A génmódosított növények ellen tiltakoztak civil szervezetek

Magyarországi civil szervezetek arra kérik az Európai Unió környezetvédelmi minisztereit, hogy támogassák a génmódosított kukorica termesztésére vonatkozó tilalom megtartásáért folytatott magyar törekvéseket. • Továbbra is elutasítja Magyarország a génmódosított kukoricát

MNO
2009. 02. 20. 18:06
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Greenpeace Magyarország és a Magyar Természetvédők Szövetsége (MTSZ) szerint az ország néhány génmódosítás-párti szakértő miatt szenvedhet gazdasági- és természeti károkat a MON 810-es „moly-rezisztens” kukorica bevezetésével. A két szervezet az MTI-hez pénteken eljutatott közleményében kifejti: az Európai Bizottság a génmódosított növényekre vonatkozó magyar, francia, görög és osztrák moratóriumok feloldására tett javaslatot az elmúlt hetekben. Amennyiben az Európai Tanácsnak március 2-án nem sikerül minősített többséggel elutasítania a MON 810-es génmódosított kukorica engedélyeztetéséről szóló tervezet, „úgy az ország mezőgazdasága kerül veszélybe” – olvasható a közleményben. A civil szervezet szerint a génmódosított növények csak a biotechnológiai társaságoknak hoznak hasznot, amelyek az egyre drágábban értékesített vetőmagokból és a növekvő mértékben felhasznált növényvédő szerekből hatalmas bevételeket könyvelhetnek el.

Orosz Sándor (MSZP), az Országgyűlés környezetvédelmi bizottságának alelnöke pénteki sajtótájékoztatóján aláhúzta: Magyarország továbbra is ragaszkodik a génmódosított növények köztermesztési moratóriumához, amelyben ötpárti egyetértés, sőt társadalmi konszenzus alakult ki. Az MTSZ egy korábbi tanulmányában hangsúlyozza: a forgalomban lévő génmódosított növények csak gyomirtószer-tűrő és „rovarrezisztens” fajtákra korlátozódnak. A szervezet kifogásolja, hogy a génmódosítást szorgalmazó cégek még az élelmiszerválság alatt sem helyeztek forgalomba egyetlen „hasznos” tulajdonságokkal rendelkező, például megnövelt hozamú, illetve szárazság- és sótűrő, vagy megnövelt tápanyagtartalmú növényt sem.

Az MTSZ korábbi adatai szerint a világ összes génmódosított növényének több mint 50 százalékát az Egyesült Államokban termesztik. Az Európai Unióban a teljes termőterület csupán 0,21 százalékán termesztenek génmódosított növényeket. A közösség 27 tagországából összesen 7 államban – Csehországban, Németországban, Lengyelországban, Portugáliában, Romániában, Szlovákiában és Spanyolországban – termesztenek MON 810-es kukoricát. Környezetvédelmi és egészségügyi okokra hivatkozva idáig öt ország – köztük Magyarország és az EU vezető mezőgazdasági hatalmának számító Franciaország – tiltotta be ezeknek a növényfajtáknak a termesztését.

Rodics Katalin, a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium főosztályvezető-helyettese az MTI-nek korábban elmondta: nem véletlen, hogy éppen a génmódosítást támogató cseh uniós elnökség alatt került ismét terítékre a kérdés. Az Európai Bizottság döntési eljárásának köszönhetően ráadásul könnyen előfordulhat, hogy – a minősített többség hiányában – a bizottság javaslata, vagyis a MON 810-es kukorica kötelező engedélyeztetése lép hatályba a tagállamokban.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.