Hosszú hetekig tartó viták, belső koalíciós egyeztetések, illetve a munkaadók és munkavállalók képviselőivel folytatott egyezkedések után született meg a tervezet kormány által kidolgozott formája, amelyet az ugyancsak elfogadott válságkezelő csomaggal együtt pénteken tesznek a parlament asztalára.
A kormányfő az ülés után élő adásban elmondta, hogy a gazdasági válságra való tekintettel a tervezetben egyformán hangsúlyt fektettek a gazdasági növekedés ösztönzésére és a szociális intézkedésekre. Közölte, hogy a büdzsé 20 százalékát az infrastruktúra fejlesztésére fordítják. A kormány továbbra is 2,5 százalékos gazdasági növekedéssel és 2 százalékos államháztartási hiánnyal számol, ugyanakkor csupán 5 százalékkal nőnek majd a közalkalmazotti bérek és a nyugdíjak.
Boc hangsúlyozta, hogy egyelőre április közepéig befagyasztják a béreket és a nyugdíjakat, az első negyedévi pénzügyi eredmények alapján pedig a szakszervezetekkel ismét tárgyalóasztalhoz ülnek, hogy megvizsgálják, van-e lehetőség 5 százaléknál nagyobb emelésre. Ugyanakkor leszögezte: a központi és a helyi közigazgatásban dolgozó körülbelül 7000 magas rangú állami tisztségviselőnek a bérét az esztendő teljes időszakára befagyasztják.
A kormány arról is határozott, hogy 250 millió euróval feltőkésíti a többségi állami tulajdonban lévő CEC Bankot (a román takarékpénztárat), így támogatva a kis- és középvállalkozásokat. Működésbe helyezik a kis- és középvállalkozások hiteleinek fedezésére hivatott garanciaalapot. Az újra befektetett nyereséget a kormány a második negyedévtől adómentessé teszi. A kabinet 350 lejben (87 euró) állapítja meg a minimálnyugdíjat.
(MTI)
Mutatjuk, hogy meddig maradnak a mínuszok