Nincs mese, Németország a válság küszöbén áll

A Spiegel a német gazdaság romló kilátásairól értekezik. A Frankfurter Allgemeine Zeitung a bajor tartományi választások esélyeit latolgatja.

2008. 09. 26. 16:02
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Der Spiegel (spiegel.de)

A baloldali német hírmagazinban Anne Steith Steinbrück nehéz időkre készíti fel a németeket című cikkében ismerteti a berlini pénzügyminiszter gazdasági helyzetértékelését.

Peer Steinbrück (SPD) számára világos, hol találhatóak a felelősök. „Az Egyesült Államokban keresendő a válság eredete”- fogalmazott a pénzügyminiszter a Bundestagban. „Hagyjuk a piacot cselekedni” volt a mottó, ami a lehetővé tette, hogy a befektetési bankároknak, hogy hatalmas jövedelmet kaszáljanak és prémiumokatt tegyenek zsebre.

Talán azért volt olyan kemény Steinbrück Amerika ellenes támadása, hogy a bűnbak megnevezésével egyszerre riasztó híreit is eljuttassa a hallgatóságához. „A termelő gazdaság megszenvedi a történéseket.” Hogy mennyiben érinti a pénzügyi válság a költségvetést, azt nehéz előre jelezni – mindeddig stabilnak mondhatóak a büdzsé bevételei. Ugyanakkor nem látható fény az alagút végén. „A következő időszakban csökkenő növekedési adatokra és – időben elnyújtva – kedvezőtlen munkaerőpiaci számokra kell felkészülnünk” – fogalmazott a pénzügyminiszter.

Steinbrück beszédében igen nehéz időkre készítette fel a németeket jelezve, hogy a sokáig éltetett remény, miszerint a pénzpiaci válság, csak apró rosszullétet okoz a Szövetségi Köztársaságnak, már vége.

Steinbrück nemzetközi fellépést követel. Véleménye szerint „új közlekedési szabályokra” van szükség a tőkepiacokon. A bankokat például arra köteleznék, hogy a kockázatos üzleteikre nagyobb mennyiségben tegyenek félre saját tőkét.

Frankfurter Allgemeine Zeitung (faz.net)

A konzervatív német napilapban Albert Schäffer Félelem a normalitástól című cikkében elemzi a küszöbönálló bajor tartományi választások várható következményeit.

Bajorországban a hétvégén választanak és a tartományban nagy izgalom uralkodik, legalább is a politikusok között. Világnézettől függően „korszakváltásról”, az „istenek alkonyáról”, hol éppen „vallásváltásról” beszélnek Bajorországban. A CSU ugyanis a legjobb úton halad afelé, hogy normális európai párt legyen. Egy párt, melynek a számáraz előre jelzett 45, vagy 46 százalék és a parlamenti többség már hatalmas siker lenne.

A választási kampány különlegességeihez tartozik, hogy Bajorország e választási periódus végén számos területen olyan jól áll, mint az elmúlt évtizedekben még alig fordult elő. Ezt a kiváló teljesítményt azonban a választók egyszerűen a „természetes” rovatban könyvelik el.

Néhány pártstratéga attól tart, hogy a kiváló teljesítmény CSU-t nem emeli az 50 százalék fölé. Attól tartanak, a vezető duó ügyetlenkedése – például lavírozásuk dohányzási tilalom kapcsán – elfeledhetik, milyen jól áll Bajorország. Nem a politikai ellenfél, az SPD, zöldek, FDP és az Baloldali Párt jelent igazán komoly veszélyt, hanem a saját választóik frusztrációja. Akik nem nagyon elégedetlenek a CSU teljesítményével és hiányolják a kirobbanó újításokat és az új ötleteket.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.