jn.pt, d.sapo.pt, diario.iol.pt, correiomanha.pt, aeiou.visao.pt, sabado.xl.pt – Portugália
José Sócrates csütörtökön újságírók előtt jelentette be, hogy az úgynevezett Freeport-üggyel lejárató kampányt folytatnak ellene, és a választások évében akarják lehetetlenné tenni. Majd az ügyészség korábbi nyilatkozatára hivatkozott, amely szerint London legfrissebb vádjai még 2005-ből valók, amelyek minden alapot nélkülöznek. Csütörtökön két vezető hetilap is fontos részleteket közölt az Európa legnagyobb diszkont áruházának megépítése körüli vesztegetések ügyében: a Sábado azt tudatta, hogy a brit hatóságok gyanúsítottként szeretnék kihallgatni a kormányfőt, és szeretnék látni bankszámláit, a Visao pedig előrebocsátotta, hogy a hatóságok annak a gyanúnak járnának utána, hogy „Sócrates kért-e, kapott-e és lehetővé tett-e kifizetéseket”.
clarin.com.ar – Argentína
A napilap két érdekes hírrel jelentkezett: a főváros több negyedében leszerelték a parkolóórákat, mert Buenos Aires másfél éve megválasztott jobboldali főpolgármestere nem akarja elveszteni szavazópolgárait. Három városnegyedben akkora ellenállást váltott ki a pénznyelő automaták megjelenése, hogy Mauricio Macri, aki egészen tavaly nyárig mellékállásban az egyik fővárosi focicsapat, a Boca Juniors elnöke is volt, jobbnak látta, ha visszakozik, főleg az idei részleges törvényhozási választások idején.
A másik hír a brit The Guardiant idézte: a kőolajcégek szeizmikus mérései alapján megerősítették, hogy jelentős, 18 milliárd hordóra becsült nyersolajtartalék lehet a jelenleg brit fennhatóság alá tartozó Falkland/ Malvin-szigeteket övező felségvizek környékén. Ez a tény már elég, hogy Argentína ismételten benyújtsa igényét a szigetcsoport fölötti fennhatóságra, hiszen a neoliberális politikát folytató Carlos Saúl Ménem elnök (1989-1999) óta az országnak egyszerűen nincs saját energiapolitikája, és olajtartaléka sem, holott egész Dél-Amerikában lázasan kutatnak energia-lelőhelyek után, és találnak is.
terra.com.br – Brazília
A brazil hetilap exkluzív interjút készített börtönében a brazil-olasz viszonyt jelenleg megmérgező Cesare Battistivel. A Kommunizmus Fegyveres Proletárjai (PAC) nevű szélsőbaloldali csoport egykori vezetője érdekes mozzanattal egészítette ki az eddig sem egyszerű botrányt. (Battisti 1981-ben megszökött olasz börtönéből, és előbb Franciaországba, majd Mexikóba menekült, végül 2004-ben Brazíliában telepedett le.) A most 54 éves Battistit az olasz hatóságok bűnösnek találták távollétében három gyilkosságban és egy újabb előkészítésében, ezért életfogytiglani büntetésre ítélték 1993-ban. Battisti az interjúban előállt egy fordulattal: a francia titkosszolgálattól kapta az ötletet, hogy Brazíliában kérjen menedékjogot, mert sok az olasz menekült a dél-amerikai országban. Az olasz hatóságok nyomás alatt tartották francia kollégáikat, és folyamatosan kérték kiadatását, mivel többek között regényeiben leleplező adatokat közölt róluk. Battisti január 13-án kapta meg a politikai menedékjogot a brazil igazságügyi minisztertől. A volt gerillavezér ismét cáfolta részvételét azokban a gyilkosságokban, amelyek miatt elítélték, megismételte, hogy nem végzett katonai tevékenységet, és hangsúlyozta, a kereszténydemokrata pártelnök, Aldo Moro meggyilkolása (1978 májusa) után kilépett a csoportból. Olaszország hétfőn jelentéstételre visszarendelte brazíliai nagykövetét, és bár további válaszlépésekre lehet számítani az olasz féltől, Lula da Silva brazil elnök lezártnak tekinti az ügyet.
Napi balfék: Magyar Péter újabb árulót talált!