Újabb százmilliárdokat ígért a cégeknek Bajnai Gordon

A válság hatására több forrást kell fordítani a vállalkozások direkt támogatására, ezt a célt szolgálja az uniós eszközök átcsoportosítása is – mondta Bajnai Gordon nemzeti fejlesztési és gazdasági miniszter kedden az Országgyűlés európai ügyek bizottsága ülésén.

MNO
2009. 02. 17. 15:06
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bajnai Gordon az Új Magyarország fejlesztési terv átdolgozását – többek között – azzal is indokolta, hogy a világban megváltozott a helyzet, így szükségessé vált a forrásfelhasználásra vonatkozó elképzelések tényekhez való igazítása. Emlékeztetett: a kormány a válság kapcsán már korábban 260 milliárd forint uniós forrás átcsoportosításáról döntött. Több forrást szánnak a vállalkozások számára a technológiai beruházásokhoz, hitelezésük segítésére.

Emellett a munkahelyteremtés, a munkahelymegőrzés is fontos szempont, hiszen október eleje óta mintegy 25-27 ezer megszűnt vagy megszűnő munkahelyről, illetve 8000 új teremtéséről érkezett bejelentés.

Bajnai Gordon elmondta, hogy a vállalkozásoknak szóló hitelkeretet, finanszírozási lehetőséget a visszatérítendő támogatásokat tartalmazó Jeremie-programban is megnövelték. Példaként említette, hogy a Magyar Fejlesztési Bank magyar forrását párosították uniós forrással, ezáltal csökkenteni lehetett a beruházási és a forgóeszközhitelek kamatait.

A válság hatására hozott, a vállalkozásokat segítő intézkedésként említette Bajnai Gordon, hogy gyorsították az uniós források eljuttatását a vállalkozásokhoz. Előleget fizetnek, amelynek mértékét 40 százalékra emelték a vállalatok esetében. Arra számítanak, hogy az előlegek révén március végéig, április elejéig 90-100 milliárd forint jut el a már nyertes vállalkozásokhoz, és további 100 milliárd forint kerül a most szerződő önkormányzatokhoz, vállalkozásokhoz.

A válságra tekintettel visszamenőleg is enyhítették a pályázati feltételeket – emelte ki a miniszter. Növelték a támogatás intenzitását átlagban 50 százalékra, de a leghátrányosabb helyzetű térségekben megvalósuló beruházásoknál ez az arány 70 százalék is lehet.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.