A nemzetközi hitelminősítő londoni bejelentése szerint az ukrán hosszú és rövid lejáratú devizaadósi besorolás az eddigi „B/B”-ről „CCC plusz/C”-re süllyed, a helyi valutában kiadott államadósság osztályzata „B plusz/B”-ről „B mínusz/C”-re romlik. Az új besorolások kilátása is negatív. Az átutalási és konvertibilitási osztályzat, amely azt jelzi, hogy az ukrán kormány vagy a jegybank milyen valószínűséggel rendelhet el devizakorlátozásokat, szintén „CCC plusz”-ra romlik az eddigi „B plusz”-ról; ez három fokozatú osztályzatrontás.
A Standard & Poor’s indoklása szerint a leminősítés azt tükrözi, hogy a jövőre esedékes elnökválasztások miatt nincs meg a széles körű politikai támogatottsága az IMF-programhoz szükséges költségvetési felülvizsgálatoknak és bankszektorbeli reformoknak, ezért erősödnek a készenléti hitelprogram kivitelezésének kockázatai. Európában Ukrajna az egyetlen szuverén adós, amelyet valamely nagy nemzetközi hitelminősítő a „CCC” adóskockázati besorolási sávban tart nyilván.
Előző nap a Moody’s Investors Service leminősítést valószínűsítő felülvizsgálat alá vette a devizában és hazai valutában kiadott ukrán kormánykötvények nála „B1”-es – más hitelminősítők jelölési metodikájában „B plusz”-nak megfelelő –, szintén mélyen spekulatív osztályzatát. A Moody’s elemzése is kiemelte, hogy mind az ukrán jegybank, mind a kormány „összekülönbözött” a Nemzetközi Valutaalappal a pénzügyi szervezet által előírt gazdaságpolitikai intézkedésekben, különösen az árfolyam- és a költségvetési kérdésekben. A Moody’s szerdán 22 ukrán bank „B2”-es hosszú futamú devizabetéti besorolását is leminősítési felülvizsgálat alá vette, köztük az OTP Bank Ukraine osztályzatát.
(MTI)
Szokatlan keresztnevek hódítanak: így változik a névadási trend