Hajótörött az ország kormányánál

A Die Presse szerint Bajnai Gordon személyében egy hajótörött vette kezébe Magyarország hajójának irányítását. A Die Welt úgy értesült, hogy a súlyosbodó gazdasági helyzetből új gazdasági csúccsal keres kiutat a berlini kormány.

2009. 04. 15. 6:43
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Die Presse

Az osztrák napilapban Péter Bognár Magyarország: egy hajótörött lép a kormányhoz című cikkében értékeli Bajnai Gordon megválasztását. Miután Gyurcsány Ferenc szocialista kisebbségi kormánya a nemzetközi pénzügyi és gazdasági válság viharában március folyamán hajótörést szenvedett, a kormányt kedden éppen egy hajótörött vette át: Bajnai Gordon, aki gazdasági miniszterként Gyurcsány alatt szolgált. A párton kívüli Bajnainak egy „szakértői kormánnyal” kellene megtennie, ami Gyurcsánynak nem sikerült: az ország szekerét kirángatni a mocsárból. A helyzet, amivel szembetalálkozik, katasztrófa-forgatókönyvnek tűnik: mély recesszió, ami az idén legalább hatszázalékos GDP-csökkenést fog okozni, vágtatóan növekvő munkanélküliség, lassan csillagászativá növekvő államadósság, az egyik gyengeségi rohamtól a másikig botladozó valutára kellene gyógyírt találnia, valamint százezer csőd előtt álló család bajára, akik képtelenek visszafizetni az idegen valutában felvett hiteleiket. A kormányfő az állami kiadások drasztikus csökkentését tervezi a családtámogatásoknál, a gyesnél, a nyugdíjaknál, a lakásépítési kedvezményeknél. A kemény megszorítások költségeit nem utolsósorban a szegények fogják megfizetni. A szakemberek a szegények számát Magyarországon kétmillió főre becsülik. Politikai megfigyelők arról vitáznak, hogy a Bajnai-kormány képes lesz-e kitartani 2010-ig. Annyi bizonyos, hogy az Orbán Viktor vezette jobboldali konzervatív ellenzéktől nem számíthat türelmi időre. Az ellenzék változatlanul előre hozott választásokat követel. Ők Bajnait – mint elődjét, Gyurcsányt – „illegitim miniszterelnöknek” tekintik. A legfrissebb közvélemény-kutatások szerint tízszázalékos történelmi mélyponton tanyáznak a szocialisták.

Die Welt


A német napilapban Günther Lachmann Merkel új válságcsúcsban keres menedéket című cikkében tudósít a mind drámaibb számok láttán tapasztalható berlini kiútkeresésről. Minden nappal, amellyel Németország mélyebbre csúszik a gazdasági válságban, nő a nyomás a kormányra. Miközben zuhannak a forgalmai adatok, nőnek a kétségek az eddigi kormányzati intézkedésekkel szemben. Nem csak a munkanélküliség miatt fenyegetett üzemek kérdezik: mikor kezd el hatni a második konjunktúracsomag? Elég lesz az? Tehetne még többet a politika? Szinte hetente érkezik jelentés az újabb gazdasági visszalépésekről. Így a forgalom februárban olyan alacsony szintre esett, mint az újraegyesülés óta még soha. A feldolgozóipar bevétele 23 százalékkal volt kevesebb. Az autógyártóknál a forgalom 39,6 százalékkal zuhant, a fémfeldolgozó üzemek 29,9 százalékkal, a vegyipar 25,8 százalékkal múlta alul a 2008. februárit. Április 22-re Angela Merkel (CDU) meghívta minisztereit, a koalíció vezetését, a szakszervezeteket és a gazdaság kiemelkedő szereplőit, Josef Ackermannt, a Deutsche Bank, Peter Löschert, a Siemens és René Obermannt, a Telekom vezetőjét. Április 22-én a jelenlegi helyzet megítéléséről, többek között arról lesz szó, miként hatnak a szövetségi kormány által hozott intézkedések – nyilatkozta egy kormányszóvivő. Az eddig elfogadott intézkedések nem hatnak. Éppen ellenkezőleg: a nyár végén kezdődhet az első csődhullám és az első tömeges elbocsátások. E háttér ismeretében vitatkoznak a munkaadók, a munkavállalók és a politika közpénzből fenntartott alkalmazotti transzfertársaságokat követelnek. Mint a bankok a mérgezett papírokat, úgy a vállalkozók szeretnék kiszervezni a munkavállalókat. Láthatóan nem jut más megoldás eszükbe, mint az állami gazdaságba menekülés. Még a gazdaságkutató intézeteknek sincs ötletük. A „jelenlegi nagy bizonytalanság miatt” a Német Gazdaságkutató Intézet (DIW) lemondott a 2010-es évre vonatkozó előrejelzés elkészítéséről. A pénzügyi válság súlyosbodása óta minden előrejelzés messze elmarad a tényleges fejlődéstől – nyilatkozta Klaus Zimmermann, a DIW elnöke. „Az összes előrejelző – beleértve a berlini DIW-t is – alábecsülte a fejlődés drámaiságát. A közgazdaságtan magyarázkodásra kényszerült.”

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.