A Greenpeace Magyarország és a Magyar Természetvédők Szövetsége (MTSZ) szerint az ország néhány génmódosítás-párti szakértő miatt szenvedhet gazdasági- és természeti károkat a MON 810-es „moly-rezisztens” kukorica bevezetésével. A két szervezet az MTI-hez pénteken eljutatott közleményében kifejti: az Európai Bizottság a génmódosított növényekre vonatkozó magyar, francia, görög és osztrák moratóriumok feloldására tett javaslatot az elmúlt hetekben. Amennyiben az Európai Tanácsnak március 2-án nem sikerül minősített többséggel elutasítania a MON 810-es génmódosított kukorica engedélyeztetéséről szóló tervezet, „úgy az ország mezőgazdasága kerül veszélybe” – olvasható a közleményben. A civil szervezet szerint a génmódosított növények csak a biotechnológiai társaságoknak hoznak hasznot, amelyek az egyre drágábban értékesített vetőmagokból és a növekvő mértékben felhasznált növényvédő szerekből hatalmas bevételeket könyvelhetnek el.
Orosz Sándor (MSZP), az Országgyűlés környezetvédelmi bizottságának alelnöke pénteki sajtótájékoztatóján aláhúzta: Magyarország továbbra is ragaszkodik a génmódosított növények köztermesztési moratóriumához, amelyben ötpárti egyetértés, sőt társadalmi konszenzus alakult ki. Az MTSZ egy korábbi tanulmányában hangsúlyozza: a forgalomban lévő génmódosított növények csak gyomirtószer-tűrő és „rovarrezisztens” fajtákra korlátozódnak. A szervezet kifogásolja, hogy a génmódosítást szorgalmazó cégek még az élelmiszerválság alatt sem helyeztek forgalomba egyetlen „hasznos” tulajdonságokkal rendelkező, például megnövelt hozamú, illetve szárazság- és sótűrő, vagy megnövelt tápanyagtartalmú növényt sem.
Az MTSZ korábbi adatai szerint a világ összes génmódosított növényének több mint 50 százalékát az Egyesült Államokban termesztik. Az Európai Unióban a teljes termőterület csupán 0,21 százalékán termesztenek génmódosított növényeket. A közösség 27 tagországából összesen 7 államban – Csehországban, Németországban, Lengyelországban, Portugáliában, Romániában, Szlovákiában és Spanyolországban – termesztenek MON 810-es kukoricát. Környezetvédelmi és egészségügyi okokra hivatkozva idáig öt ország – köztük Magyarország és az EU vezető mezőgazdasági hatalmának számító Franciaország – tiltotta be ezeknek a növényfajtáknak a termesztését.
Rodics Katalin, a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium főosztályvezető-helyettese az MTI-nek korábban elmondta: nem véletlen, hogy éppen a génmódosítást támogató cseh uniós elnökség alatt került ismét terítékre a kérdés. Az Európai Bizottság döntési eljárásának köszönhetően ráadásul könnyen előfordulhat, hogy – a minősített többség hiányában – a bizottság javaslata, vagyis a MON 810-es kukorica kötelező engedélyeztetése lép hatályba a tagállamokban.
(MTI)
![](https://zoe-static.mediaworks.hu/vol1/images/18219918_auto_resized.jpg)
Ők azok az orvosok, akik pénzért, titokban nemátalakító műtéteket végeztek Kiskunhalason