La-razon.com, Abi.bo – Bolívia, Pagina12.com.ar – Argentína
A fővárosi napilap megírta, hogy Denis Reacicot, az ENSZ emberi jogi bizottságának bolíviai főmegbízottja közölte: nem küld vizsgálóbizottságot Bolíviába, hogy kivizsgálják az április 16-án lelőtt három feltételezett terrorista ügyét. Reacicot hozzátette: az egyesült nemzetek szemszögéből a kormánynak és az illető ország hatóságainak kell megtenniük, hogy kiderítsék, hogyan is göngyölítették föl a feltételezett terrorista csoportot.
Ugyanez az orgánum jelentette be, hogy a bolíviai rendőrség elfogadta, a három érintett ország – Magyarország, Horvátország és Írország – kollégái együttműködhetnek a feltételezett terrorista csoport múlt hét csütörtökön lelőtt három tagja ügyének nyomozásában. Az igazságügyi minisztérium által kijelölt Johnny Aguilera őrnagy aláhúzta, hogy a külföldi rendőrök nem beavatkoznak a hazai rendőrség munkájába, hanem kisegítik egymást a tények kiderítése érdekében. Az argentin fővárosi – és baloldali – Página12 hosszú elemzést írt az argentin szélsőjobboldali katonai egységekről, akiket álcázási módszerükről carapintadasnak is neveznek. Ezek a katonák az utolsó argentin diktatúra (1976-1983) után háromszor is fellázadtak – 1987 és 1988 között – és puccskísérleteikkel végül megakadályozták, hogy alacsonyabb rangú katonákat is bíróság elé állítsanak és felelősségre vonjanak a diktatúra idején elkövetett bűncselekményekért. Álvaro García Linera alelnök ezért együttműködést kért Argentína bolíviai nagykövetétől, hogy közösen akadályozzák meg ilyen egységek vagy volt tagjaik bejutását Bolívia területére. A rettegett egység tagjainak helyi függetlenségpárti szervezeteivel való viszonyát erősítette meg a hivatalos kormánypárti hírügynökség, az ABI is.
A lap harmadik, nem Rózsa-Flores Eduardóék csoportját érintő híre szerint az orosz Gazprom konzorcium megkezdte Bolíviában a kétmillió dollárra becsült tanulmány elkészítésének előmunkálatait, hogy felderítse, hol van még az ország területén földgáz. Óscar Coca energiaügyi miniszter bejelentette, hogy a bolíviai állami energiacég, az YPFB márciusban kötött megállapodást a cég tudományos, technológiai intézményével, a Vnyiigazzal a program elvégzéséről. Február első napjaiban érkezett Bolíviába egy orosz műszaki bizottság, hogy tárgyalásokat folytasson a kutatás pénzügyi költségeiről, és fel tudják mérni az országban található teljes gázkészletet. A Gazprom egyébként egy olyan földgázkutató intézmény megszervezésében is segít Bolíviának, amelynek segítségével hosszú távon elérheti az ilyen kutatások önálló elvégzését is.
Abc.com.py, Ultimahora.com.py – Paraguay
Az ellenzéki napilap az egy éve választási győzelmet arató baloldali elnök, Fernando Lugo harmadik gyermekéről számolt be. A szegények püspökeként hírnevet szerző és a baloldali felszabadítóteológia hívének számító Lugo két hete ismerte el hivatalosan első gyermekét, a kétéves Guillermo Armindo Carrillót. Néhány napja bejelentkezett apasági keresetével a most 26 éves Benigna Leguizamón is. Elmondása szerint közel két évig tartó kapcsolatukból 2002 szeptemberében született Lucas Fernando, akit Lugo mindig támogatott anyagilag. A 39 éves Damiana Hortensia Morán Amarilla San Lorenzo most egy óvoda vezetője, fia, Juan Pablo pedig 16 hónapos, aki ötéves kapcsolatuk gyümölcse. Fernando Lugo feltétlen hívének mondja magát, és véleménye szerint Benigna személyével kapcsolatban már politikai manipulációról lehet szó, mert ő személy szerint nem hiszi, hogy Lugónak ennyi kapcsolata lett volna, és készakarva úgy próbálják beállítani Lugót, mint aki a kiskorú lányokat kedveli.
Elcomercio.com.pe – Peru
A konzervatív perui napilap élőben közvetítette Manuel Rosales, Hugo Chávez legfőbb politikai ellenfelének első nyilvános szereplését Limából, a perui fővárosból. Az olajban gazdag Zulia állam székhelyének, Maracaibo városának főpolgármestere április 4-én érkezett a perui fővárosba, és itt jelentette be szerdán, hogy politikai menedékjogot kér Alan García Pérez elnöktől. A lap főleg azt emelte ki, hogy Rosales nem fukarkodott a venezuelai elnököt bíráló jelzőkkel, de bírálta még az igazságszolgáltatási rendszert, a hadsereg vezetését, valamint a parlamentet. Érdekes körülmény, hogy a felvételt ismeretlen helyről közvetítették. Hugo Chávez szerinte megsértette az alkotmányt és hamis vádakkal – főleg a Zulia állami kormányzói tevékenysége alatti feltételezett korrupciója miatt – indított ellene hatósági vizsgálatokat. A venezuelai elnök nemzetközi elfogatóparancsot kért Rosales ellen.
A fiatalokat is komolyan veszélyezteti ma már a kiberbűnözés