A cafeterián túl említést tettek a nyugdíjrendszer átalakításáról, amiben körültekintésre intették a kormányt. A megegyezésről a szövetségek eltérően nyilatkoztak: Gaskó István a LIGA Szakszervezetek elnöke túlzottan általánosnak nevezte a kormányfő által ismertetett javaslatokat ahhoz, hogy ezekről rövid időn belül megállapodás szülessen. Gaskó István megismételte korábbi véleményét: a LIGA nem támogatja az egykulcsos adó bevezetését, márpedig a kormány javaslatai szerinte ebbe az irányba mutatnak. Bírálta az adómentes béren kívüli juttatások – ide tartozik az üdülési csekk és az étkezési hozzájárulás is – tervezett megadóztatását, és a 13. havi nyugdíj beépítését a nyugdíjba.
Borsik János, az Autonóm Szakszervezetek Szövetségének elnöke azt hangsúlyozta, hogy a fontos megállapodásokat feltétlenül az OÉT keretein belül kell megkötni, egyben ismét bírálta a Reformszövetség és a Gazdasági Egyeztető Fórum (GEF) létrehozását az OÉT mellett. Felhívta a figyelmet arra, hogy a természetbeni juttatások tervezett megadóztatása akár jelentős foglalkoztatási problémát is okozhat egyes ágazatokban, például a vendéglátásban.
Hernádvölgyi Andrea, a Magyar Szakszervezetek Országos Szövetségének (MSZOSZ) alelnöke azt javasolta, hogy a kormány vegye jobban figyelembe az egyes társadalmi rétegek teherbíró képességét. A nyugdíjreformmal kapcsolatban arra intette a kormányt, hogy ne kapkodjon, vitassa meg az elképzeléseit az érintettekkel. Nem a nyugdíjasokkal, hanem a nyugdíjba készülőkkel – mondta.
Varga László, a Szakszervezetek Együttműködési Fórumának (SZEF) elnöke a kevesellte a munkahelyek megtartására és növelésére tervezett lépéséket, míg Palkovics Imre, a Munkástanácsok elnöke azt mondta: az alapelvekkel ugyan egyet tudnak érteni, de a részletekről nagy vita várható. Hozzátette: nem tartják elegendőnek a javaslatokat a válság kezelésére.
(MTI)