Lázár: A „három csapás törvénnyel” elkerülhettük volna a tragédiákat

A Fidesz szerint a „három csapás törvénnyel” elkerülhető lett volna a veszprémi és a tatárszentgyörgyi tragédia is – jelentette ki Lázár János, az ellenzéki párt szakpolitikusa keddi sajtótájékoztatóján.• Fodor: Elfogadhatatlan a tatárszentgyörgyi gyilkosság • Tatárszentgyörgy: vizsgálatot rendelt el a megyei főkapitány

MNO
2009. 02. 24. 11:20
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A rendészeti bizottság fideszes elnöke szerint pártja a következő hetekben azért fog küzdeni a parlamentben is, hogy elfogadják a büntető törvénykönyvet jelentősen szigorító „három csapás törvényt”. Mint mondta, meggyőződésük ugyanis, hogy ha lenne ilyen törvény, akkor „elkerülhető lett volna Olaszliszka, Kiskunlacháza, Veszprém vagy akár Tatárszentgyörgy is”, mert a büntető törvénykönyvnek lenne visszatartó ereje, ami ma nincs.

A törvény maga lenne a visszatartó erő

Hozzátette: ma egy emberölés miatt alapesetben nem jár életfogytig tartó szabadságvesztés. Felhívta a figyelmet arra, hogy Magyarországon csak az elmúlt egy hétben negyven személy elleni erőszak történt, ugyanakkor a Fidesz által javasolt törvény „maga lenne a visszatartó erő”. Szerinte az erőszakos bűncselekmények száma jelentősen csökkent mindenhol, ahol az amerikai példa alapján bevezették a „három csapás törvényt”.

A Fidesz javaslatának lényege, hogy aki háromszor követ el erőszakos, személy elleni bűncselekményt, az a harmadik esetben a büntetési tétel maximumának a kétszeresét kaphatja, ha pedig ez meghaladja a 20 évet, akkor a bírónak ténylegesen életfogytig tartó szabadságvesztést kell kiszabnia.

Szlovákiában már bevezették

Lázár János Szlovákiát hozta példaként, ahol 2003-ban vezették be a „három csapás törvényt”, és ennek következtében 2007-ig az erőszakos bűncselekmények száma 39 százalékkal, az emberölések száma pedig 37 százalékkal csökkent. Hangsúlyozta, hogy a Fidesz ragaszkodik ehhez a törvényjavaslathoz, mert ma Magyarországon az emberek védelemhez való jogát és most már az élethez való alapvető alkotmányos jogot sem garantálja a rendőrség és a kormány. Kifogásolta, hogy az MSZP és a kormány eddig nem reagált érdemben a Fidesz javaslatára. „A kormány dumál, de nem csinál semmit sem” – így kommentálta Lázár János, hogy Draskovics Tibor rendészeti és igazságügyi miniszter kedden a parlamentben azt mondta, hogy a kormány rövid időn belül nyilvánosságra hozza a közbiztonság megerősítéséről szóló programot, amiben például a fegyverrel elkövetett bűncselekményekre drasztikus szigorítást javasolnak.

A fideszes politikus feltette a kérdést: „Hány embernek kell még meghalnia ahhoz, hogy a kormány valóban beterjessze a Btk. szigorítását és a rendőrség megerősítését?” Mint mondta, a veszprémi gyilkosság óta lassan három hét telt el, és a kormány egyetlen konkrét javaslatot sem tett, a rendőrség pluszpénzt nem kapott, a túlórák finanszírozására többletforrás nem áll rendelkezésre, sőt rendőrautók állnak amiatt, mert nincs üzemanyag.

Navracsics Tibor, a Fidesz frakcióvezetője Kállai Ernő kisebbségi ombudsman felszólítására, hogy a politikusok azonnal dolgozzanak ki etnikai béketervet, azt mondta: a „három csapás törvény” és a közbiztonság megszilárdítása része lehet egy ilyen tervnek, hiszen mindenkit, származására, bőrszínére, nemére vagy vallási felekezetére tekintet nélkül megillet a védelem joga, ha bűncselekmény áldozata lesz. Ez az alapvető feltétel ahhoz, hogy egy országban erős közbiztonság és békés hangulat legyen – tette hozzá.

Három lépésre van szükség

Lázár János, aki a Fidesz elnökségi ülésén is beszámolt a közbiztonság helyzetéről, azt mondta, hogy a jelenlegi helyzetben három lépésre van szükség: a rendőrség megerősítésére, a büntetőeljárás felgyorsítására, és a „három csapás törvény” bevezetésére. Szerinte a veszprémi gyilkosság kiváló példa arra, hogy a rendőrség és az azt felügyelő kormányzat „egymással ellentmondó nyilatkozatháborúba és minimális eredményre jutott” az elmúlt két hétben.

Lázár János felszólította a rendészeti minisztert, hogy tisztázza, mi történt azon a szombat éjszakán Veszprémben, hány rendőr, hány bíró volt jelen a szórakozóhelyen, ahol megölték a kézilabdázó Marian Cozmát; hogy lehet, hogy az ott lévő rendőrök nem tudták megakadályozni a kiváló sportoló halálát, és miért volt szüksége a magyar rendőrségnek közel 24 órára ahhoz, hogy az elkövetők egy részét előállítsa.

Navracsics Tibor, a Fidesz frakcióvezetője emlékeztetett arra, hogy pártja elnöksége a Cozma-gyilkosság után megállapította: Magyarországon romokban hever a közbiztonság, és a kormány nem tudja garantálni az emberek védelemhez való jogát, majd február 12-én javasolták a Btk. radikális szigorítását. Miután erre sem érkezett semmilyen érdemi válasz, február 17-én benyújtották a „három csapás törvényjavaslatot” a parlamentnek.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.