Die Presse (diepresse.com)
A konzervatív bécsi napilap Izland után Magyarország került súlyos helyzetbe című cikkében ad hangot az osztrák befektetők hazánk pénzügyi stabilitásával kapcsolatos félelmeinek. Az osztrák tulajdonosok attól tartanak, hogy a Magyarországot elérő pénzügyi válság az ő üzemeiket is érinteni fogja, hiszen Ausztria – Németország és Hollandia után – a harmadik legnagyobb befektető hazánkban. A válság elérte Magyarországot – szögezi le a Die Presse. Az EU és a Nemzetközi Valutaalap (IWF) hétfőn támogatásáról biztosította Budapestet. Lehetséges, hogy Magyarország lesz az első EU-tagállam, mely IWF-hitelért fog folyamodni. Gyurcsány Ferenc hangsúlyozta, elsőként csak tárgyalásokról van szó, reméli, hogy Magyarország nem kényszerül a hitel igénybevételére. Csütörtökről péntekre a forint közel tíz százalékot vesztett értékéből, miközben a befektetők elkezdték kivonni a pénzüket az országból, az MNB kénytelen volt támogatni a forintot. Amúgy az IWF-hitelhez súlyos feltételek is kapcsolódnak, Budapest kénytelen lesz visszafogni költségvetési hiányát. Ez 2007-ben 5,5 százalék volt, amely az EU-ban a legnagyobb deficitet jelentette – számol be a lap. A pénzügyi viharok hathatnak az osztrák gazdaságára is, hiszen Ausztria a harmadik legnagyobb befektető hazánkban. A rendszerváltás óta az osztrákok több mint ötmilliárd eurót fektettek be Magyarországon. Az osztrák bankok lényegében hasonló problémákkal küzdenek, mint a magyar pénzintézetek. A Raiffeisen és az Erste Bank magyarországi leányvállalatai is igen magas rövid távú kamatígéretekkel próbálják magukhoz csalogatni a tőkét.
Wiener Zeitung (wienerzeitung.at)
Az osztrák főváros napilapjában Karin Bachmann A válság Magyarország helyzetét is megnehezíti című, budapesti keltezésű cikkében elemzi a pénzügyi válság vélhető következményeit. A múlt hét végén a kétéves mélypontra zuhant forint hétfőre 253,27 eurónkénti áron stabilizálódott. A Magyar Nemzeti Banknak kellett korábban beavatkoznia. A helyzet Magyarországon igen komoly marad. Izland után Magyarország lehet a második olyan állam, ahol államcsőd fenyeget, és az első EU-tag, mely az IWF hitelére szorul.
Frankfurter Allgemeine Zeitung (faz.net)
A konzervatív frankfurti napilap Németország a recesszió szélén című cikkében ismerteti a vezető német gazdasági intézetek őszi konjunktúrajelentését. Németországot a jövő évben gazdasági stagnálás fenyegeti, még akkor is, ha a pénzügyi válság következményei csillapodnak. Amennyiben tovább tart a vállalkozások és fogyasztók elbizonytalanodása, és megjelenik a hitelhiány, akkor Németországban a GDP csökkenésével is számolni kell. Ez derül ki a gazdaságkutató intézetek által bemutatott szakértői jelentésből. „2008 őszén a német gazdaság a recesszió szélére jutott” – írják a nyolc kutatóintézet által készített jelentésben. A közgazdászok két forgatókönyvet számoltak végig, mert a bizonytalanság most különösen nagy. A kiindulási forgatókönyvben 2009-re azt feltételezik, hogy a termelés a jövő év elejétől lassan ismét növekedni kezd, az olajár a mostani 80-ról 100 dollárra nő, a munkanélküliség a mostani 7,5 százalék közelében változatlan marad. Ebben az esetben a német gazdaság alig 0,2 százalékkal nő. A kockázatos forgatókönyv szerint a kutatók abból indulnak ki, hogy a pénzügyi válság drámai következményekkel jár az egész gazdaságra nézve. A kutatók szerint ebben az esetben a gazdaság 0,8 százakkal csökkenni fog. „Ezzel Németország egy olyan gazdasági válságba csúszna, amilyen például a hetvenes évek olajválságát követően és a nyolcvanas évek elején megfigyelhető volt.” A magánfogyasztás jelentősen visszaesne, mert az elbizonytalanodott polgárok többet takarékoskodnak – állítja a lap. A kutatók kockázatos forgatókönyve szerint 2009-ben a recesszió nyomán 400 ezer munkahely veszhet el, s a munkanélküliek aránya 0,8 százalékkal 8,3-ra emelkedhet.
Napi balfék: Magyar Péter újabb árulót talált!