correiomanha.pt – Portugália
A mérvadó lapok mind foglalkoznak a részben portugál fejlesztésű olcsó Magellán számítógép alkalmazásának minisztérium által szervezett tanfolyamán tapasztalt furcsaságokkal. A felháborodott tanárok egyike, a Coimbra megyei Paulo Carvalho úgy nyilatkozott a Correio da Manhának, hogy nem lett okosabb az ötnapos tanfolyam után, és ezután is azt a keveset fogja tanítani diákjainak, amit eddig is tudott. A blogokon terjedő felvételek a gúny és felháborodás tárgyai, mert az amerikai képzők a számítógépet dicsőítő dalok éneklésére, sőt táncokra kötelezték a 800 résztvevőt (40 000 általános iskolai tanár van az országban). Aki nem énekelt és táncolt, az nem nyerhette meg a kisorsolandó négy számítógép egyikét.
elperiodico.com, elmundo.es, elpais.es – Spanyolország
A spanyolországi lapok, köztük a spanyol nyelven megjelenő katalán baloldali napilap több szerzője is felháborodottan tiltakozik a népszerű spanyol vizsgálóbíró, Baltasar Garzón újabb megdöbbentő határoza miatt. Eszerint nemcsak 19 polgárháborús tömegsírt nyitnak fel, hanem a szocialista kormány eljárást indít a polgárháború idején elkövetett bűnök ügyében, sőt megvizsgálják Franco halotti bizonyítványát is. A katalán baloldali író, újságíró Antonio Papell elemzése szerint Garzón bíró döntésével semmibe vette a Franco-diktatúra utáni demokratikus megegyezést. És bár az 1977-es amnesztiatörvény ellentmondásosra sikeredett, az 1978-as alkotmány mindenképpen új fejezetet nyitott azzal, hogy felülemelkedik a polgárháború két ellenséges táborának minden korább ellentétén. Nem érti, miért kell a kiváló bírónak ítélőszék elé állítania a történelmet annyi évvel a rettenetes polgárháború (1936-1939) után.
A jobboldali napilap, az El Mundo idézte a Néppárt (PP) egyik tartományi vezetőjét: Esperanza Aguirre megrökönyödve vette tudomásul Franco halotti bizonyítványának bekérését, de egyébként elismerte, hogy az áldozatok leszármazottainak joguk van megtudni, hol nyugszanak hozzátartozóik. Ellenben felhívta a figyelmet, hogy érzése szerint valakik francoistának bélyegezve akarják felelősségre vonni a Néppártot, holott pártja nem létezett a polgárháború idején. A baloldali kormányhoz közeli El País a Néppártnak azt a véleményét idézte, hogy a bíró elvesztette józan eszét, amiért ilyen döntéseket hozott. Garzónnak egyébként meggyőződése, hogy Francisco Franco tábornok módszeres terv szerint végeztette ki a köztársaságiakat. A spanyol püspöki konferencia szóvivője, Juan Antonio Martínez Camino közben bejelentette, hogy a spanyol katolikus egyház a polgárháború újabb egyházi áldozatainak tömeges boldoggá avatására készül.