Tavaszünnepekről, vériszamos gyerekkönyvekről

Rosszízű belépőt biztosított a XV. Budapesti Nemzetközi Könyvfesztivál számára az egyik műsorszóró magazin lelkendező cikke, melynek írója úgy örvendezik a kiadók karneváljának, hogy egyben lekicsinyelni próbálja a legnagyobb keresztény ünnep, a húsvét jelentőségét. „Nem a húsvét, hanem a Könyvfesztivál az első igazi tavaszünnep” – írja a szignó mögé rejtező szerző. Maradjunk abban, hogy a bugyuta kijelentés ellenkezőjét bizonygatni is méltatlan volna.

2008. 04. 27. 13:45
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Annak kellene maradéktalanul örülni, hogy a fesztiválon az igazgató, Zentai Péter László szorongásai úgy tűnik, alaptalannak bizonyultak, jól vizsgázott az új helyszín, a Millenáris Központ. Bár pénteken és a váratlan munkanapnak bizonyult szombaton délelőtt is késett a régi helyszínen, a Budapest Kongresszusi Központban megszokott nyüzsgés, szombat délutántól kezdve vasárnapig már szép számban érkeztek az új helyszínre. Hogy mennyit vásároltak, majd kiderül az összegzésnél. A parkban főiskolások, egyetemisták százai napoztak, s közben élvezték a gyerekek, fiatalok számára szervezett szabadtéri játékokat.

A Jövő Házának nevezett központi épületben a hazai szépirodalmi profilt teljes mértékben vállaló kiadók sajnos az emeletre, rejtettebb zugokba szorultak, amiatt mindegyik joggal füstölgött, mondván: ez nem a magyar irodalom, hanem a nagy könyvkiadók és könyvterjesztők ünnepe. Mégis örömmel töltötte el a Kortárs Kiadó vezetőjét, Ambrus Évát és Ambrus Lajos író-szerkesztőt, hogy Fehér Béla Alszik a doki Betlehemben című új regényét sokan dedikáltatták az íróval, egy olvasó magával hozta egy nagy szatyorban a teljes Fehér Béla-életművet. Az Alszik a doki Betlehemben számomra a rendszerváltozás egyik legjobb regénye: egy deklasszálódott család infernális története – jellemezte a könyvet a pályatárs és szerkesztő Ambrus Lajos, a váratlan örömteli tumultus kellős közepén. Ironikus és elementáris korrajz, egyben hajszálpontos és elemi erejű nyelvi megvalósításban. Szombaton nagy sor kígyózott Temesi Ferenc dedikálásán is, sokan szignáltatták a József Attila-díjas íróval az Amszterdam stb. című új regényét.
A tőszomszédos Széphalom Könyvműhely pavilonjánál szintén az igényes magyar irodalom diadalát ünnepelhettük, Jókai Anna Kossuth-díjas író Elbeszéltem I-II. című gyűjteményes novelláskönyve és a többi Jókai Anna könyv is nagy mértékben fogyott minden nap, ahogy ez várható is volt. Ám szívet melengető érzés a költőtárs és a kiadó számára az is, hogy Marsall László Kossuth-díjas költő Szikrák és tövisek című verseket, versprózákat és mini drámákat tartalmazó könyvét is veszik – mondta Mezey Katalin kiadóvezető, költő. Szerinte Marsall Lászlóra jellemző a fanyar humor és a szarkasztikus látásmód foglalata. A legmegrázóbb témákat is szivárványszínekre bontja.

Komoly érdeklődés mutatkozott Bella István Mintha tükrök között beszélnék című hátrahagyott versei iránt is, amelyet a Felsőmagyarország Kiadó rendezett sajtó alá. Az is látható volt, hogy a gyerekes szülők és a felnőttek is vették és dedikáltatták Mezey Katalinnal a Holdének és más versek gyerekeknek című könyvét. A Püski Könyvesház sátránál a „sztár” Püski István igazgató elmondása szerint A nap gyermekei – Nartok című könyv, amely jász-alán hősmondákat tartalmaz. A szabadtéri sátraknál Bedő Katalin, a fiatal KönyvFakasztó Kiadó vezetője ajánlja Mitch Alboom Keddi beszélgetések Életről és Halálról című spirituális indíttatású kötetét, amelytől Moody Élet az élet után című sikerkönyvéhez hasonló fogadtatást vár. Betérve a Fogadóba, amelyben a gyermek és ifjúsági kötetek sorakoznak szép számban, Cs. Tóth János, a Móra kiadó igazgatója ajánlja a bőséges kínálat szakmai szenzációját, a Sárkánykórus című gyermekverskötetet, amely egy kitűnő felvidéki magyar költőnő, Cseh Katalin munkája Kállai Nagy Krisztina rajzaival. A kiadó sátra előtt elképesztően hosszú sor áll. Mondanom sem kell, sajnos, nem a kitűnő verskötet, hanem egy Limerickben élő ír alkotó, Darren Shan Démonvilág című sorozatának hatodik könyve vált ki ekkora érdeklődést a kis olvasókból. Az író, akit az új Rowlingként is emlegetnek, maga dedikálja a Móra vendégeként a kicsinyeknek szóló vámpírregényeit, köztük a legújabbat, a Végítélet – feltárul a pokol című könyvet. A vele folytatott pódiumbeszélgetés iránt elképesztően nagy érdeklődés mutatkozott. E művekhez képest a Harry Potter sorozat szelíd, spirituális regényfolyam, Shan regényeiben patakokban ömlik a vér, hadd szokjanak gyermekeink hozzá idejében a horror és a thriller gyönyöreihez. Bizony, a kor szava: a pénz, az nagy úr, kérem szépen! Úgy tűnik, a Móra Kiadó igencsak halad a korral.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.