Dalokkal, tánccal dicsőítették a számítógépet

A portugál Correio da Manhá egy furcsa számítógépes tanfolyamról írt. A katalán El Periódico, a spanyol El Mundo és az El País nem sok jót vár a polgárháborús események hirtelen napirendre tűzésétől.

2008. 10. 17. 16:12
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

correiomanha.pt – Portugália

A mérvadó lapok mind foglalkoznak a részben portugál fejlesztésű olcsó Magellán számítógép alkalmazásának minisztérium által szervezett tanfolyamán tapasztalt furcsaságokkal. A felháborodott tanárok egyike, a Coimbra megyei Paulo Carvalho úgy nyilatkozott a Correio da Manhának, hogy nem lett okosabb az ötnapos tanfolyam után, és ezután is azt a keveset fogja tanítani diákjainak, amit eddig is tudott. A blogokon terjedő felvételek a gúny és felháborodás tárgyai, mert az amerikai képzők a számítógépet dicsőítő dalok éneklésére, sőt táncokra kötelezték a 800 résztvevőt (40 000 általános iskolai tanár van az országban). Aki nem énekelt és táncolt, az nem nyerhette meg a kisorsolandó négy számítógép egyikét.

elperiodico.com, elmundo.es, elpais.es – Spanyolország

A spanyolországi lapok, köztük a spanyol nyelven megjelenő katalán baloldali napilap több szerzője is felháborodottan tiltakozik a népszerű spanyol vizsgálóbíró, Baltasar Garzón újabb megdöbbentő határoza miatt. Eszerint nemcsak 19 polgárháborús tömegsírt nyitnak fel, hanem a szocialista kormány eljárást indít a polgárháború idején elkövetett bűnök ügyében, sőt megvizsgálják Franco halotti bizonyítványát is. A katalán baloldali író, újságíró Antonio Papell elemzése szerint Garzón bíró döntésével semmibe vette a Franco-diktatúra utáni demokratikus megegyezést. És bár az 1977-es amnesztiatörvény ellentmondásosra sikeredett, az 1978-as alkotmány mindenképpen új fejezetet nyitott azzal, hogy felülemelkedik a polgárháború két ellenséges táborának minden korább ellentétén. Nem érti, miért kell a kiváló bírónak ítélőszék elé állítania a történelmet annyi évvel a rettenetes polgárháború (1936-1939) után.

A jobboldali napilap, az El Mundo idézte a Néppárt (PP) egyik tartományi vezetőjét: Esperanza Aguirre megrökönyödve vette tudomásul Franco halotti bizonyítványának bekérését, de egyébként elismerte, hogy az áldozatok leszármazottainak joguk van megtudni, hol nyugszanak hozzátartozóik. Ellenben felhívta a figyelmet, hogy érzése szerint valakik francoistának bélyegezve akarják felelősségre vonni a Néppártot, holott pártja nem létezett a polgárháború idején. A baloldali kormányhoz közeli El País a Néppártnak azt a véleményét idézte, hogy a bíró elvesztette józan eszét, amiért ilyen döntéseket hozott. Garzónnak egyébként meggyőződése, hogy Francisco Franco tábornok módszeres terv szerint végeztette ki a köztársaságiakat. A spanyol püspöki konferencia szóvivője, Juan Antonio Martínez Camino közben bejelentette, hogy a spanyol katolikus egyház a polgárháború újabb egyházi áldozatainak tömeges boldoggá avatására készül.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.