Perui tiltakozás a kikötők kiárusítása ellen

A legnagyobb portugál ellenzéki párt, a jobbközép szociáldemokraták kongresszusán egy befolyásos politikus többek között a portugál demokrácia lassú tönkretételére figyelmeztetett. A peruiak egy hét múlva a nemzeti lobogó tisztára mosásával tiltakoznak az ország vagyonának kiárusítása ellen.

2008. 06. 22. 15:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

diario.iol.pt – Portugália

A népszerű portugál honlap idézte a jobbközép szociáldemokrata (PSD) képviselő, Rui Fernando da Silva Rio lesújtó bírálatát az ország igazságszolgáltatási rendszerének működéséről, és erősen megkérdőjelezhető ítéleteiről. A pártelnökséget egy ideig fontolgató Rio Guimaraesben, a párt XXXI. kongresszusán ítélte el nemcsak a bíróságok lassúságát, hanem kifejezetten ellentmondásos ítéleteit, amelyeket a portugál lakosok értetlenkedve fogadnak, és teljesen érthető, ha ezek a jelenségek nem erősítik az országuk iránti bizalmat. Rio – aki a második legnépesebb portugál város, Porto önkormányzatának vezetője – hangsúlyozta, hogy egy ilyen igazságszolgáltatás lerombolja a demokráciát, és elősegíti a büntetlenség érzetét. A szocialista–szociáldemokrata nagykoalícióval kapcsolatban egy példával érzékeltette a két párt közötti különbséget: ha a kormányzó szocialisták (PS) aszpirinnal kívánják orvosolni az ország bajait, ők antibiotikummal gyógyítanának.

larepublica.com.pe – Peru

Csak az országos terjesztésű baloldali napilap közölte a hírt a néhány napja a perui parlamentben elfogadott új kikötőtörvény elleni tiltakozásról. Ennek értelmében az ország kikötői magánkézbe kerülhetnek akár több évtizedre is. A jövő vasárnapra meghirdetett országos tiltakozáson nemcsak a dél-amerikai ország nemzeti vagyonának kiárusítása ellen tiltakoznak a nemzeti lobogó tisztára mosásával, hanem figyelmeztetni akarnak egy chilei vállalatra is. A chilei Von Appen-Claro y Urenda csoport ugyanis már ellenőrzése alatt tartja a perui kikötői tevékenységek és szolgáltatások 70 százalékát, tehát a törvénnyel tulajdonképpen nekik akartak kedvezni. Az erősödő tiltakozás másik oka: az úgynevezett 1022-es számú rendelet megszünteti a kikötői szakszervezeteket, ezért Manuel Dammert, a kikötői ügyek szakértője attól tart, hogy a Nemzetközi Munkaügyi Szakszervezet egész országra érvényes szabályozásának kiiktatásával el akarják hallgattatni a dolgozókat, és katonai irányítás alá akarják vonni a kikötőket. A perui fenntartások másik eredője: Chile és Peru a XIX. század második felében – 1879–1883 – háborút vívott egymással, amelynek során az akkor is jóval erősebb Chile területeket vett el tőle, de jelenleg is nemzetközi per előtt állnak Hágában a vitatott hovatartozású felségvizek miatt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.