diario.iol.pt, jn.pt – Portugália
A legnépszerűbb hírportál (Portugal Diário) és a legolvasottabb – portói – napilap is vezető helyen foglalkozott a fatimai kegyhely és Leiría egyházmegye püspökének intésével. António Marto újságíróknak nyilatkozott a fatimai jelenések évfordulójára érkezett zarándokoknak tartott istentisztelet előtt. Szerinte az a tény is jelentős mértékben hozzájárulhatott a jelenlegi pénzügyi válsághoz, hogy a pénzintézetek vezetői szégyentelenül magas fizetéseket és jutalmakat kapnak, amit igazán botrányosnak tart. Biztatta a lakosságot, hogy kérdőjelezzék meg a rövid távon a lehető legnagyobb hasznot remélő spekulációk szükségességét és értelmét. A portugál kegyhelyen megjelent a litván főváros, Vilnius érseke is, aki szentbeszédében figyelmeztette a híveket, hogy Európa megfeledkezett keresztény gyökereiről, mert olyan eszméket és eszmerendszereket hajszol, amelyek ellentétesek a természetjoggal. Hazájának helyzetéről elmondta, hogy a kommunizmus 50 éves elnyomása miatt a kereszténység nehéz helyzetbe került. A hagyomány megmaradt ugyan, de tartalom nélkül: bár mindenki templomban esküszik örök hűséget, mégis felbomlik a házasságok fele.
elcomercio.com.pe – Peru
A konzervatív perui napilap szombati híre, hogy Juan Luis Cipriani érsek figyelmeztette a politikusokat, ne állítsák magukat Isten helyébe. A perui főváros, Lima bíboros-érseke Alan García Pérez, a szociáldemokrata államfő szerdai beszédére célzott, aki a nyilvánosság előtt Máté evangéliumából vett idézetekkel ostorozta a múlt héten kirobbant olajbotrány érintett, és azóta lemondott kormány tagjait. Cipriani szintén bibliai idézettel emlékeztette elnökét, hogy az vesse rájuk az első követ, aki maga is bűntelen. Másrészt Cipriani rosszallását fejezte ki, amiért újra egyre gyakrabban hallgatnak le politikusokat.
Kevesebb lehallgatásra, fenyegetésre, rejtett kamerára van szükség, itt az ideje, hogy kicsit becsületesebben éljünk – mondta. A parlamenti védelmi bizottságának elnöke, Edgar Núnez csatlakozott a perui egyház vezetőjének elmarasztaló véleményéhez, mert szerinte meggyengült az ország hírszerzési rendszere. A bizottsági elnök szerint az olajbotrány lehallgatott és nyilvánosságra is hozott beszélgetései azt bizonyítják, hogy aki rendelkezik a lehallgatásokhoz alkalmas eszközökkel, könnyedén kihasználja ezt a helyzetet. Az elnök-diktátor, Alberto Fujimori (1990-2000) bukása után nem hoztak szigorú büntetéseket a lehallgatások ellen, ezért továbbra is a zavarosban halászik, akinek van ilyen felszerelése – jelentette ki.
unionradio.net – Venezuela
Hétfőn távozott a líbiai Tripoliból a Venezuelába tartó és az orosz balti flottához tartozó hajóraj, amely ezután manővereket végez a Földközi-tengeren – adta hírül a venezuelai hírportál. A négy hajóból álló raj szeptember 22-én indult el Szeveromorszk kikötőjéből, három nappal azután, hogy távozott Venezuelából a két Tu-160-as orosz stratégiai bombázó. A venezuelai flotta és az orosz hajóraj november 10-14 között végez hadgyakorlatokat a Karib-tengeren néhány nappal a venezuelai helyhatósági és tartományi választások előtt. A hadgyakorlatokról a két ország elnöke még júliusban állapodott meg egymással.