Húszéves az első magyar lombikbébi – hosszú a várólista

Két évizede a Pécsi Orvostudományi Egyetemen született meg az első magyar lombikbébi. A paksi lány immár húszéves. Az intézményben évente 120-130 lombikbébi születik, a várólista igen hosszú.

MNO
2008. 08. 04. 7:17
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Huszadik születésnapját ünnepli augusztusban az első magyar lombikbébi: a paksi lány 3850 grammal éppen két évtizede a Pécsi Orvostudományi Egyetemen látta meg a napvilágot – írta hétfőn az Új Dunántúli Napló. Bódis József, a PTE nőgyógyászati klinikájának vezetője azt mondta, az akkor új módszer lényege az volt, hogy a petefészek tüszőjéből kiemelt petesejtet egyesítették a férfispermiummal, majd rögvest visszahelyezték a méhkürtbe. Utóbbit az első lombikbébinél maga a professzor végezte.

Mánfai Zoltán, a klinika lombikprogramjának vezetője arról szólt, hogy az intézményben ma évente 120-130 lombikbébi születik.

A várólista hosszú, a most jelentkező pároknál finanszírozási okokból és kapacitáshiány miatt legkorábban októberben végezhetik el a szükséges beavatkozásokat, melyekből az ötödik-hatodik az érintettek 80-90 százalékánál eredményre vezet. A házaspárok 15 százaléka meddő, melyben nagy szerepe van a szennyezett környezetnek, a dohányzásnak, a fogamzásgátló tabletták hosszú idejű szedésének, az egészségtelen életmódnak, valamint a stressznek is. Magyarországon évente tizenegy intézményben 3500 nőnél 7000 mesterséges megtermékenyítést végeznek.

Az eredmény 2000 újszülött, azaz a csecsemők két százaléka a lombikbébiprogramnak köszönheti az életét.

(Új Dunántúli Napló)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.