diario.iol.pt – Portugália
A népszerű hírportál vezető híre: egy középiskolai tanár elhatározta, hogy követi a Bush volt amerikai elnököt cipőjével megdobó iraki újságíró példáját, de nem vágta cipőjét a kormányfőhöz és oktatási miniszteréhez, hanem postán adta föl nekik levél kíséretében. António Morais Aveiro térségében tanít, és azért választotta a tiltakozásnak ezt a módját, mert már gyalog és kerékpáron is bejárta a fél országot, de belefáradt a tüntetésekbe és egyéb akciókba. A José Sócrateshez címzett levélben kifejezte „leghatározottabb tiltakozását azon kormányzási mód ellen, ahogy ezt az országot irányítja, amely csak nevében demokratikus. Azért levélben küldi neki ezt a pár cipőt, mert jelképesen akarja kifejezni, hogy ugyanolyan haragot érez most, mint az ötlet eredeti gazdája.” Maria de Lurdes Rodrígues oktatási miniszter asszonnyal közölte, hogy 204 napig viselt egy fekete pólót, amelynek feliratával tökéletesen egyetért: „Gyászolom az oktatást.” Biztosította mindkét címzettet, hogy ameddig bírja erővel, folytatja küzdelmét az oktatásért, mert az ország súlyos beteg.
elpais.es, elmundo.es, abc.es, deia.com, diario.vasco.com. gara.net – Spanyolország
A mérvadó spanyol és baszk lapok is foglalkoznak a baszk autonóm tartományi parlament döntésével, amelynek értelmében csütörtökön a tartományi székhely, Gasteíz (Vitoria) kormánypalotájának épületén kívül és belül is kitűzték a három lobogót, ahogy a spanyol legfelsőbb bíróság kötelezte tavaly a tartományt. A legtöbb lap – a radikális baloldali Gara kivételével – megírta, hogy Ínigo Urkullu, a mérsékelt baszk nacionalista párt (PNV) elnöke kijelentette a sajtónak, egyáltalán nem büszke a spanyol zászlóra, mert ő csak baszknak érzi magát, és kérte, hogy ne használják az országos lobogót a nemzeti érzelmek felkorbácsolására. Reméli, hogy a március elsején tartandó tartományi választások után levonhatja majd a spanyol lobogót, de ő tiszteletben tartja, ha valaki spanyolnak érzi magát Baszkföldön. A Gara is közölte, hogy a döntés előtt a három – a baszk, a spanyol és az európai – zászló a kormánypalota fogadótermében már állandó jelleggel ki volt tűzve.
folha.uol.com.br – Brazília
A brazil napilap beszámolt a brazil-olasz viszonyt jelenleg megrontó Battisti-ügy végkifejletet sejtető két fordulatáról: a miniszteri rangú Gilmar Mendes, a brazil alkotmánybíróság vezetőjének is számító legfelsőbb bírósági elnök kedden úgy finomított kormánya álláspontján, hogy a Cesare Battistinek adott menedékjog nem jelenti azt, hogy a volt gerilla az országban is marad. Az Európai Parlament pedig csütörtökön az olasz állam pártjára állt, és kérte Brazíliát, hogy vizsgálja felül a Battistinek adott politikai menedékjogot. A Szövetségi Legfelsőbb Bíróság (STF) márciusban dönt legközelebb a menedékjog meghosszabbításáról. A jobboldali olasz kormány külügyminisztere, Franco Frattini kijelentette, hogy nem ez a legmegfelelőbb pillanat a Brazília elleni megtorlásra a Battisti-ügy miatt.
Frattini arra is célzott, hogy kormánya fontolgatta, javasolja Brazília kizárását a G8-csoport, a világ iparilag legfejlettebb országait tömörítő laza szervezet soron következő tanácskozásáról. Az olasz kormány másfél hete visszarendelte jelentéstételre nagykövetét, amiért a brazil kormány nem volt hajlandó visszavonni a Battistinek január 13-án megadott politikai menedékjogot. Egy olasz bíróság 1993-ban azért ítélte életfogytiglanra a 2004-ben Brazíliába menekült Cesare Battistit, a Kommunizmus Fegyveres Proletárjai (PAC) nevű szélsőbaloldali csoport egykori vezetőjét, mert bizonyítottnak látta, hogy az egykori gerilla felelős három ember haláláért, és tervezte egy negyedik személy meggyilkolását is. Battisti tagadja az ellene felhozott vádakat.
Napi balfék: Magyar Péter újabb árulót talált!