eluniversal.com.mx – Mexikó, elpais.es, abc.es – Spanyolország
Mexikóban csütörtök óta nem akármilyen lehallgatási botrány foglalkoztatja a sajtót és a közvéleményt. A mexikói sajtóban, például a magát függetlennek tekintő El Universalban is olyan hangfelvételek jelentek meg, amelyek tanúsága szerint Luis Téllez Kuenzler, a kormány jelenlegi tájékoztatási minisztere 2006-ban kijelentette – akkor még a magánszektorban dolgozott –, hogy Carlos Salinas de Gortari volt elnök (1988-1994) ellopta az úgynevezett titkos elnöki költségvetés felét. A spanyol kisebbségi kormányhoz közeli El País úgy tudja, hogy ez az elnöki számla akkora felháborodást keltett az országban, hogy a következő elnök, Ernesto Zedillo Ponce de León (1994-2000) lemondott erről a kiváltságról. Ez a pénztár hatalmas összeget különített el az elnöknek, aki senkinek sem tartozott elszámolással, mire fordítja. A mexikói lap úgy szerzett tudomást az ügyről, hogy a miniszter egykori élettársától, a most ismeretlen, külföldi helyen tartózkodó Diana Pandótól kapta meg a botrányt okozó felvételeket, sőt a két év (2005. augusztus 1–2007. szeptember 1.) után elhagyott szerető újabbakat ígért, ha Téllez tovább rágalmazza.
A tárcavezető elismerte, hogy ő beszélt a felvételeken, de bocsánatot kért, amiért „egyértelmű bizonyítékok nélkül” beszélt a titkos pénztárról, és azzal vádolta Pandót, hogy csak zsarolni akarja. Az ország második politikai pártja, a baloldali Demokratikus Forradalom Pártja (PRD) lemondásra szólította fel Téllezt, a kormányzó Nemzeti Cselekvés Pártja (PAN) viszont megvédte a minisztert. A spanyol El País emlékeztette olvasóit, hogy Felipe Calderón elnök és kormánya a napokban súlyos nézeteltérésbe keveredett Carlos Slimmel, az ország leggazdagabb vállalkozójával az ország válságkezelő csomagjáról. Slim mellesleg a Forbes magazin szerint a világ második leggazdagabb embere.
publico.clix.pt – Portugália
A harmadik legolvasottabb portugál lap is vezető helyen tárgyalta pénteken azt a súlyos biztonsági bakit, hogy a minisztertanács hivatalának (PCM) belső hálózati számítógépein napokon keresztül látható volt egy lista a stratégiai védelmi információs szolgálat (SIED) 23 tagjának azonosító kártyájával és fényképével. A hivatalban mintegy 700-an dolgoznak. A titkosszolgálatokat ellenőrző bizottság vezetője, a szocialista képviselő, António Alves Marques Júnior elismerte a lapnak, hogy nem tudja, mi történhetett. Az ellenzék élesen bírálta már korábban is azt a tényt, hogy csak a szocialista kormányfő kezében fut össze a parlament (AR) és a PCM belbiztonsági szolgálatának ellenőrzése a két főtitkár révén, akiket kizárólag ő irányít. Ellenben a jelenleg érvényes rendszert még az előző és a José Manuel Durao Barroso vezette jobbközép (szociáldemokrata–néppárti) koalíció alapozta meg egy új törvénnyel, amelyet még José Sócrates kormánya is kiegészített.
elpais.es, elmundo.es, abc.es stb. – Spanyolország, eluniversal.com, unionradio.net, globovision.com, aporrea.org – Venezuela
A legújabb spanyol-venezuelai incidens még mindig arra utal, hogy Hugo Chávez nem felejtette el a volt néppárti spanyol kormányfőnek, José María Aznarnak, hogy a Chávezt 2002 áprilisában rövid időre megbuktató puccs idején a néppárti miniszterelnök az elsők között sietett elismerni a Chávez helyébe lépő új kormányt. 2007 novemberében, a chilei Santiagóban a spanyol uralkodó, I. János Károly király azért intette csendre Hugo Chávezt, mert a venezuelai elnök egyfolytában szapulta Aznart.
A mérvadó venezuelai és spanyol lapok egyaránt tárgyaltak a spanyol – néppárti – európai parlamenti képviselő, Luis Herrera pénteki kiutasításáról és nem mindennapi körülményeiről, aki nemzetközi ellenőrként érkezett Venezuelába, hogy megfigyelőként részt vegyen Hugo Chávez vasárnapi népszavazási kezdeményezésén, amelyen az elnök korlátlan újraválasztásáról szavaz az ország. Az Aporrea című venezuelai kormánylap pénteki nyilatkozatában azzal indokolta a képviselő kiutasítását, hogy megsértette az országos választási tanács (CNE) méltóságát, és megsértette a politikai megfigyelőkre vonatkozó előírásokat is.
Herrera a nyilatkozat szerint azért bírálta nyilvánosan a CNE-t, mert a szervezet meghosszabbította a választási helyiségek vasárnapi nyitva tartását egészen este hat óráig, és arra célzott, hogy a CNE nem demokratikusan avatkozik bele az esemény lebonyolításába. Továbbá a képviselő diktátornak nevezte Chávezt, ezért felszólították, hogy azonnal hagyja el az országot. A nyilatkozat még felhívta a figyelmet, hogy Herrero pártja – a spanyol Néppárt (PP) – kapcsolatban áll a venezuelai ellenzék három pártjával, a kereszténydemokratákkal (COPEI), az Új Időkkel (UNT) és az Előbb Igazságot (PJ) nevű ellenzéki alakulattal.
A spanyol jobboldalhoz közeli lapok – El Mundo, Abc, La Razón stb. – részletesen leírták, hogy a venezuelai állambiztonság (DISIP) emberei hogyan, és milyen körülmények között tették Herrerót a brazíliai Sao Paulóba induló repülőre európai idő szerint péntek hajnalban. A spanyol kisebbségi szocialista kormány külügyminisztériuma ezért azonnali hatállyal magához kéreti a venezuelai követet, Alfredo Toro Hardyt, hogy magyarázatot követeljen a kiutasítás körülményeire. A tárca el fogja juttatni tiltakozó jegyzékét magához Hugo Chávezhez is. A spanyol El País szerint a képviselő főleg azt nehezményezi, hogy a hat vagy nyolc biztonsági ember a levegőbe emelte, erővel egy furgonba tuszkolta és jó ideig nem mondták meg neki, tulajdonképpen hová is viszik. Herrero azta már Spanyolországba indult. A venezuelai jobbközép El Universal is még pénteken közölte, hogy Lech Walesa, volt lengyel államfő csütörtökön úgy döntött, nem utazik Venezuelába. Walesa ugyanúgy nemzetközi megfigyelőként érkezett volna, mint a spanyol Luis Herrero. Walesa már tavaly november végén, a helyhatósági és tartományi választásokra sem kapott beutazási, engedélyt, mert Hugo Chávez nem garantálta biztonságát az országban. Chávez most még nem hozott ilyen döntést, de kijelentette, hogy „a külügyminisztérium még mérlegeli a döntést, mert a volt politikus tett néhány nyilatkozatot”.
Akciófilmbe illő jelenetek játszódtak le Budapesten