Bajnai Gordon az Új Magyarország fejlesztési terv átdolgozását – többek között – azzal is indokolta, hogy a világban megváltozott a helyzet, így szükségessé vált a forrásfelhasználásra vonatkozó elképzelések tényekhez való igazítása. Emlékeztetett: a kormány a válság kapcsán már korábban 260 milliárd forint uniós forrás átcsoportosításáról döntött. Több forrást szánnak a vállalkozások számára a technológiai beruházásokhoz, hitelezésük segítésére.
Emellett a munkahelyteremtés, a munkahelymegőrzés is fontos szempont, hiszen október eleje óta mintegy 25-27 ezer megszűnt vagy megszűnő munkahelyről, illetve 8000 új teremtéséről érkezett bejelentés.
Bajnai Gordon elmondta, hogy a vállalkozásoknak szóló hitelkeretet, finanszírozási lehetőséget a visszatérítendő támogatásokat tartalmazó Jeremie-programban is megnövelték. Példaként említette, hogy a Magyar Fejlesztési Bank magyar forrását párosították uniós forrással, ezáltal csökkenteni lehetett a beruházási és a forgóeszközhitelek kamatait.
A válság hatására hozott, a vállalkozásokat segítő intézkedésként említette Bajnai Gordon, hogy gyorsították az uniós források eljuttatását a vállalkozásokhoz. Előleget fizetnek, amelynek mértékét 40 százalékra emelték a vállalatok esetében. Arra számítanak, hogy az előlegek révén március végéig, április elejéig 90-100 milliárd forint jut el a már nyertes vállalkozásokhoz, és további 100 milliárd forint kerül a most szerződő önkormányzatokhoz, vállalkozásokhoz.
A válságra tekintettel visszamenőleg is enyhítették a pályázati feltételeket – emelte ki a miniszter. Növelték a támogatás intenzitását átlagban 50 százalékra, de a leghátrányosabb helyzetű térségekben megvalósuló beruházásoknál ez az arány 70 százalék is lehet.
(MTI)
A jövő héten akár 17-18 fok is lehet