Könyvheti tallózás a Balaton partjáról és a főváros szívéből

Csütörtök óta a magyar irodalom volt (és lesz is, még hétfő estig) az olvasó emberek életének főszereplője. A Budapesti Vörösmarty téren, a Liszt Ferenc téren, a debreceni Nagytemplom előtti Kossuth téren, Balatonfüreden a kikötőnél, Balatonföldváron a kikötőben és a Kvassay sétány környékén, Esztergomban, mintegy tizenhárom megyszékhelyen és egyre több kisvárosban, Szoboszlótól Sopronig ülték meg a könyv ünnepét.

2008. 06. 08. 14:52
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ilyenkor gyakran emlegetjük Supka Gézának, a Filológiai Szemle főszerkesztőjének nevét. Az ő ötlete volt, hogy legyen egy nap, amelyen legyen az irodalom, a szép könyv életünk főszereplője. Az elsőt eleink nyolcvan évvel ezelőtt ülték meg, azóta a könyvnap ünnepi könyvhétté bővült és 1957 kivételével minden esztendőben megtartották. Akkor is csak azért maradt el, mert a magyar írók nem voltak hajlandóak kiülni a Vörösmarty térre ünnepet játszani, amikor kollégáik egy része börtönben ült a forradalomban való részvétel miatt.

Balatonfüreden Cserép László, az önkormányzati hivatal kulturális osztályvezetője a mindenkori fesztiváligazgató. Ott egy nappal korábban kezdődött az irodalmi karnevál. Szerdán Bóka István pogármester a Fordítóházban nyitotta meg a könyvünnepet, ahol hét ország hét hűséges magyar tolmácsa vallott a magyar literatúráról: Sava Babic (Szerbia), Heinz Eisterer (Németország), Adan Kovacsics (Spanyolország), Annamaria Pop (Románia), Marghreet Schopenhauer (Hollandia), Vjacseszlav Szereda (Oroszország), Karel Wlachjowsky (Szlovákia). A polgármester elmondta, hogy mintegy negyven kiadó terméséből ad hétfő estig bőséges kínálatot a kikötő és a híres Tagore sétány szögében fölállított pavilonsor. Csütörtökön este Spiró György Kossuth-díjas író az Anna Grand Hotel dísztermében köszöntötte a város könyvkarneváljának látogatóit. Egyetemi oktatóként azt tapasztalta, hogy az irodalomértés tekintetében sok minden múlhat a középiskolai tanításon. A balatonfüredi Lóczy gimnázium azon kevés iskolák közé tartozik az országban, ahonnan felkészült, tájékozott, olvasott gyerekek érkeznek az egyetemekre – mondotta el többek között az író. Rendkívüli színészi teljesítmény volt a Füst Milán rejtélyes múzsája című dokumentumjáték Kulka János és Tóth Ildikó színművész magas színvonalú előadásában.

Pénteken Bóka István, Balatonfüred polgármestere köszöntötte a szép számmal megjelent embereket, akik a korai kánikulában elzarándokoltak a Tamáshegyi út 24. szám alatti Ferencsik János-villához, ahol fölavatták a kétszeres Kossuth-díjas karmester emléktábláját. Illényi Katalin, Ferencsik János unokahúga gondozza a házat. Elmondta, hogy Ferencsik János az ő nagymamájának házában tett látogatások és nyaralások során szeretett bele e festői környékbe. 1970-ben építtette magának a tamáshegyi házat. Ferencsik János halálának huszonöt éves évfordulója jövőre, június 12-én lesz, tavaly lett volna a századik születésnapja. A két dátum között most, a könyvhét közepén találtak egy időpontot az emléktábla fölavatására. A rokonság hálás Balatonfüred polgármesterének, Bóka Istvánnak, Cserép László fesztiváligazgatónak, Kocsis Zoltán Kossuth-díjas zongoraművésznek a szép ünnepségért.

A budapesti könyvhét egyik nagy attrakciója a Nagyar Napló hajó. Ezúttal pénteken este futott ki, fedélzetén az olvasók találkozhattak a magyar irodalom jeleseivel. A Magyar Írószövetség folyóiratának hajóját Oláh János költő, főszerkesztő „kormányozza”. Lehet kapni rajta többek között Az év versei, Az év novellái és Az év esszéi című kötetet, a Magyar Napló Kiadó teljes könyvheti termését. Ezúttal a legtöbben Mezey Katalin költő gyűjteményes verskötetét vásárolták, amelyet a József Attila-díjas költőnő a hajón dedikált. A szombati és a vasárnapi nap folyamán a pesti Vörösmarty téren sokan fordultak meg a Széphalom Könyvműhely sátránál, ahol szintén Mezey Katalin gyűjteményes verskötetét, valamint Jókai Anna a Jákob lajtorjája című regényének tizedik kiadását dedikáltatta, sűrű sorokban kígyózott a közönség az asztaloknál. Eddig úgy tűnik, hogy a legnépszerűbb kötetnek Varga Zoltán Valahogy mindig félúton című lírai életrajzi regénye bizonyul. A kiváló olimpiai válogatott labdarúgó, a fradisták örökös kedvence a hazaszeretetről, a családról, a hűségről mond el örökérvényű gondolatokat. Könyvét még ma délután kettőkor és háromkor is dedikálja a Püski Sátorban. Szép számban látogattak el Temesi Ferenchez, aki az Amszterdam stb., Ambrus Lajoshoz, aki a Lugas – more patrio és L. Simon Lászlóhoz, aki a Japán Hajtás című kötetét és annak CD-változatát dedikáltatta.

A Hungarovox Könyvkiadó sátránál Madarász Imre irodalomtörténész Kultusz, vita, feledés című kötete bizonyult a hétvége egyik slágerének. Az olasz irodalom és kultúrtörténeti kötet azt vizsgálja, hogy milyen utóélete lehet egy klasszikus vagy modern írónak, illetve életművének. Campanellától Umberto Ecóig terjed a kötet horizontja. Mit is kezdhetünk másfél ezer esztendő szellemi hagyatékával? E kérdésre ad választ Madarász Imre könyve. A Hungarovox ediciójában jelent meg a kiadóvezető, Kaiser László Elfogult beszélgetéseim című kötete, amelyben huszonkét esztendő kisinterjú-termése szerepel. Az első 1984-ben készült Veszprémben Gyurkovics Tiborral, az utolsó 2006 decemberében Budapesten Nemeskürty Istvánnal. A cím arra utal, hogy a mai világban, amikor mindenki objektívnak akarja mutatni magát, Kaiser László bevallja, hogy elfogult a barátaival, a családjával, a hazájával szemben, s ezt tükrözik e beszélgetések is. Tóth Erzsébet költő ezúttal prózai írásokat tartalmazó Szívhangok című könyvét dedikálta a Kortárs pavilonnál. Elmondja, hogy a könyv java részét tárcák és publicisztikát teszik ki, egyetlenegy novella van benne. És egy március 15-i beszéd. Világéletében mindig csak verset szeretett volna írni, de a tárcát is ugyanolyan műgonddal készíti. Így illik egy országban, ahol e műfaj hagyományait olyan alkotók teremtették meg, mint Szép Ernő, Kosztolányi Dezső, Krúdy Gyula, Szakonyi Károly. E könyvben szó esik magánéleti gondokról és a politikáról. A műfaji kavalkádot egységbe foglalja a vallomásos hangvétel, ami megkönnyíti az átélhetőséget az olvasók számára. Kovács István költő a Széphalom Könyvműhelynél megjelent A barátság anatómiája című könyvvel jelentkezett. A magyar–lengyel kapcsolatok történetét tárja föl a kiegyezésig. A következő kötet, a huszadik századi lengyel kapcsolatokról a közeljövőben, remélhetően egy éven belül megjelenhet. A klasszikus téma: a lengyelek részvétele a magyar szabadságharcban. A megtorlás során elsők között akasztottak föl a császáriak egy négygyermekes lengyel szabómestert 1849 februárjában, mert hozzá beszállásolt galíciai katonákat próbált átállásra bírni.

Fotó: Máté Péter

A hetvenkilencedik könyvhétből már csak a hétfői zárónap van hátra. Majd kiderül, hogy sikerült–e elérni azt a bizonyos egymilliós látogatói számot, amelyet Zentai Péter László, a fesztivál budapesti igazgatója a csütörtöki megnyitóünnepen megálmodott. Június 9-én Balatonfüreden, az ottani fesztivál záró eseményeként este hatkor, a Kisfaludy Galériában köszöntik barátai, tisztelői Baranyi Ferenc Kossuth-díjas költőt. Alig ér véget a könyvhét, Bóka István és Cserép László új munkába kezd. Keddtől kezdve Balatonfüred, a művészetek városa immár az őszi, szeptember 4-7-ig tartó Salvatore Quasimodo költői versenyre és a nemzetközi költőfesztiválra, valamint a Bertha Bulcsú prózaírói pályázat megünneplésére készül.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.