Peru: véget kell vetni a „haveri kapitalizmusnak”

A spanyol El Mundo beharangozta a kubai külügyminiszter, Felipe Pérez Roque hétfői-keddi madridi, illetve párizsi látogatását. A portugál Diário de Notícias közvetítette a sorsával továbbra is nagyon elégedetlen hadsereg újabb figyelmeztetését. A perui La República közölte két érintett fél véleményét a hétvégi perui kormányváltással kapcsolatban.

2008. 10. 12. 15:20
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

elmundo.es – Spanyolország

A legtöbb mérvadó spanyolországi napilap beszámol a kubai külügyminiszter, Felipe Pérez Roque hétfőn kezdődő, az Európai Unióval folytatandó tárgyalásairól. Az EU június 20-án szüntette meg a 2003-ban Kuba ellen elrendelt diplomáciai büntetőintézkedéseket, amikor súlyos börtönbüntetésekre ítélt 75 másként gondolkodót. A spanyol El Mundo emlékezteti olvasóit, hogy a fiatal diplomata utoljára 2005-ben járt Spanyolországban a baloldali spanyol kormányfő, José Luis Rodríguez Zapatero és a spanyol uralkodó, I. János Károly király meghívására. (Szintén ez a lap írta meg, hogy 2005 májusában Raúl Castro, a február végén bátyja által kinevezett kubai államfő néhány napos „magánlátogatásra” érkezett a spanyolországi Galíciába, édesapjuk szülőföldjére.) Spanyol kollégája, Miguel Ángel Moratinos még 2007 márciusában járt Havannában, hogy előkészítse a kapcsolatok rendezését. Pérez Roque kedden Párizsba utazik, az EU soros elnökségét ellátó Nicolas Sarkozy elnökhöz. A lap még felhívja a figyelmet a tényre, hogy az uniós segélyprogramok éppen egy éve kezdődtek újra, és az augusztus végi és szeptember eleji két hurrikán súlyos pusztításai után Kuba csak Belgiumtól és Spanyolországtól fogadott el gyors segélyt.

dn.sapo.pt – Portugália

Az állami tulajdonú napilap hazai híre, hogy a portugál Fegyveres Erők Tisztikarának Egyesülete (AOFA) élesen bírálta a portugál szocialista kormány reformjait. Alpedrinha Pires ezredes, az AOFA elnöke jövő szombati tüntetésük előtt használta fel az alkalmat, hogy tömör mondataival ismét figyelmeztesse a hadsereg elégedetlenségére a kormányt: „Nem hallják meg, amit mondunk. Ezen változtatni kell.” A tisztikarnak elege van a szocialista kormány titkolózásra épülő modelljének teljes csődjéből, és amiért a fegyveres testületek kizárásával hoznak reformokat – jelentette ki a hadsereg több vezető főtisztje előtt. Kijelentette, hogy kudarcot vallott a hadsereg átszervezése, a katonai életpálya modell, akárcsak az újraelosztás reformja, de a katonák betegellátási rendszere is hibás. A katonák többsége elégedetlen, és reméljük, hogy a kormány végre meghallja őket.

larepublica.com.pe – Peru

A baloldali perui napilap két írása is foglalkozott vasárnap a kormányválság megoldásával. A szeptember 15-e óta sztrájkoló orvosok bejelentették, hogy mivel távozott miniszterük, a sztrájk egyik okozója, adnak egy kis időt az új kormánynak, de ha nem teljesítik követeléseiket, az eddigieknél jóval radikálisabb lépésekhez folyamodnak. Nicolás Lynch, volt oktatási miniszter viszont már elégedetlen, mert szerinte a miniszterek vagy a kormányok cseréjével egyáltalán nem vetnek véget a válságnak. Az egy hete kirobbant olajbotrány a létező perui gyakorlatra világított rá, amely még a most bíróság előtt álló volt elnök-diktátor, Alberto Fujimori idejében (1990-2000) uralkodott el, de utódja, Alejandro Toledo sem tudta felszámolni „a haveri kapitalizmust”, és a jelek szerint virágzik a jelenlegi kormányzattal is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.