Sócrates egyre idegesebb

A portugál lapok címlapjukon közlik az úgynevezett Freeport-botrány szenzációját: a szocialista kormányfő is érintett lehet az ügyben. A bolíviai La Razón és a spanyol El País egy újabb külföldi olajcég államosításáról, illetve az új bolíviai alkotmánnyal és a vasárnapi népszavazással foglalkozott. A brazil Correio Braziliense bejelentette, hogy februártól bármelyik brazil állampolgár megnézheti az interneten, mit tudtak róla a diktatúra idején.

2009. 01. 24. 17:01
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

diario.iol.pt, correiomanha.pt, publico.clix.pt – Portugália

Vezető hír a portugál lapokban, hogy José Sócrates szocialista miniszterelnök egyre ingerültebben utasítja vissza a rokonával kapcsolatos pénzmosási vádakat. A szombati szenzációt az a hír szolgáltatta, hogy megszellőztették egy évekkel ezelőtti e-mail tartalmát, amit a jelenlegi kormányfő nagybátyjának fia írt a befolyásos rokonra hivatkozva. A kérdéses elektronikus levélben a vállalkozó nagybácsi, Júlio Carvalho Monteiro ellenszolgáltatást követelt egy repülőteret építő cégtől azért, hogy segített megszervezni nekik egy találkozót az akkori környezetvédelmi miniszterrel, aki nem volt más, mint a jelenlegi szocialista kormányfő, José Sócrates. A szocialista kormányfő az e célból összehívott újságírók előtt indulatosan közölte: nagyon tévednek, akik így akarják megbuktatni, és elhatárolta magát családja üzleti ügyeitől.

A második legolvasottabb Correio da Manhá cikke nem köntörfalazott, mert arról írt, hogy a projektben érintett britek egyenesen Sócrates érintettségére gondolnak, mivel a gyanúsítottak között a kormányfőt is ki akarják hallgatni. A botrány tárgya az Alcochete település közelében, a Tejo folyó torkolatában, természetvédelmi területen megépítendő új lisszaboni repülőtér, ahol megvesztegetési és pénzmosási bűncselekmények történtek.

la-razon.com – Bolívia, elpais.es – Spanyolország

A spanyol érdekeltségű fővárosi napilap is beszámolt a baloldali indián elnök, Evo Morales pénteki döntéséről, amellyel újabb külföldi olajcéget államosított. A Chaco cég péntekig a brit–argentin Pan American Energy (PAE) leányvállalata volt, és az ajmara származású indián államfő ezen a napon katonák és miniszterei kíséretében vette birtokba az olajcéget Cochabamba tartományban.

Bolíviában vasárnap tartják a népszavazást az új alkotmányról, amely nagyon megosztotta a lakosságot, és főleg a jómódú keleti tartományok lakossága ellenzi. A spanyol El País meghallgatta Bolívia legjobb alkotmányjogászának véleményét is: Willman Durán, aki 2006-ig az alkotmánybíróság elnöke volt, számos ponton nem ért egyet az új alkotmánnyal, de elutasítja a jómódú tartományok minden alapot nélkülöző vádjait is, és cáfolja, hogy Morales alkotmánya kommunista lenne. Természetesnek tartja azt az állami szándékot is, hogy ellenőrzése alá vonja a nem megújítható energiaforrásokat.

correiobraziliense.com.br – Brazília

A fővárosi napilap pénteken adta hírül, hogy a brazil diktatúra (1964-1985) adatai már februárban felkerülnek az internetre, ahol minden érdeklődő megtekintheti. Paulo Vannuchi, az emberi jogokért felelős miniszter a Bahía állam székhelyén, Salvadorban jelenleg is zajló, Amnesztiatörvények Brazíliában és Latin-Amerikában című országos vita idején jelentette be a döntést. Aki szeretné megtekinteni a rá vonatkozó dokumentumokat, megteheti, természetesen személyes adatainak szigorú tiszteletben tartása mellett.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.