Alacsony növekedési ütem, emelkedő munkanélküliség

A Pénzügyminisztérium (PM) gazdasági növekedésre vonatkozó legfrissebb előrejelzésével egybevágó, vagy ahhoz nagyon közeli növekedést prognosztizálnak a távirati iroda által megkérdezett magyar gazdaságkutató intézetek is, bár mindenütt hangsúlyozzák, hogy a pénzügyi válság közepette az előrejelzések sok bizonytalansággal terhesek. A prognózisok még a jegybanki alapkamat-emelés előtt készültek.

MNO
2008. 10. 24. 8:41
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A PM októberi, legfrissebb előrejelzése szerint jövőre 1,2 százalékos gazdasági növekedéssel számol, míg az idei évre 1,8 százalékos növekedéssel kalkulál. Jövő évi prognózisán egyelőre a jegybanki kamatemeléas után sem változtatott. Az Ecostat gazdaságkutató majdnem ugyanennyire, 1,3 százalékra teszi a magyar gazdaság növekedési ütemét 2009-ben. 2008-ra a PM-előrejelzéssel megegyező, 1,8 százalékos gazdasági növekedést becsül. Az Ecostat-jelentés kitér arra, hogy a következő két évben rendkívül alacsonyak lesznek a növekedési ütemek, emelkedhet a munkanélküliség, és a külkereskedelmi forgalom alakulása is nehezen becsülhető meg.

A jelentés azonban arra is felhívja a figyelmet, hogy a 2009. évi folyamatok csak alacsony megbízhatósági szinten jelezhetők előre, és a prognózis elkészítéseker feltételezték, hogy a világgazdaság éves növekedése 2008-ban 4, 2009-ben 3 százalék körüli lesz, valamint hogy az exportlehetőségeink szempontjából döntő jelentőségű német gazdaság növekedése gyakorlatilag megáll. Az Ecostat előrejelzése szerint az alacsony növekedési kilátások és szűkülő kereslet miatt a beruházási aktivitás is lanyha lesz. A helyzeten a külső forrásból finanszírozott projektek javíthatnak, amelyeknél az önrész finanszírozására előteremthetők a szükséges források.

Összességében 2009-re a növekedési dinamika csökkenését valószínűsítik stagnáló fogyasztás és alacsonyabb, de kiegyensúlyozott export-import dinamika mellett. Az Ecostat a fogyasztói árindex 3,9 százalékos emelkedését prognosztizálja. A Kopint-Tárki legfrissebb előrejelzése szerint 1 százalék lesz jövőre a gazdasági növekedés. Az idei évre a pénzügyminisztériumi becsléstől nagyon kicsit eltérő, 1,9 százalékos növekedést várnak. A magánfogyasztás tekintetében stagnálást várnak jövőre: prognózisuk szerint csupán 0,5 százalékkal nőhet a fogyasztás.

Az ipari termelés bővülése is elmaradhat az eddigiektől: 2 százalékos növekedésre számítanak. A fogyasztói árindex a Kopint-Tárki szerint 3,8 százalékkal emelkedik 2009-ben. A munkanélküliségi rátát 8,2 százalékra becsülik a következő évre. A bruttó államadósságnak a GDP százalékában mért nagysága 65 százalékra csökkenhet, azaz még mindig nem teljesül 60 százalékos maastrichti kritérium. A Reuters október közepén, 16 elemző megkérdezésével végzett felmérése szerint – a PM prognózisával egybevágóan – 1,2 százalék lesz a gazdasági növekedés jövőre, amely a szeptemberi várakozásokhoz képest 1,42 százalékpontos csökkenést jelent.

2008-ra ők is 1,8 százalékos növekedést várnak. A Reuters-felmérés az ipari termelés 2,5 százalékos bővülésével számol 2009-ben. Az infláció 2009 decemberére 12 havi összevetésben 3,25 százalék nő az elemzők összesített véleménye alapján, a jövő év végére pedig 250 forintos eurót várnak. Az euró bevezetésének időpontját 2013-ra teszik az elemzők. A GKI Gazdaságkutató Zrt. a távirati iroda érdeklődésére nem adott tájékoztatást legfrissebb előrejelzéseiről. Az új adatokat jövő héten, sajtótájékoztatón ismertetik. Szeptemberi előrejelzésükben még 3 százalékra tették a 2009-es gazdasági növekedést.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.