A portugálok nem hisznek Sócratesnek

A portugál lapok közöltek egy felmérést a Freeport-botrány kapcsán a szocialista kormányfő érintettségéről. A brazil, a kolumbiai és a spanyol lapok szinte egyenesben közvetítik a kolumbiai túszszabadító akció második szakaszát.

2009. 02. 03. 17:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

publico.clix.pt, diario.iol.pt, jn.pt, diariodigital.pt – Portugália

A portugál lapok vezető helyen közölték a Sondagem közvélemény-kutató iroda felmérését a közszolgálati tévécsatorna, az RTP, illetve a Katolikus Egyetem megrendelésére, amely arra volt kíváncsi, vajon hitelt érdemlően adott-e magyarázatot a szocialista miniszterelnök, José Sócrates az úgynevezett Freeport-botrányban való érintettségéről. A január 30. és február elseje között, vezetékes telefonon megkérdezett 801 polgár 61 százaléka igennel válaszolt a kérdésre, hogy a kormányfőnek van-e még mit megmagyaráznia a Freeport-ügyben, 43 százalékukat pedig nem győzte meg Sócrates eddigi magyarázata (hogy nem a bevásárlóközpont megépítése érdekében minősítette alacsonyabb természetvédelmi kategóriába a kiválasztott építési területet – a szerk). A Público is vezető helyen jelezte: a legfőbb ügyész, Pinto Monteiro és Aníbal Cavaco Silva államfő között jelenleg is zajló, „szokásos megbeszélésen” a számos téma között több mint valószínű, hogy szóba került a kormányfő esete is.

elpais.es – Spanyolország, eltiempo.com, elespectador.com – Kolumbia, folha.uol.com, correiobraziliense.com – Brazília


Kolumbiai, brazil és spanyol lapok is vezető helyen tárgyalják a vasárnap kezdődött kolumbiai túszszabadító akció második szakaszát, amelynek keretében kiszabadul Alan Jara, az egyik kolumbiai megye, Meta volt kormányzója. A radikális marxista gerillaszervezet, a Kolumbiai Forradalmi Fegyveres Erők (FARC) tagjai még 2001. július 15-én rabolták el a kormányzót, aki a gerillák ötödik egyoldalúan szabadon engedett túsza. A spanyol kisebbségi szocialista kormányhoz közeli El País elemzőket idézve azt írta, hogy a gerillák a túszok szabadon engedésével továbbra is magukra akarják irányítani a figyelmet, hogy jelen legyenek a hazai, illetve a nemzetközi nyilvánosságban, és így ellensúlyozzák a 2008-as esztendő csapásait: elvesztették előbb második számú vezetőjüket, Raúl Reyest, ugyanabban a hónapban pedig legfőbb vezetőjüket, Manuel Marulandát és az állandó katonai nyomást, amelynek révén bekerítették több egységüket. A brazil Folha de Sao Paulo úgy tudja, hogy már hétfőn ki kellett volna szabadulnia a volt kormányzónak, de nézeteltérés támadt a kormány és Piedad Córdoba, az ellenzéki túsztárgyaló szenátor asszony között. A vasárnapi akció közben egyébként meghalt egy gerilla, egy másik pedig eltűnt, amikor a túszszabadítás során összetűzésbe kerültek a kolumbiai hadsereggel.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.