Az ökumenikus könyvkarnevál végre bekerült a köztudatba

Pest szívében, a Ferenciek terén május 19-24-ig rendezte meg a Szent István Társulat, a legrégibb ma is létező, éppen százhatvan esztendős könyvműhely a XVI. Szent István könyvhetet. A hét egyik legkelendőbb könyve XVI. Benedek pápa – Josef Ratzinger A közép felfedezése című teológiai kötete volt, amelyet tanítványaiból álló csoport állított össze a teológus pápa életművéből, Stephan Otto Horn professzor irányításával. Így a szakrális, ökumenikus keresztény könyvhét középpontjában a tizenhatos szám állt.

2008. 05. 25. 17:24
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A XVI. Szent István Könyvhetet a hagyományoknak megfelelően Erdő Péter bíboros-hercegprímás, esztergomi érsek nyitotta meg hétfőn a Pázmány Péter Katolikus Egyetem dísztermében. A kiadványokat Sarbak Gábor teológiaprofesszor, a Szent István Társulat elnöke és Rózsa Huba egyetemi tanár, a Szent István Társulat alelnöke méltatták. Farkas Olivér költő, a Szent István Társulat igazgatója elmondta, hogy az idei évben, a Biblia évében ünnepli fennállásának százhatvanadik évfordulóját Magyarország legrégibb ma is létező könyvműhelye. A kiadót őseink jeles esztendőben, az 1848-as forradalom és szabadságharc évében alapították. Megéltek fénykorokat és mélypontokat – tűnődött a katolikus költő-igazgató. Talán a legnehezebb időszak a pártállami évekhez kötődik, amikor a Szent István Társulat szinte egyedüli fároszként próbált helyt állni a katolikus könyvkiadásban. Mégis, százötven év során, s a legnehezebb, állam-ateista és szocialista időkben is, az óvodás korosztályúaktól az egyetemi diákok nemzedékéig hívők és a hitüket keresők nevelkedtek a Szent István Társulat könyvein. A műhely karitatív tevékenysége kiterjed iskolák, kórházak, börtönök megsegítésére is, több tízezernyi szegény sorsú diák jutott tankönyvekhez, ingyenesen kötelező olvasmányokhoz a kiadó ajándékozási akcióinak segítségével. A Szent István Társulat e jószolgálatot nem csak kampányszerűen, egy-egy sátoros ünnephez, vagy jeles évfordulóhoz kapcsolódóan folytatja, hanem egész éven át. Érdemeiért 1923-ban XI. Piusz pápa az Apostoli Szentszék Könyvkiadója, 2001-ben a Fidesz-kormány javaslatára a Magyarország Alapítvány Magyar Örökség-díjjal tüntette ki.

A Ferenciek terén fölállított huszonkét jurta-sátort Makovecz Imre Kossuth-díjas művész, a szerves építészet nagymestere tervezte. Ezekben a pavilonokban idén immár harmincnégy katolikus, protestáns, illetve szerzetesrendekhez kötődő műhely, valamint több magán-könyvkiadó és felekezeti újság kínálta kiadványait, köztük több, mint nyolcvan friss könyvheti kötetet. Minden délután háromtól hatig összesen mintegy hatvan szerző, teológusok, irodalomtörténészek, írók dedikáltatták könyveiket. A két új Stephanus-díjas alkotó, az irodalmi kategóriában Rónay László irodalomtörténész-professzor, a teológiai kategóriában Anton Ziegenaus, az augsburgi egyetem dogmatika professzora kezdte a dedikálások sorát. Rónay László Leletmentés – Katolikus költők a XX. században című könyvének tanulmányaiban a jeles irodalomtörténész a műfajt meghatározó szerzők életén és művein át mutatja be a katolikus irodalomszemlélet kialakulását. A könyv horizontja egy egész évszázadot ível át, többek között Sík Sándor, Prohászka Ottokár, Mécs László, II. János Pál pápa (Karol Wojtyla) irodalmi munkáit elemzi a jeles kutató, aki a pártállami években sem rejtette véka alá keresztény hitét és meggyőződését. Rónay László egy irodalmi anekdotába burkolta hitvallását. Elmesélte, ahogy a nagy bohém hírében álló Tersánszky Józsi Jenő, a magyar csavargóirodalom óriása egy verőfényes napon eltérítette őt, a fiatal kezdő irodalmárt hivatalos elfoglaltságaitól, s bemutatta kedvenc budai irodalmi kocsmájában a magyar irodalom színe-javának. Attól kezdve ő is gyakori vendégként fordult meg a hangulatos borozóban, ám egyszer észlelte, hogy Tersánszky teljesen elmaradt. Mint megtudta, a nagy bohém otthon ápolta, etette mozgásképtelenné vált feleségét. Ekkor fogant meg ars poeticája: az igazi író zsinórmértéke a szeretet és az a törekvés, hogy használjon az embereknek.

A teológiai Stephanus-díj új birtokosa, Anton Ziegenaus professzor könyve, A teremtés jövője Istenben. Eszkatológia az alcímhez híven az eszkatológiáról elmélkedik első sorban. Az eszkatológia az egyház tanítását foglalja össze a végső dolgokról, a halál utáni életről. Az író mesterével, a legendás eszkatologus, Leo Scheffczyk bíborossal közösen írta és szerkesztette a Katolikus Dogmatika című nyolckötetes sorozatot, amely a szakterület legkiválóbb munkái közé tartozik. E sorozatból magyarul a Mariológia – a Szűz Máriáról szóló értekezések gyűjteménye, valamint immár frissen kiadott A teremtés jövője Istenben. Eszkatológia jelent meg. Farkas Olivér költő, a Szent István Társulat igazgatója elmondta: a kiadó ajándékaként a különböző méretű, reprezentatív díszkiadású Biblia-család tagjait ötvenszázalékos kedvezménnyel árusították a könyvhét időtartamára, a Biblia évének tiszteletére. Ugyanezt tették a protestáns kiadók is, a reformátusok is féláron adták a Károly-bibliát. A könyvhét végén elmondhatjuk, hogy a Szentírás fölényesen vezeti a vásárlási versenylistát.

A könyvhét második napjának igazi csodája volt, hogy a zimankós, esős idő ellenére hatalmas sorok kígyóztak Erdő Péter bíboros-prímás esztergomi érsek dedikáló asztala előtt. Az emberek egyik kezükben esernyővel, a másikban Erdő Péter valamelyik teológiai művével, vagy a Kairosz kiadásában megjelent friss életút-interjúval köszöntötték a kiváló tudós-bíborost, s nem akarták elengedni hat óra után sem, pedig az eső az est beálltáig nem nagyon szünetelt. Joggal mondhatjuk – Mindszenty József hercegprímássága óta először – hogy újra népszerű hazánkban a magyar katolikus egyházfő.

A második legnépszerűbb egyházi kiadványnak bizonyult Joseph Ratzinger – azaz XVI. Benedek pápa A közép fölfedezése című könyve. A kötet többek között a hit, az egyház, az ökumené és a napi politika területeit tárgyalja, s híven mutatja be Ratzinger bíboros teológiáját, négy évtized tanulmányainak, előadásainak, cikkeinek tükrében. A teológiatudósként is rendkívüli teljesítményt fölmutató pápa egyrészt elméleti szempontból igyekszik eligazítást adni a hívőknek az újkori tudományok forgatagában, másrészt gyakorlati útmutatásokkal is szolgál az élet egyre bonyolultabbá váló útvesztőiben. Szép számban vették a protestáns Kálvin János Kiadó és a Harmat Kiadó sátránál Lovas András gazdagréti református lelkész Ölelésben című házassági tanácsadó kötetét, valamint a Mózest, amely a tudós lelkipásztor igehirdetéseiből tartalmaz a népszerű lelkipásztor-író által szerkesztett változatban egy csokorra valót.

A szépirodalmi művek listáján Jókai Anna Breviárium, valamint a Ne féljetek! című kötete nyerte meg a "dedikálási versenyt". Sokan keresték Czigány György Égi kémia című különleges kötetét, amely együtt tartalmaz verseket és kisesszéket. Kindelmann Győző Gyémánt a tűzben című regénye, Szentmihályi Szabó Péter Lázadók című, Dózsa Györgyről szóló regénye is sikert aratott, amelynek érdekessége, hogy a kötet az író édesapjának kéziratban maradt regényét is tartalmazza. Az apa Dózsa Györgyöt még a történelmi tanulmányainkból ismerős paraszt-forradalmárként, a fia már a valóságnak megfelelően mutatja meg, aki jelentős mértékben felelős a mohácsi vészért is. A két iker-regény irodalmi műként egyaránt hiteles, megmutatja az érem két oldalát.

Hétfőtől péntekig az irodalom és a teológia volt a Szent István Könyvhét főszereplője. Az utolsó, összművészeti fesztiválszerű napnak is kedvezett az időjárás, így meglehetősen sokan érkeztek a zárórendezvényekre. Ezen többek között Isten és a természet segítségével című könyvét mutatta be Béky László a reggeli órákban, délután Mácz István íróval találkozhattak az olvasók. Az Éghajlat Kiadó sátránál tartott pódiumbeszélgetésen Jankovics Marcell Cannes-i Arany Pálma-díjas filmrendező, Melocco Miklós szobrászművész, Kovács Lajos Péter filmrendező, az Éghajlat Kiadó és irodalmi kávéház igazgatója elmélkedtek közösen a hit, a szakralitás szerepéről szekularizált világunkban. Az utolsó nap első sorban a gyerekek érdeklődésére tartott számot. Játszóház, a Babszem gyermektánc csoport és a Gágogó együttes szórakoztatta a térre érkező kicsinyeket. A komolyzene kedvelői is találtak fülükre és fogukra valót, a déli tizenkét órás harangszó után fölcsendült a Saltarello reneszánsz együttes muzsikája. Délután öttől hatig táncmuzsikát szolgáltatott a Chameleon Big Band.

A szombati zárás után immár nyilvánvaló, hogy beérett a Szent István Társulat tizenhat esztendős munkájának gyümölcse. A Ferenciek tere igazi agorává, a keresztény könyvkarnevál szimbolikus helyszínévé vált. A részt vevő protestáns és katolikus egyházi kiadók, valamint a szakrális könyvek kiadására szakosodott magánkiadók megértették, hogy a fesztivál ökumenikus jellegűvé fejlődött, s igazi otthont adott a spirituális irodalommal és a teológiával foglalkozó műhelyeknek. S talán ez a hat nap legfőbb nyeresége.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.