Schröder semmire sem emlékszik?

A Süddeutsche Zeitung azon értesülésekkel foglalkozik, miszerint Schröder kancellárként megígérte Kadhafinak kiképzők kiküldését. A Frankfurter Allgemeine Zeitung beszámol a CSU belső vitáinak felszámolása érdekében összehívott hétvégi kreuthi kihelyezett elnökségi ülésről.

2008. 04. 07. 7:22
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Frankfurter Allgemeine Zeitung (faz.net)

A konzervatív német napilapban Albert Schäffer A felsőfok mint kreuthi melódia című cikkében összefoglalja a CSU-elnökség hétvégi kihelyezett ülésén történteket. Szorgosan dolgozott azon Erwin Huber pártelnök és Günther Beckstein miniszterelnök a pártelnökség Kreuth-fürdői ülésén, hogy újra felfedezzék magukat, és olyan vezető személyekként mutassák, akik ötletadók, akik a szeptemberi tartományi gyűlési választások sikerének garanciái. Vége van azoknak az időknek, amikor Huber és Beckstein az elmúlt idők reformjainak javítgatásával – a nyolcosztályos gimnázium bevezetése, a tankönyvek fizetőssé tétele, az éttermekben történő dohányzás betiltása – tette próbára pártja tűrőképességét. Több olyan vezérmotívumot is felmutattak, amivel a Huber–Beckstein-féle CSU, ha nem is a régi fényét, de legalább a felismerhetőségét visszanyerheti. Ide tartozik a „Bajorország-előny” szlogen ismertetése – ami alatt azt az előnyt értik, amire a szabad állam azáltal tett szert, hogy öt évtizede a CSU kormányozza. Beckstein egy számokkal teli felsorolását adta azoknak az adatoknak, ami szerinte Bajorországot kitünteti a többi német tartomány közül: a „legnagyobb növekedés”, a „legmagasabb foglalkoztatottság”, a „legjobb oktatás” – a felsőfokok nem akartak véget érni a kreuthi konferenciaközpontban. „Egy igazi politika munkát, jövedelmet és esélyt teremt mindenkinek, biztonságot és stabil társadalmi összefüggéseket nyújt” – ez volt a kreuthi melódia, aminek, ha Becksteinen múlik, kampányslágerré kell válnia. Kreuthban az eddigieknél világossabbá vált, hogy a CSU-t vezető duó szereposztása – Beckstein a tartományi politikus, Huber foglalkozik az országos kérdésekkel. Huber kapta a nehezebb feladatot, neki kell az országos akciózást kezdeményeznie, még akkor is, ha a nagykoalíciós frontvonalak csak minimális területnyereséget ígérnek. A tartományi aprómunka még nem hozott többséget a CSU-nak. Szeptember 28-án is csak akkor reménykedhet a szükséges számú szavazatban, ha Berlinben is megmutatkozik.

Süddeutsche Zeitung (suedeutsche.de)

A baloldali német napilapban Susanne Höll és Hans Leyendecker A botrány eléri a kormányt című cikkében ismerteti a terebélyesedő líbiai kiképzési botrány legfrissebb történéseit. (Az előzményekről lásd az április 4-i sajtószemlét – szerk.) Tripoliban dolgozó német diplomaták és titkosszolgálati munkatársak kormányzati körökből származó információk szerint ismerték azt a biztonsági magánvállalkozást, ahol rendőrök és katonák illegális kiképzést nyújtottak a líbiai haderő számára. A külügyminisztérium vasárnap cáfolta ezeket a híreket, miszerint a követségnek fogalma sem volt arról, hogy ott aktív rendőröket és katonákat foglalkoztattak. A cégvezetőt ugyan ismerték a követségen, de csak laza kapcsolatban állt vele a követség. Biztonsági körökből kiszivárgott, hogy a Szövetségi Hírszerző Szolgálat (BND) Tripoliból már 2005 novemberében jelentette a német rendőröket alkalmazó céget és rákérdezett a pullachi központban, hogy felvegye-e a kapcsolatot az említett vállalattal. Ezt azonban a felső vezetés megtiltotta. A helyi BND-rezidens sem tudott arról, hogy aktív rendőrök és katonák is dolgoznak az említett vállalatnál. A BND szóvivője cáfolta azokat a találgatásokat, miszerint a szolgálat segítette volna azokat a rendőröket és katonákat, akik ellen most rendőrségi vagy fegyelmi eljárások zajlanak. Gerhard Schröder és a szövetségi kormány is cáfolta azokat a lapértesüléseket, miszerint a volt kancellár 2003-ban egy titkos találkozón és 2004-es hivatalos látogatásán megállapodott volna Moammer Kadhafival. Hírek szerint Schröder a kiképzők rendelkezésre bocsátásával kívánta megköszönni, hogy a líbiai elnök segített egy német család kiszabadításában. Schröder egyáltalán nem emlékszik ilyen ígéretre. A sajtóban terjesztett „hazug történetek” ellen jogi lépéseket is terveznek. Schröder „legfeljebb nem tudja teljes bizonyossággal kizárni, hogy egy olyan szóvirágot használt volna Kadhafival szemben”, amit ezzel a kérdéssel kapcsolatban utólag valamiféle együttműködési ajánlatként értékelhettek volna. De erre sem emlékszik. A CDU, az FDP és a zöldek felszólították a szövetségi kormányt, tisztázza az ügyet a Bundestagban. A botrány vélhetően a szerdai aktuális parlamenti vita témája lehet. A hírszerzést ellenőrző parlamenti felügyelőbizottság a következő héten foglalkozhat a kérdéssel. Max Stadler, az FDP belügyi szakértője szerint a kormánynak magyarázatot kell arra adnia, hogy támogatta vagy eltűrte a Líbiával történő rendőrségi együttműködést.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.