A cím arról is árulkodik, hogy a Gyurcsány-kormány „áldásos” tevékenységének következményeként újra a nemzeti elkötelezettségű irodalomra hárul az igazmondás és a valóságföltárás missziója. Ameddig be nem tiltja a tábort a szocialista-liberális, baloldali alkotmányos diktatúra a leghatásosabb cenzori eszköz, a pénz hatalma segítségével.
Harminchét évvel ezelőtt rendezték meg a magyar nemzeti elkötelezettségű írók Tokajban az első írótábort és konferenciasorozatot a világhírű aszú és a szamorodni városában. Az írótábor az augusztus 20-i Szent István-ünnep előtt egy héttel kezdődik, és szimbolikusan is, valóságosan is előre jelzi az üdülési főidény fináléját.
A pártállami években Tokaj ellenzéki agorának számított, ahol a magyar írók, szociográfusok, a nemzet ügyének elkötelezett társadalomtudósok egyszer az évben, látszólag következmények nélkül beolvashattak a Moszkvából távvezérelt diktatúrának, ahogyan a londoni Hyde Parkban is, bárki, bármikor, bármiről tarthat következmények nélkül előadást, szervezhet engedély nélküli tüntetést. Valójában Tokaj nem számított valódi szocialista Hyde Parknak sem, az írók a saját bőrükön érezhették a konferencia után, hogy az igazmondás Kádár János országában soha nem maradt megtorlás nélkül, legfeljebb a beépített spiclik és a provokátorok úszták meg a felelősségre vonást, az állásvesztést a KISZ-vezetők, pártvezérek, besúgók sátáni háromságának honában. A nyolcvanas esztendőkben egyszer be is tiltotta a hatalom az írótábor megtartását.
A korakilencvenes években úgy tűnt, hogy eltűnnek az igazmondás gátjai, így a tábor elkezdhet végre úgy működni, ahogy egy irodalmi tanácskozásokra szakosodott fórumhoz illik, esztétikai kérdések kerülhetnek a szimpózium fókuszába. Ám először 1994–98-ig, majd 2003-tól napjainkig újra a közéletiség agorájává vált a tábor. Ugyanis abban az országban, ahol a magát szocialistának hazudó kormány a pénz diktatúráját valósítja meg, amelyben az irodalomnak és a művészeteknek még annyi élettér sem adatik meg, mint a legsötétebb diktatúrák korában, az írók nemcsak hogy megmaradnak a népben, nemzetben gondolkodás nyomvonalán, hanem kénytelenek a nemzet megmaradásáért és a gondolat szabadságáért újra protestálni.
A Tokaji Írótábor szerepe most már ugyanaz, mint 1990 előtt. Ugyanis a posztkádári szocialista-liberális, alkotmányosnak is alig álcázott diktatúra sokkal kíméletlenebb, mint elődje, mert részkérdésekben sem tűr ellenvéleményt. Ebben a világban a pályakezdő írók helyzete lassan még a hatvanas-hetvenes évekbeli fiatal alkotókénál is kilátástalanabb. S a támogatások örökös szűkítésével, a kultúra sanyargatásával a jelenlegi hatalom elérte, hogy több ízben is veszélybe került a tábor léte. S ott függ ma is a feje fölött a megszüntetés Damokles kardja. (Sajnos, egy olyan országban, ahol egy anarchista ámokfutóról /Ságvári Endréről, kit a csendőrök többszöri felszólítás után okkal-joggal tettek ártalmatlanná, miután részegen lövöldözött/ sokan még ma is elhiszik, hogy antifasiszta hős, semmin nem csodálkozunk. Mi több, „valakik” tiltakozó jegyzéket tudnak aláíratni egy csomó tájékozatlan emberrel és szélsőbaloldali intézménnyel, amikor Debrecenben végre eltüntetik (pontosabban, csak letakarják) az emléktábláját. Egy ilyen országban természetes, hogy az írástudók, az irodalom haldoklása az ország manipulálható egyharmadát hidegen hagyja.)
Nem véletlen, hogy a XXXVI. Tokaji Írótábor témája az irodalmi értékrendek és a pályakezdők érvényesülése lesz. Serfőző Simon tavaly vette át Vasy Géza irodalomtörténésztől (akit szeptemberben választottak meg az írók a Magyar Írószövetség elnökének) a Tokaji Írótábor elnöki stafétabotját, már a tavalyi tanácskozáson bejelentette, hogy idén az értékrendi pluralizmus hiánya és a pályakezdő írók kínjai kerülnek a tanácskozás fókuszába.
Az idei írótábor augusztus 13-i első teljes napján a nagy nesztorok, Hubay Miklós és Hegyi Imre köszöntésével kezdi Májer János polgármester az ünnepet a Paulay Ede Színházban. A Tourinform-Tokaj székházában könyvkiállítás és vásár fogadja a tanácskozásra érkezőket. A fő helyszínen, a Tokaji Ferenc Gimnázium aulájában két napon át, szerdán és csütörtökön vitatják meg a tanácskozás fő témáját L. Simon László költő, a Magyar Írószövetség titkára, illetve Jenei László, Sturm László írók elnökletével. Az előadók között lesz többek között Tornai József, Prágai Tamás, Orbán János Dénes, Szentmártoni János, Papp Endre író-költő, Görömbei András, Ekler Andrea, Erős Kinga irodalomtörténész. A fölkért hozzászólók között lesz Mezey Katalin, Vári Fábián László, Turczi István költő, Hanti Krisztina, Pécsi Györgyi, Székelyhidi Ágoston irodalomtörténész.
Számos könyv- és folyóirat-bemutató, irodalmi emlékhelyekre tett kirándulás, az elmaradhatatlan tokaji borkóstoló színesíti majd a programot. Antall István kuratóriumi tag az irodalmi díjakat, Király Farkas a borversek viadalának eredményét hirdeti ki. A pénteki utolsó fél napon Székelyhidi Ágoston irodalomtörténész avatja föl a Millenniumi Irodalmi Emlékparkban a Biblia magyar fordításának tiszteletére állított emléktáblát. A konferencia szombaton délben zárul a Tokaji Írótábor Egyesület Kuratóriumi Díj és a Hordó Díjak átadásával.
Így alázza meg Magyar Péter rendszeresen a nőket - videó