Tízéves a Fiatal Írók Szövetsége

Már 1998 előtt is létezett egy írókör, amelynek tagjai 35 éven aluli alkotók voltak, s a belépés afféle jelöltséget biztosított a nagy, a felnőtt Magyar Írószövetség tagságára. Az első junior írószervezet, a József Attila Kör a nyolcvanas évek elején jött létre, amikor Szőlőssy Zoltán, a korábbi Fiatal Írók József Attila Köre (FIJAK) elnöke bejelenetette, hogy a nevünk mostantól kezdve József Attila Kör és függetlenné válunk mind a hatalomtól, mind a felnőtt írószövetségtől.

2008. 04. 17. 11:34
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A bejelentés iszonyú nagy riadalmat okozott a kádári hatalom köreiben, hiszen egy legális szervezet lényegében feketén-fehéren deklarálta, hogy immár nyíltan ellenzéki szerepet vállal. A JAK-füzetek sorozat megkezdésének igényével pedig kertelés nélkül kimondtuk, hogy meg akarjuk kerülni a cenzúrát, ami hivatalosan Magyarországon ugyan nem volt, de sokkal inkább működött, mint ahol (például Lengyelországban) hivatalosan is létezett, hiszen a kiadókban legalább három „lektor”, egy főszerkesztő, egy úgynevezett szuperlektor is átnézte a kéziratokat, s könyörtelenül kirostálta, vagy tompította a rendszerellenes allúziókat.

Bár olykor igen csak „elaludtak” (nem egyszer szándékosan) a cenzorok. Az utolsó engedélyeztetési fórum, az úgynevezett kiadói főigazgatóság is vétójoggal rendelkezett. A JAK ezt a végső cenzúrázást is meg akarta szüntetni. A József Attila Kört először felfüggesztették, majd rehabilitálták, a JAK-füzetek sorozat 1982 decemberében elindult, botrányokat keltett, amelyek aztán elaludtak.

Tény, hogy a JAK akkor a gondolat- és sajtószabadság úttörőjének számított. Ám a rendszerváltozás után, kiváltképpen 1994-től kezdve, a kommunisták és a velük szövetségessé vált liberálisok első visszatérésekor túlságosan közel került a hatalomhoz, s az akkori-jelenlegi kormány szellemiségéhez. Éppen ezért (valljuk be) szükségessé vált egy nemzeti elkötelezettségű, (e sorok írójának magánvéleménye szerint) fiatal írószervezet létrejötte. (Azért emelem ki, hogy ez csak a saját véleményem, mert a Fiatal Írók Szövetsége (FISZ) mindig is hangsúlyozta, hogy nem valami ellen, hanem valamiért jött létre.)

Ám az íróvilág is, tetszik-nem tetszik, kétpólusú lett. Akár tagadják egyesek, akár nem, tény, hogy a Magyar Írószövetség, a Fiatal Írók Szövetsége és a Magyar Írók Egyesülete inkább a nemzeti, polgári jobboldalhoz, a Szépírók Társasága és a József Attila Kör inkább a jelenlegi és az 1990 előtti hatalomhoz lojális írókat tömöríti.

A Fiatal Írók Szövetsége 1998-ban született meg L. Simon László költő, irodalomtörténész elnökletével, azzal a céllal, hogy jelentős szerepet vállaljon a fiatal magyar írók képviseletében. A határokon átívelő művészeti, szakmai érdekeket képviselő, valamint minden tehetséges harmincöt év alatti magyar alkotót tömörítő szervezet mára reprezentatív irodalmi társulássá vált. Az elmúlt tíz esztendő tapasztalatainak, sikereinek összefoglalásaként a FISZ az évfordulóra ünnepi eseménysorozattal készül, amely az április 17-18-án Budapesten tartandó központi rendezvénnyel kezdődik, a Gloria Jean's Coffees Hősök tere nevű kávéházban.

A jelenlegi elnök, Bednanics Gábor irodalomtörténész április 17-én délelőtt tíz órakor nyitja meg a rendezvényt. Ezt követően Pápay György moderátori irányításával beszélget a szervezet korábbi és jelenlegi elnöke, L. Simon László (jelenleg a Magyar Írószövetség titkára) és Bednanics Gábor. Gádor Tamás színművész felolvasást tart a FISZ tagjainak műveiből, akikkel utána Bednanics Gábor beszélget.

A központi rendezvény április 17-én délután ötkor folytatódik a Rock Randevú Klubban (Bp. VI.Hunyadi tér 11.). Itt a FISZ-pályázat győztesei – Nemes András, Bajnóczy Zoltán, Balla István, Finy Petra, Burus János Botond, Sütő Csaba András – adnak műsort Pápay György irányításával. Végül szombaton, április 18-án délelőtt tízkor a Károly Gáspár Református Egyetem Bölcsészettudományi Karán (Bp. Reviczky u. 4/C) szimpózium kezdődik a fiatal irodalom kiadásának lehetőségeiről.

További rendezvények lesznek április 24-én Veszprémben, április 25-én Székesfehérváron, május 5-én, Szegeden, május 6-án Szabadkán, május 7-én Zentán, május 8-án Újvidéken, május 24-én Kolozsváron, május 25-én Csíkszeredán, május 29-én Érsekújváron.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.