Brüsszel fellélegzik: vége az amerikai ámokfutásnak?

Végre megszabadultunk George Bushtól – Barack Obama győzelmét követően ez a hangulat uralkodott el Brüsszelben. Legalábbis így fogalmaz a Le Figaro honlapján található blogjában Pierre Avril, a lap munkatársa.

2008. 11. 05. 13:14
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A külpolitikai hangsúlyeltolódást szinte megelőzve határozottan leszögezi: nyolc év republikánus kormányzás után az európaiak csak gratulálni tudnak annak a változásnak, melyek a keddi választás következtében jellemzi az Egyesült Államokat.

Az iraki háború kirobbanása, mely törést okozott az „öreg” és a 2004-es bővítés következtében létrejött „új” Európa között, épp úgy csak egy sötét emlék marad, mint az „angolszász tábor” vagy a francia-német tandem – utal a szerző a megosztottság éveire. Hozzáteszi: ide sorolná az Abu Graib börtönben történt botrányos eseményeket vagy a Guantanámo támaszponton a fogva tartottak lehetetlen körülményeit, a CIA titkos repüléseit európai területeken, a terrorizmus elleni háború következményeit, a szemlehunyva folytatott politikát, amely kárt okozott az eurónak, egészen a Lehman Brothers bank cserbenhagyásáig, amely felgyorsította az európai bankválságot.

Mindezt egy szóban így lehetne összefoglalni: „unilaterizmus” (Amerika egyoldalú hegemóniája – a szerk.) – hangsúlyozza Avril. Brüsszelben úgy vélik: bár a transzatlanti viszonyok némileg rendeződtek Bush második mandátuma alatt, a fent említett ügyek komoly zavart okoztak. Obama Fehér Házba jutásában Brüsszel ígéretet lát, a „multilaterizmus”, a hatalom megosztása ígéretét, melyet Washington felajánl Európának. Azt, hogy az európaiakkal, mint partnerekkel tárgyalnak az őket is érintő politikai, gazdasági döntések előtt. Például a klímaváltozás elleni küzdelemben Európa szívesen együttműködne olyan közvetítővel, aki, McCainnel szemben, nyitott e kérdésben – fejtegeti a brüsszeli boszorkánykonyhákban jártas szerző.

Európának nincsenek illúziói: Amerika továbbra is védelmezni fogja saját érdekeit. Obama kampányából még McCainnél is keményebb protekcionista politikára következtethetünk. Mégis türelmetlenül várja Európa, hogy Obama elfoglalja helyét a Fehér Házban „ a kormányrúd mögött”: óriásiak a két partnerre váró, közös kihívások – zárul a lapkommentár szerepét is betöltő blogbejegyzés.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.