Stabil siker ingatag háttérrel

Nagyon kellett ez a nemzetközi futballsiker az Ibériai-félsziget nagyobbik országának. A tavaly nyáron az Egyesült Államokból csendesen begyűrűző jelzáloghitel-válság ugyanis inflációt gerjesztett, és egyértelmű válságba sodorta az ingatlanágazatot és az építőipart, pedig a két ágazat az első osztályú bajnokság eddig sziklaszilárdnak hitt támogatójának számított.

2008. 06. 30. 16:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Amikor az olasz bíró hármas sípszavával 93 perc játék után 44 év után nyilvánította Európa-bajnoknak a spanyol álogatottat, lefújás pillanatában 17 690 000 tévénéző énekelhette diadalittasan a spanyolok négy évig jogos kardalát: „Campeones!”

A baloldalhoz közeli spanyol gazdasági napilap hozzáteszi: mérkőzés átlag nézőszáma sem lebecsülendő: 14.482 millió spanyol szurkolta végig a meccset a képernyők előtt – az aznapi összes tévénéző 80,9 százaléka! -, ha éppen nem egy óriáskivetítő körül iszogatta könnyű sörét vagy kedvenc italát megszokott baráti, esetleg vadidegen környezetében.

A spanyolországi lapok érintettségüktől függően fogadták az eseményt: a leglelkesebb a legolvasottabb jobboldali hírportál, az El Mundo volt, mert a hagyománytól eltérően címoldalán a meccs első percétől fogva mással nem is foglalkozott, csak a döntővel az ország és a világ eseményei csak utána következhettek, no meg a többi kevésbé fontos dolog. Sőt a címoldal fele még hétfőn is a szívderítő részleteket taglalta. A baloldali kormányhoz közeli napilap, az El País ennél visszafogottabb volt, de azért a címoldalon szintén öles betűkkel hirdette ország-világ előtt, hogy a most már valóban aranylábú kedvencek éppen a legjelentősebb európai futballesemény résztvevői, majd nyertesei. A másik véglet a Deia, a bilbaói mérsékelt baszk napilap, amely a többi laphoz képest pusztán egy rövidebb hírben számolt be, inkább hűvösen, holott a második félidőben pályára lépett a válogatott egyetlen baszk tagja, a Liverpool erőssége, Xabi Alonso is. A mérvadó katalán lapok – a kereszténydemokrata, de spanyol nyelvű La Vanguardia, a baloldali és szintén spanyol nyelvű El Periódico, valamint a katalán nyelvű, de erősen nacionalista Avuí – hozzájuk képest jóval lelkesebben osztoztak a spanyol csapat örömében. Ezen nincs mit csodálkozni, hiszen a válogatott gerincét és vitán felül tudásuk legjavát adó hét katalán játékos többsége – Puyol, Iniesta, az EB legjobb játékosának választott Xavi, Fábregas és Capdevila – oroszlánrészt vállalt a győzelemben. A lapok mindegyike elégedetten számolgatta a győzelemért járó teljesen megérdemelt jutalmakat: a döntőbe jutott csapatok 170 millió eurón osztozhatnak, ebből 90 üti a győztes csapat tagjainak markát – közvetítői díj, támogatói jutalék részesedés a jegyeladásokból stb. -, a MasterCard, a futballtorna hivatalos támogatójának egyik tanulmánya úgy tudja, hogy Bécs 100 millió eurót kap csak azért, mert ott játszották le a döntőt.

A spanyol siker Európa-kupán kívül még a Google böngészőjét is meghódította: a győzelem napján még a spanyol logó második 'gé' betűje is a döntő egyetlen és győztes gólját szerző „El Nino” Fernando Torres alakját formázta ezen a napon. A győztes mindent visz alapon a spanyol csapat játékosai közül kilencen kaptak helyet az EB válogatottjának bővebb, 23-as keretében – és nagy meglepetésre kimaradt belőle a Real Madridba igyekvő portugál Cristiano Ronaldo -, ráadásul David Villa személyében az első spanyol gólkirály is megvan rangos nemzetközi viadalon.

Nagyon kellett ez a nemzetközi futballsiker az Ibériai-félsziget nagyobbik országának. A tavaly nyáron az Egyesült Államokból csendesen begyűrűző jelzáloghitel-válság ugyanis inflációt gerjesztett, és egyértelmű válságba sodorta az ingatlanágazatot és az építőipart, pedig a két ágazat az első osztályú bajnokság eddig sziklaszilárdnak hitt támogatójának számított. A lassan egy éve felfelé kúszó jelzáloghitel alapkamatai – júniusban rekordnagyságot, 5,361 százalékot értek el – egyre több spanyolországi – baszk, katalán és madridi stb. – adóst kényszerít kilátástalan helyzetbe, és bár a siker egyik kovácsa, Fernando Torres is kiadta a jelszót, hogy a világbajnokság a következő cél, ki tudja, sikerül-e egyben tartani a csapatot, és lesz-e elég pénz? És bár a csapat hétfői fogadtatása sokáig emlékezetes lesz, utána jönnek a válsággal és feszültséggel terhelt bizonytalan hétköznapok – még a División Primera csapatainak is.

Elég csak arra gondolni, hogy az idén az első vonalból kiesett Levante játékosai milyen emlékezetes sztrájkba kezdtek az egyik utolsó mérkőzésükön – középkezdés után egy percig csak nézték az ellenfelet -, mert a csapat tulajdonosai hónapok óta tartoztak a játékosoknak fizetésükkel. És meg fog lepődni, aki veszi magának a fáradságot, hogy átnézze a szponzorok listáját, és hány csapat járhat ugyanebben cipőben. Csaknem az összes, amelyik uniós előírás szerint gazdasági társaságként működik, mert a hivatalos támogatók tevékenysége meglehetősen bizonytalan. Vagy kétes.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.