Életveszéllyel fenyegetik a lakosságot Terézvárosban? + Képriport

Nem más, mint a Szent István Egyetem Állatorvos-tudományi karán a Szülészeti Tanszék vezetője döntheti el, ki kell-e vágni a Hunyadi tér 14 fáját. A növényzetet különös betegség tizedeli: épp a tér azon részén üt ki rajtuk a kór, ahol mélygarázs épülne. Ha a fák ügyében állatorvos dönt, miért ne lenne a Terézváros mélyén tervezett építkezés egyetlen esélyese a frankfurti repülőteret üzemeltető cég?

2008. 12. 12. 18:28
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az elmúlt hat évben a kerületi MSZP-SZDSZ vezetés többször is nekifutott már a Hunyadi tér és a vásárcsarnok rehabilitációjának. Elég magtalan, gyanús kísérleteket tettek eddig. Most egy olyan közbeszerzési eljárást írtak ki, amelyre csak egyetlenegy ajánlattevő tudott jelentkezni, A kiírásra csak a frankfurti repülőteret üzemeltető német cég, a Fraport AG (Frankfurt Airport Services Worldwide) jelentkezett, amely „véletlenül” az önkormányzatba is bedolgozó cégnek számító a Kipszert jelölte meg alvállalkozóként – fejti ki az MNO megkeresésére Wertán Zsolt Zoltán, a VI. kerületi önkormányzat KDNP-s képviselője. Magyar cég nem jelentkezett, ami most, amikor az építőiparban ekkora többletkapacitások vannak, elég különös – teszi hozzá. A Hunyadi teret azért zárták le, mert amikorra eredményt hirdetnének a közbeszerzési eljáráson, tiszta terepet szeretnének teremteni a mélygarázs építéséhez: ne legyenek ott fák, lehessen ásni a lyukat.

A kerületi ellenzék más erői sem maradtak passzívak: Gyenge Zsolt, a Jobbik képviselője közveszéllyel való fenyegetés miatt jelentette föl a VI. kerületi önkormányzatot az eddigi, a fák kivágását szerinte nem indokló szakvélemények miatt.

Kriminalizált természet

A teret csütörtökön körbezárták, s a kordonra illetve a parkoló autók szélvédőjére fekete alapon sárga feliratokat helyeztek el , melyben az állítólagos „komoly” veszélyekre hirdetik a lakosságot. A tér olyan hangulatot kelt, mintha vegyi támadás érte volna a környéket, az autósok szélvédőjébe külön feliratokat is tűztek.

Felvilágosítva

Igazságügyi szakértők megállapították, hogy a Hunyadi téren 14 elöregedett, rossz állapotú fa komoly veszélyt jelent a téren tartózkodókra, a tér körüli utakon parkoló gépkocsikra – olvasható a téren elhelyezett táblákon is.

Vigyázz! Civil szervezet

„A civil szervezetek által felkért szakértő azonban ennek ellentmondó megállapításokat tett” – áll a rendhagyó röpiratban, mely mintegy veszélyforrásként jelöli meg a társadalmi önszerveződés résztvevőit is.

A fákon száraz ágak, gallyak, ágcsonkok, kezeletlen ághelyek láthatók. Néhány fát szakszerűen könnyítettek (…) más fákat viszont az alsó néhány vastag ágától megfosztották nagy, kezeletlen sebeket ejtve. (…) A talajt, a fákat az emberek és a kutyák vizelete folyamatosan mérgezi. A kialakított kutyafuttató ellenére a parkban mindenütt sok a kutyaürülék. A talajvízszint-emelkedés miatt pótlásként magas kőris, kocsányos tölgy, zselnice, szomorú fűz, ostorfa stb. ültetését javasoljuk. A Hunyadi téri park még a városi környezetben lévő más parkokhoz képest is szemetes.”

Többek között ez olvasható a Soproni Egyetem szakértői (prof. dr. Varga Szabolcs és dr. Kocsó Mihály) által aláírt, tízoldalas szakvéleményben, melyet a Budapest VI. kerületében fekvő Hunyadi téren álló, az önkormányzat által korábban kivágni szándékozott 14 egészséges fáról írtak az országos szaktekintélynek számító tudósok. (Őket aposztrofálja az önkormányzati tacepao "szakértő"-nek, egyes számban.)

Mikor kiderült: nem veszélyes, elkerítették

A fákért küzdő civil szervezetek, akik – mint erről az MNO beszámolt – úgy látják, félretájékoztatták őket az önkormányzat által megbízott cég részéről, elhallgatva hogy többek közt egy mélygarázst kívánnak építeni a tér alá, azt kérték Verók István polgármestertől: hadd szerezzenek be ők is egy szakértői véleményt. Az önkormányzat ugyanis „igazságügyi szakértőként” többek között annak a Móczár Bélának az álláspontját fogadja el, aki a Jókai téri mélygarázs építése és a Nagymező utcai fakivágások kapcsán is rendre a fák kivágása mellett emelte szót; a már akkor is szakértői véleményt megfogalmazó soproniak viszont rendre ugyanezekről a fákról állapították meg, hogy nem szabad kivágni őket.

Bár az önkormányzat eredeti álláspontja az volt, hogy a fák veszélyesek, semmilyen védintézkedés az év során nem történt, egészen addig, amíg ismertté nem vált egy olyan komoly szakvélemény, ami arról szól, hogy a fák nem veszélyesek. Ekkor került sor a tér egy jó részének bekerítésére és a környezetvédőket az intézkedés okaként megjelölő feliratok kihelyezésére; ez a lépés nyilván felbőszítheti és a civil szervezet ellen hangolhatja a helyi lakosokat.

Tájékoztatjuk, hogy Ön most életveszélyben van

Csak az állatorvosi szülészet szakértőjének véleményére hallgatnak a fák ügyében

Nem jelentheti a fák gallyazása a kivágást, pusztán a közvetlen balesetveszély elhárítását – nyilatkozta az MNO-nak Hegedűs Károly alpolgármester. A soproni egyetem szakértőinek véleményéről kijelentette: nem igazságügyi szakértők, míg az önkormányzat által felkért személyek – Móczár Béla és az Illés Zoltán által is ajánlott Tóth Imre – azt állapította meg, hogy 14 fa „bizony baleset- és életveszélyes és kivágásra szorul.”

Mivel a szakértői vélemények egymásnak ellentmondanak, az önkormányzat az MTA-hoz fordult, „hogy osszanak igazságot” – folytatta Hegedűs. Solti László. az MTA levelező tagja, az Agrártudományok Osztályának elnöke az, akit a testület megkeresett – jelentette ki Hegedűs. (Solti László szakterülete az állatorvos-tudomány; jelenleg a Szent István Egyetem Állatorvos-tudományi karán a Szülészeti Tanszék és Klinika tanszékvezetője; publikációi között kiemelt szerepet játszik többek között a világhírű magyar sertésfajtával, a mangalicával kapcsolatos biotechnológiai kérdések taglalása – a szerk.)

Az önkormányzati politikus megismételte: a Hunyadi téri „mélygarázs vonatkozásában semmilyen engedélyezési terv nincs, így döntés sem születhetett”.

Hegedűs elmondta: korábban is vita tárgya volt, hogy milyen intézkedéseket hozzanak a veszélyt okozó fák miatt, s most az időjárás okán – jegesedés jöhet, letörhetnek az ágak – zárták le a teret.

A ránézésre írt szakvélemény mindent visz

Krumpli Béla, a Kincsünk a Piac – Hunyadi tér (KAP-HT) civil szervezet aktivistája lapunknak elmondta: érthetetlen, hogy miért nem fogadta el az önkormányzat a soproni szakvéleményt. Megjegyezte, hogy míg az önkormányzat állítólag most a Magyar Tudományos Akadémiát kérte meg a hivatalos vélemény megfogalmazására, az MTA-ban érdeklődésükre elmondták, nem tudnak az önkormányzat megkereséséről, ám a soproniak szakértelmét ők is mérvadónak látják. Kijelentette: míg a „vad kivágáspárti” Móczár és más, az önkormányzat által elismert szakértők ránézésre, a soproniak műszeres vizsgálatokat követően írnak szakvéleményt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.