboldal egy részét, az a kijelentés viszont már megengedhetetlen, hogy a baloldal, amikor tehette, rárontott a nemzetére.
Gyurcsány aktív, cselekvő kormányzást ígért a következő két évre is, nem lesz „bénakacsa-kormány” koalíciós szakadás esetén sem – jelentette ki. AZ MSZP elnöke szerint azt az egyeztetési folyamatot, amelyet eddig a koalíciós partnerrel végeztek, ki kell terjeszteni a parlamenti pártok egészére, az MDF-re és a Fideszre is. Gyurcsány elismerte, nagyon sok ügyben sikerült eddig is konzenszusra jutni az ellenzékkel, az MDF pedig többször támogatta a kormány reformjavaslatait. Az SZDSZ is azt ígérte, továbbra is támogatja majd azokat a lépéseket, amelyek a reformokhoz szükségesek.